Skip to content

Proč je Flash pravděpodobně nadobro pryč

12 de Červenec de 2021
GettyImages 681907451 177597b9129f4425a1001c198cd075cd

Klíčové jídlo

  • Flash začínal jako kreslící program v roce 1993.
  • Steve Jobs svou rakvou zavřel svou esejí „Thoughts on Flash“ z roku 2010.
  • Nezoufejte. Stále existuje spousta způsobů, jak rychle vybít baterii vašeho notebooku.
Společnost Adobe konečně vypustila Flash, softwarovou platformu, která spouštěla ​​hry, aplikace a reklamy ve vašem prohlížeči, a současně vybíjela baterii vašeho notebooku. Pro milovníky Flashů je dobrou zprávou, že stále můžete počítač zdanit a vybít baterii jednoduše instalací prohlížeče Google Chrome. Pro fanoušky Flash tento pokles trval tak dlouho – začal s iPhone v roce 2007 -, že se zdá být v tuto chvíli oslavující. Flash byl společností Adobe oficiálně opuštěn v roce 2015 a 31. prosince 2020 zemřel. Ale proč to trvalo tak dlouho? Bylo na tom něco dobrého? Pokud jste byli vývojářem, pak ano. „Nejprve jsem to nenáviděl,“ řekl dlouholetý vývojář Flash Gerrit Dijkstra Záchranný drát prostřednictvím přímé zprávy. „Pak [Adobe] koupili Macromedia a přidali skriptování do Flash. Tento ActionScript byl tak minimální, ale jak jsem včera v dokumentu slyšel Petera Gabriela říkat: „kreativci jsou nevyzpytatelní, řekněte jim, co nemohou udělat, a najdou způsob, jak to udělat.“

Co to byl Flash?

Z praktického hlediska byla Flash softwarová platforma, která vývojářům umožňovala psát programy, které se spouštěly uvnitř pluginu prohlížeče. To znamenalo, že pokud jste nainstalovali plugin Flash, můžete spustit kteroukoli z těchto aplikací. Nezáleželo na tom, zda jste použili Safari, Internet Explorer, Firefox nebo Chrome. V dnešní době, pokud vaše společnost nespustí proprietární software založený na Chromu, narazíte na velmi málo nekompatibilit prohlížečů – možná například váš bankovní web nefunguje správně v Safari. Ale tehdy byl Flash způsob, jak zajistit, aby byl zážitek všude stejný. Problémem však byla zkušenost. Flash vám umožňuje hrát hry, spouštět aplikace a navrhovat celé weby, doplněné animacemi a interaktivitou, které by jinak nebyly možné. Používal se také k přehrávání videa (YouTube byl postaven na Flash před přepnutím na nativní přehrávání videa) a k zobrazování rušivých reklam. A po celou dobu rychleji vyčerpával baterii vašeho notebooku.

Flash také nebyl nativní zážitek. Na počítačích Mac to nevypadalo ani se nechovalo jako jiný software pro Mac. V tomto smyslu byl Flash předchůdcem Electronu, softwarové platformy založené na prohlížeči pro běh aplikací napříč platformami (jako je Slack a Notion), která je také známá tím, že využívá počítačové prostředky k útěku. A to je klíč k úspěchu Flash. Uživatelé se nestarají o to, jak věci fungují. Chceme jen naše interaktivní weby, naše video a všechny ostatní věci, na které jsme na webu zvyklí. Vývojáři naopak milují Electron a milovali Flash.

Flash vývojáři

Za prvé, Flash byl snadný. A bylo to mnohem víc jako hra než práce. „Flash vám umožnil začít s vizuály a experimentálně přidávat kód, abyste jej mohli animovat,“ říká Dijkstra. Řekl vývojář Akashic Seer Záchranný drát prostřednictvím přímé zprávy, že „[it] Bylo úžasné umět vytvářet postavy a animovat je. “Poté, co Adobe přidával další a další skriptování, se Flash stal výkonnou platformou, která upoutala pozornost„ seriózních kodérů. “Dijkstra vysvětlil, že„ šli s tím, ale [I] nebyl z toho příliš šťastný. “Problém byl v tom, že když se Flash stal složitějším a přátelštějším pro kodéry, jeho používání bylo pro neprogramátory těžší a méně zábavné. Zároveň tato síla způsobila, že Flash byl nepostradatelný. přišel iPhone.

Myšlenky na Flash

V dubnu 2010 Steve Jobs zveřejnil Myšlenky na Flash, otevřený dopis, který vysvětlil, proč Apple nepovolil Flash na iPhone, iPad a iPod touch. Důvody zahrnovaly zabezpečení, dopad na výdrž baterie (u mobilního zařízení zásadní), nedostatek dotykové kompatibility a skutečnost, že Flash nebyl „celý web“. Je zajímavé, že podle Jobse „nejdůležitějším důvodem“ nepovolení Flashu bylo to, že Flash efektivně vytvořil další způsob, jak dostat aplikace na zařízení iOS – ta, která Apple nekontroluje. Úkolem Jobsů bylo, že tyto multiplatformní aplikace budou pomalu přijímat nové technologie. A měl bod. Z eseje:

Společnost Adobe bolestně pomalu přijala vylepšení platforem společnosti Apple. Například i když se Mac OS X dodává již téměř 10 let, Adobe jej před dvěma týdny plně přijalo (Cocoa), když dodávalo CS5. Společnost Adobe byla posledním významným vývojářem třetí strany, který plně přijal systém Mac OS X.

To předznamenává současný pohled společnosti Apple na App Store, a přestože tentokrát odmítá umožnit vývojářům softwaru jako Epic, Google a Microsoft zahrnout obchody s aplikacemi do svých aplikací pro iOS, motivace je stejná: kontrola.

Konec blesku

Flash, původně aplikace pro vektorové kreslení s názvem SmartSketch z roku 1993, koupila společnost Macromedia v roce 1996, poté ji získala společnost Adobe, když koupila Macromedia v roce 2005. V roce 2015 společnost Adobe řekla lidem, aby přestali používat Flash, poté v roce 2017 oznámila oficiální „konec- of life “z Flash, který byl 31. prosince 2020. Ne že by ho už někdo stejně používal.

Screenshot stránky a informací o ukončení životnosti aplikace Adobe Flash

Stále můžete narazit na zvláštní web, který říká, že k pokračování je nutný plugin Flash, ale pravděpodobně byste měli přejít na lištu karet a kliknout na tlačítko zavřít. Zdá se, že je to správná věc.