Skip to content

Proč chce Spotify sledovat vaše emoce

10 de Červenec de 2021
GettyImages 1064852106 97bcd9fe28034055a9c8959571997a75

Klíčové jídlo

  • Spotify získal patent na technologii, která vám umožní přečíst vaši náladu hrát příslušnou skladbu.
  • Software využívá rozpoznávání řeči ke shromažďování informací o věku a pohlaví podle patentové přihlášky.
  • Někteří odborníci tvrdí, že shromažďování informací o náladách uživatelů představuje riziko pro soukromí.
Streamovací gigant Spotify chce přehráváním hudby, která odpovídá vaší náladě, přečtením vašeho emočního stavu. Společnost má patentovanou technologii, která jí umožňuje sledovat váš hlas a navrhovat melodie na základě vašeho „emočního stavu, pohlaví, věku nebo přízvuku“. Patent udělený minulý měsíc umožňuje Spotify „provádět pozorování“ o prostředí a emocích uživatele pomocí technologie rozpoznávání řeči. Někteří odborníci tvrdí, že shromažďování informací o náladách uživatelů představuje riziko pro soukromí. „Naše identity se stávají stále více vizuálními a jakékoli osobní nebo citlivé informace, které jsou uživateli odcizeny, mohou mít pro jednotlivce zničující výsledky,“ uvedla v e-mailovém rozhovoru Mikaela Pisani, vedoucí vědecká pracovník softwarové společnosti Rootstrap. „Například mít určitou kontrolu nad emocemi člověka je velmi mocný nástroj, který se zase může snadno ukázat jako ovlivnit uživatele nebo mít určitý typ kontroly nad trhy a politikou.“

Poznávat tě

Podle patentové přihlášky používá software Spotify rozpoznávání řeči ke shromažďování informací o věku a pohlaví. Monitorovalo by to „intonaci, stres, [and] rytmus „v hlase uživatele k identifikaci, zda je někdo„ šťastný, naštvaný, smutný nebo neutrální. “Ne každý souhlasí s tím, že software pro sledování emocí představuje riziko pro soukromí.“ Etické a právní důsledky se zdají být přehnané v poměru, když se vezme v úvahu, jak společnosti historicky bez zbytečného používání údajů a osobních údajů zákazníků, “uvedl v e-mailovém rozhovoru Scott Hasting, spoluzakladatel společnosti BetWorthy, která vyvíjí software pro sportovní sázení a zabývá se detekcí emocí.„ Nyní můžete tvrdit, že AI zná lidi lépe, než sami sebe, a to má své vlastní výhody a nevýhody. “„ Tyto nové techniky mohou ve skutečnosti přinést více výhod, zejména díky příležitosti vybudovat lepší a důvěryhodnější vztahy s koncovými uživateli, “Hasting řekl. Není to jen hudební průmysl, kdo chce vědět, jak se cítíte. Některé společnosti používají software k hodnocení nálad zaměstnanců a vyvolávají etické otázky. “Cílem by mělo být řešit problémy a udržovat pozitivní kulturu a angažovanou základnu zaměstnanců, “uvedl v e-mailovém rozhovoru Mike Hicks, hlavní marketingový ředitel společnosti Beezy pro inteligentní digitální pracoviště. „Ale mnoho zaměstnanců to tak nebude vidět. Budu penalizován, pokud bude moje nálada trvale nízká? Budou tyto informace uvedeny v mém spisu zaměstnanců? Budou pusteny týmy a jednotlivci s nízkou náladou? Sdílím příliš mnoho ze svých osobní život se svým zaměstnavatelem, pokud si přesně změřím náladu několikrát denně? “

Stačí mikrofon

Potenciálně každá aplikace, která má přístup k mikrofonu a používá rozpoznávání řeči, může určit charakteristiky uživatele, včetně pohlaví, věku a rasy, řekl Pisani. Software dokonce dokáže identifikovat osobnostní rysy. „Může například zjistit, zda je uživatel vášnivý pro určitou skladbu nebo ne, nebo jestli je naštvaný na určité konkrétní téma,“ dodala. „Některé aplikace mohou dokonce zkoumat dech uživatelů, například ty, které sledují spánek.“

Někdo používá počítač Tablet PC se sluchátky v temné místnosti.

Vaše pocity lze také odhalit prostřednictvím aplikací, které používají fotoaparát, řekla Pisani. Například software Realeyes může sledovat emoce z tváří uživatelů. K dispozici je také aplikace Breathe2Relax, která dokáže zpracovat informace o náladě lidí a potenciálně pomoci zvládat depresi a úzkost. Affectiva nabízí software, který dokáže sledovat řidiče, aby zjistili, jak jsou unavení a rozptýlení, a předcházeli nehodám. „Dalo by se namítnout, že AI nyní zná lidi lépe, než sami sebe, a to má své výhody i nevýhody,“ řekl Pisani. „To je výhodné pro uživatele, kteří dávají přednost tomu, aby se za ně rozhodovala.“ Poukázala však na to, že „většina aplikací není vyrobena pro udržení zdraví uživatelů.“