Skip to content

Proč Spotify Mixy nemohou žít až do mixování pásek

7 de Červenec de 2021
eric nopanen 8e0EHPUx3Mo unsplash 17e195c429494580bfb8ece2214bf9e2

Klíčové jídlo

  • Spotify Mixes automaticky vytváří seznamy skladeb podle žánru, umělce nebo dekády.
  • Seznamy skladeb vytvořené člověkem lépe reagují na náladu a přenášejí vás mimo vaši zónu pohodlí.
  • Algoritmické seznamy skladeb jsou dobré pro objevování nové hudby.
Nové Spotify Mixy od Spotify jsou automaticky generované seznamy skladeb, jejichž cílem je zcela nahradit vaše přátele. Mixy Spotify míchají vaše oblíbené skladby s novými skladbami, o kterých si algoritmus myslí, že se vám budou líbit. Jedná se pouze o cílenější verze Spotify’s Daily Mix a může lidem pomoci objevit novou hudbu. Mohou však někdy algoritmy doufat, že budou soutěžit s osobně vybranými seznamy skladeb a lidsky upravenými mixtapes? „Bude někdy hudební kurátorství AI tak dobré jako seznamy skladeb vytvořené člověkem?“ hudebník a umělec nahrávky se Rav zeptal Lifewire e-mailem. „Upřímně si myslím, že jeden přinutí druhého, aby se soustředil na své základní kompetence. AI vám může navrhnout pouze novou hudbu, která zní jako něco, co jste již slyšeli, [but] pokud je to seznam skladeb od někoho, koho znáte, je to skoro jako byste se podívali na jeho vkus, náladu a stav mysli. “

Personalizované seznamy skladeb

Personalizované seznamy skladeb nejsou nové. V roce 2008 představila iTunes Genius, funkci pro automatické generování seznamů skladeb z vaší vlastní knihovny. Apple v roce 2014 koupil Beats, který se stal streamovací službou Apple Music.

Detailní záběr na mixovací pásku z počátku 2000.

Jednou z funkcí Beats byly seznamy skladeb vybrané člověkem. Apple Music nyní nabízí několik týdenních aktualizovaných personalizovaných seznamů skladeb. Směsi Spotify přidávají do stávajícího denního mixu mix umělců, žánr a mix dekád. Používají vaše stávající oblíbené položky na základě vašich poslechových návyků, včetně nejposlouchanějších žánrů, umělců a desetiletí. Pak přidají skladby, o kterých si algoritmy myslí, že se vám budou líbit. Seznam se často aktualizuje a udržuje věci čerstvé.

Objev

Jedním z nejlepších použití automatických seznamů skladeb je objevování. „Tyto automatické seznamy skladeb jsou ve skutečnosti velmi užitečné pro někoho, jako jsem já, který miluje objevování nové hudby,“ sdělil Lifewire prostřednictvím e-mailu Arigbabu Abayomi, generální ředitel poradenské společnosti pro obchodní plány. „Tyto mixy Spotify jsou skvělým způsobem, jak poslouchat podobné druhy hudby, které posloucháte ve svém každodenním životě.“ Oční lékař a hudební fanoušek Rahil Chaudhary souhlasí. „Pro ty, kteří rádi zkoumají a nenávidí snahu hledat písničky, jsou tyto seznamy skladeb spasitelem,“ řekl Lifewire prostřednictvím e-mailu. „Lidské seznamy skladeb jsou to, co vás nutí představit se novým umělcům mimo vaši komfortní zónu.“ Algoritmus automatického programování nemusí být schopen vytvořit mixtape, který vás rozesměje a rozplače, ale jeho metodická podstata vám může pomoci narazit na skladby a umělce, o kterých jste nikdy neslyšeli.

Chybí tento osobní kontakt

Nevýhodou automatického mixu je, že vás nemůže poznat. „Seznam skladeb Spotify nebo Apple Music pravděpodobně nikdy neodpovídá mixu, který vám dal váš nejlepší přítel nebo váš významný jiný,“ řekl Lifewire prostřednictvím e-mailu specialista na získávání zákazníků Shaun Price. “[Algorithms] nerozumím těm malým výstřednostem nostalgie a paměťových asociací, díky nimž jsou některé seznamy skladeb opravdu skvělé. “Ať už na páskách, CD, discích flash nebo na Spotify nebo Apple Music, Mixtapes jsou osobní do té míry, že nikdy nebude možné je zkopírovat s algoritmy. To, co právě teď chcete poslouchat, není jen na vašem vkusu nebo vašich předchozích poslechových návycích. Je to na vaší náladě.

Staré kazety s mixem seřazené poblíž kazetového přehrávače.

„[Algorithms] nevíte, čím právě procházíte a jaké emoce máte, „řekl Sander Tamm, zakladatel a generální ředitel společnosti E-Student, e-mailem pro Lifewire,„ oba mají velkou moc předvídat, co chcete poslouchat . „Algoritmické směsi jsou také navrženy tak, aby sloužily hudbě, o které si myslíte, že se vám bude líbit. Na druhou stranu, seznamy skladeb vytvořené člověkem s větší pravděpodobností napadnou tyto chutě nebo vás překvapí něčím, co byste jinak nikdy nezkoušeli.“ přinutit vás představit se novým umělcům mimo vaši komfortní zónu, “říká TheRave.

Stejně jako rádio

Nakonec máme seznamy skladeb rádi z různých důvodů. Někdy jsme příliš líní na to, abychom si vybrali něco k poslechu. Jindy chceme najít něco nového. Směsi Spotify jsou dnes pohodlnou a snadnou volbou. Existují však alternativy. Jeden je přímo na Spotify nebo Apple Music. Pravidelní lidé mohou vytvářet a sdílet seznamy skladeb, i když najít je není vždy snadné. Další skvělou volbou je blog Bandcamp, který spojuje novou hudbu a zdůrazňuje žánry, jednotlivé umělce a další. Je to jeden z nejlepších zdrojů na internetu a je plný skvělé hudby a skvělých informací o umělcích. Mixy Spotify vypadají skvěle, ale trochu úsilí navíc při hledání hudby se může opravdu vyplatit. A Bandcamp stojí za pohled.