Klíčové jídlo
- Nový výzkum ukazuje, že zakázaný sledovací software se stále stahuje.
- Zpráva zjistila, že sledovače vydané X-Mode, datovým makléřem zapojeným do několika skandálů v oblasti ochrany osobních údajů, jsou v mnohem více aplikacích, než bylo dříve hlášeno.
- Odborníci tvrdí, že existují způsoby, jak se chránit před sledovači pomocí softwarových nástrojů.
Zakázán, ale neporažen
Mezi ovlivněné aplikace podle průzkumu ExpressVPN patří aplikace pro zdraví a počasí, hry a filtry fotografií. Google a Apple zakázali sledovače X-Mode kvůli údajnému prodeji sledovacích informací armádě. Navzdory zákazu společnost ExpressVPN zjistila, že z Google Play bylo odstraněno pouze 10% těchto aplikací. „Průmysl sledování polohy je dalekosáhlý a má mnoho hráčů, kteří agregují a sdílejí biliony datových bodů na miliardy uživatelů.“ Zjištění jsou součástí širší studie zaměřené na sledovače polohy prováděné laboratoří Digital Security Lab ExpressVPN. Všech 450 analyzovaných aplikací ExpressVPN obsahovalo pochybné sledovače. Společnost si tyto aplikace kolektivně stáhla nejméně 1,7 miliardy uživatelů po celém světě. Nebezpečí spočívá v tom, že informace nasávané uživateli prostřednictvím těchto sledovačů skončí ve špatných rukou, uvedl v e-mailovém rozhovoru Caleb Chen, šéf společnosti pro internetovou bezpečnost Private Internet Access. Příkladem možných dopadů na soukromí sledovacího softwaru jsou nedávné případy muslimských modlitebních aplikací, u nichž bylo zjištěno, že zahrnují sledovače od společností, které dále prodávaly uvedené vládě USA. „Vyhrazený útočník by si mohl koupit údajně anonymizovaná data od třetích stran, které agregují informace od různých sledovačů, a poté je deanonymizovat pomocí korelace s externími informacemi nebo hledáním vzorů,“ řekl Chen. Trackery jsou velkým obchodem pro ty, kteří je vyrábějí. Údaje o poloze a blízkosti jsou cenné pro vytváření profilů na spotřebitelích, jejich chování a jejich vztazích s lidmi a místy, řekl O’Brien.
Fighting the Trackers
Zásadním krokem v boji proti sledování je provést náležitou péči před stažením jakékoli aplikace, řekl O’Brien. A dávejte pozor na další známky toho, že by vás vaše aplikace mohly špehovat, například nadměrné vybíjení baterie, přetížení sítě nebo vysoké využití paměti. Pravidelně kontrolujte a kontrolujte oprávnění, která udělujete svým aplikacím. „Například potřebuje vaše aplikace pro sledování výdajů skutečně sledovat polohu, aby fungovala?“ přidal. „Rovněž doporučujeme uživatelům, aby postupovali podle našeho komplexního průvodce zabezpečením zařízení iPhone a Android a získali další tipy, jak se chránit.“