Skip to content

Proč potřebujete aplikaci Firewall pro svůj iPhone

28 de Červenec de 2021
GettyImages 985629056 7c8f6ffb00d44e06bfdfb23280d4f268

Klíčové jídlo

  • Integrovaná technologie společnosti Apple vás chrání pouze při procházení webu pomocí Safari.
  • Aplikace třetích stran, jako jsou Guardian a Lockdown, blokují pochybné připojení ve všech aplikacích.
  • Před filtrováním veškerého vašeho internetového provozu byste se měli ujistit, že aplikaci důvěřujete na 100%.
Intelligent Tracking Prevention je nová funkce iOS 14, která webům brání ve sledování a krádeži vašich osobních údajů, ale funguje pouze v Safari. Co děláte se sledovači v aplikacích? Možná vás překvapí, kolik aplikací vás sleduje a krade soukromá data z vašeho iPhonu a iPadu. I přes přísná pravidla App Store společnosti Apple mohou aplikace shromažďovat a sdílet vaši polohu, vaše kontaktní údaje a další. I bez vašeho svolení mohou také ukrást všechny druhy informací, které pravděpodobně chcete uchovat v tajnosti. Řešením je nainstalovat do svého zařízení nějaký druh brány firewall. „Mnoho lidí vyjádřilo šok právě z toho, co jsme mohli ukázat v našem prvním vydání,“ řekl Will Strafach, tvůrce anti-trackingové aplikace Guardian pro iOS. Záchranný drát prostřednictvím přímé zprávy „a nyní s Push informovat uživatele v reálném čase, jsem velmi zvědavý na to, co si lidé myslí.“

Co jsou trackery?

Sledovač je cokoli, co vás sleduje na internetu. Když například hledáte na Amazonu například nabíječku telefonu, mohou se vám na stejné stránce zobrazovat reklamy na stejnou nabíječku telefonu. To je forma sledování. Dalším příkladem je Facebook. Všechny tyto widgety Facebooku na webech po celém světě shromažďují údaje o vás, vašem počítači, vaší poloze a dalších. I když nejste na webu sociální sítě, Facebook ví, co děláte.

Není to jen Facebook. Nedávno bylo zjištěno, že mnoho aplikací pro počasí prodává vaše údaje o poloze. Měli byste být také paranoidní ohledně aplikace, která používá vaše e-mailová pověření nebo přistupuje k vašim kontaktům a fotografiím.

Guardian Firewall

Guardian Firewall byla první aplikací brány firewall v systému iOS. Funguje to tak, že na svém zařízení nastavíte virtuální privátní síť (VPN), jako je ta, kterou můžete použít k připojení k vašim pracovním serverům, nebo k zajištění bezpečnosti při používání veřejné Wi-Fi. Tato VPN směruje všechna vaše internetová připojení prostřednictvím serverů Guardian a blokuje sledovače a další připojení, která kradou soukromí. Blokování je zcela anonymní. Existují také některé další pěkné vedlejší účinky. Protože vaše připojení je směrováno přes servery Guardian, weby nemohou vidět, kde jste na světě. Víte, jak Google odhaduje vaši polohu a říká vám to v dolní části každé vyhledávací stránky? To se u VPN nemůže stát.

Aplikace vám může zobrazit seznam všech připojení, která zablokovala, ale protože se vývojáři Guardianu tak soustředí na soukromí, ve skutečnosti vám nedokáže říci, která z vašich aplikací se pokusila odeslat data. Ve verzi 2.0 však existují nové nástroje, které vám pomohou vystopovat špatné aplikace. Nový balíček Firewall Pro od Guardian (125 $ ročně) vám nyní poskytne standardní upozornění na iOS, kdykoli je připojení blokováno. Tato zpětná vazba v reálném čase vám umožní zjistit, které aplikace jsou nejhorší pachatelé. „Osobně mám pocit, že to pomáhá kladivem, jak je tento druh činnosti všudypřítomný,“ říká Strafach. „U některých aplikací se zdá, že pingují na trackery téměř nepřetržitě.“

Izolování

Další možností zabezpečení je Lockdown, která má tu výhodu, že pracuje úplně na vašem zařízení. Směruje veškerý váš internetový provoz pomocí filtru, který blokuje nežádoucí připojení. Seznamy blokování se aktualizují každý týden a do seznamu můžete přidávat své vlastní položky. Tvůrci společnosti Lockdown vytvořili aplikaci po obdržení zvláštního návrhu: byli požádáni, aby za své peníze přidali do svých dalších aplikací část sledovacího kódu.

Jednoduché schéma ukazující, jak aplikace shromažďují data a co dělá Lockdown

„Dozvěděli jsme se, že společnost, která nás oslovila, byla těžební společnost a“ malá část kódu „tajně hlásila na jejich serverech polohu uživatele, IP adresu a vzorce používání,“ napsali tvůrci Lockdown Johnny Lin a Rahul Dewan. „Pak by prodali tato uživatelská data jiné třetí straně, kterou by mohl být doslova kdokoli: reklamní firmy, marketingové společnosti, nepřátelští státní aktéři – kdo ví?“

Můžete těmto aplikacím důvěřovat?

Jedním problémem s přesunem zabezpečení do jiné aplikace / služby je, že mu musíte důvěřovat. Koneckonců, vaše citlivá data jsou přenášena prostřednictvím jejich aplikací nebo serverů. „Vlastně si myslím, že se lidé obracejí k aplikacím, jako je ta naše, protože Apple je nechal zaprášené tím, že odložilo prosazování varování trackeru.“ Od jejich spuštění jsem používal Lockdown i Guardian, a to od jejich spuštění, a také jsem provedl slušný průzkum obou produktů. Právě teď jim rád věřím, ale pokud plánujete tyto služby nebo něco podobného využít, měli byste si také udělat vlastní průzkum.

Nedělá to iOS 14 již?

V iOS 14 Apple přidal mnoho nových funkcí proti sledování, ale v nejlepším případě jsou matoucí. Také zpozdilo některé jeho funkce proti sledování po stížnostech inzerentů. Výhodou použití integrovaných nástrojů společnosti Apple je, že již důvěřujete prodejci platformy. Nevýhodou je nedostatečná konfigurovatelnost. Inteligentní sledování Safari funguje pouze uvnitř Safari. Neblokuje aplikace. Funkce ochrany soukromí společnosti Apple jsou skvělé, ale někdy možná budou muset být opatrní, aby nebylo vidět, že šikanuje jiné společnosti. „Ve skutečnosti si myslím, že se lidé obracejí k aplikacím, jako je ta naše, protože Apple je nechal zaprášené tím, že odložilo prosazování varování trackeru,“ říká Strafach.