Skip to content

Proč WhatsApp v USA nikdy nevyšel

13 de Srpen de 2021
GettyImages 1189172888 8063fb2a5bcc41fcb50b5790ad4d2e67

Klíčové informace

  • Uživatelé WhatsApp z celého světa nyní odesílají více než 100 miliard zpráv denně.
  • Navzdory své popularitě v mnoha dalších zemích si WhatsApp v USA stále nezískal mnoho příznivců.
  • Odborníci se domnívají, že iPhone, plány mobilních telefonů a šifrování mají co do činění s rozdíly v používání WhatsApp.
Přestože globální uživatelé WhatsApp používají k odesílání ohromujícího množství zpráv po celém světě platformu pro telefonování a zasílání textových zpráv, v USA se aplikace ve skutečnosti nikdy nerozjela. Odborníci se domnívají, že to souvisí s kombinací faktorů, včetně (nízkých) nákladů na odesílání zpráv SMS (služba krátkých zpráv), komunikačních návyků a vývoje potřeb pro iPhone a šifrování. Facebook, který koupil WhatsApp v roce 2014, uvedl, že tato aplikace je nyní používána k odesílání asi 100 miliard zpráv denně v aktualizaci zisků za třetí čtvrtletí 29. října. Zatímco WhatsApp nyní čítá 2 miliardy uživatelů za měsíc, jen asi 20% dospělých Američanů uvedlo, že použili WhatsApp v průzkumu Pew Research Center z roku 2019. Pro srovnání, 69% uvedlo, že používá Facebook a 73% YouTube. „Je to tedy kombinace marketingu, designu rozhraní a uživatelských potřeb, které se spojily, aby byla tato aplikace po celém světě ještě populárnější,“ řekl S. Shyam Sundar, profesor komunikace na Penn State University. Lifewire v e-mailu.

Ekonomické faktory

Podle názoru společnosti Sundar WhatsApp „nedal jasně najevo svůj jedinečný návrh hodnoty“ zákazníkům z USA, kteří již používají jiné služby zasílání zpráv. WhatsApp je podobný Facebook Messengeru pro svou schopnost odesílat texty, GIFy, hlasové poznámky a telefonovat, ale WhatsApp je svázán s vaším telefonním číslem místo e -mailu. Jednou z jeho největších výhod je, že poskytuje funkce textových zpráv a volání mobilního telefonu přes Wi-Fi, což umožňuje lidem efektivně komunikovat se svými kontakty, i když nemají minuty ani data mobilního telefonu. To je zvláště důležité při rozhovoru s lidmi v různých zemích, protože náklady na mezinárodní zprávy SMS se mohou rychle sčítat. WhatsApp se stal výchozí platformou pro zasílání zpráv v několika zemích. Například v Kolumbii bývají SMS zprávy vyhrazeny pro přístupové kódy pro nevyžádanou poštu nebo dvoufaktorové ověřování-nikoli pro zprávy od kohokoli, koho skutečně znáte. „Někteří aktivisté a vládní kritici v zemích s menší svobodou tisku se mohou cítit pohodlněji při diskusích a organizování na WhatsApp.“ SMS se v USA začaly prosazovat díky popularitě neomezených textových plánů, řekl profesor komunikace a médií University of Michigan Scott Campbell Lifewire v telefonickém rozhovoru. Mezitím ti v jiných zemích čelili vyšším nákladům a našli alternativy. Američané si zvykli na bezplatné psaní textových zpráv, kolik chtěli, což způsobilo, že ekonomické výhody WhatsAppu byly méně relevantní. „Dobrá, staromódní mobilní telefonie 2G opravdu srazila ponožky lidem ve Spojených státech a oni to přijali-zvláště mladí lidé, a oni to nevzdali,“ řekl Campbell.

Dalším faktorem, který pravděpodobně hrál roli, je drahý iPhone, který má v USA mnohem vyšší podíl na trhu než globálně. Jako výchozí aplikace pro zasílání zpráv pro iPhone a bezplatný způsob zasílání zpráv ostatním uživatelům Apple mohla iMessage částečně vysvětlit, proč Američané nenašli tolik potřeby přijmout další služby, jako je WhatsApp. „Podle mého názoru je největším důvodem to, že iPhone a iMessage skončily jako vyrovnávací paměť, která bránila velké části pohybu, který jsme viděli po celém světě směrem k mobilním zprávám místo SMS nebo tradičních textových zpráv,“ říká Joseph Bayer, odborný asistent. na Státní univerzitě v Ohiu, řekl Lifewire v telefonickém rozhovoru.

Komunikační návyky

Přijetí aplikace WhatsApp může mít také něco společného s našimi komunikačními návyky. Jedním z populárních případů použití aplikace je vytváření skupin, ať už jde o tým spolupracovníků, sousedů nebo blízkých přátel, kteří posílají memy. „Rozhraní WhatsApp je obzvláště snadné pro vytváření a komunikaci v malých skupinách, které dobře odpovídá citlivosti uživatelů v kolektivistických zemích,“ říká Sundar. Pro srovnání, platformy sociálních médií, jako je Facebook nebo Twitter, se zaměřují spíše na vysílání informací mnoha typům lidí než na „úzké vysílání“ do malých skupin, říká.

Dalším důvodem přijetí WhatsAppu mimo USA by mohl být také jeho klíčový rys šifrování typu end-to-end, které může být užitečné v místech, kde může mít svobodná komunikace kruté důsledky. „Někteří aktivisté a vládní kritici v zemích s menší svobodou tisku se mohou cítit pohodlněji při diskusích a organizování na WhatsAppu, pokud dojde k cenzuře a velkým obavám ohledně vládního dohledu, protože WhatsApp poskytuje zabezpečení soukromí šifrování typu end-to-end,“ říká Ozan Kuru, odborný asistent. na Národní univerzitě v Singapuru, řekl Lifewire v e-mailu. Říká však, že to pravděpodobně nebude hlavním důvodem rozdílů v používání mezi zeměmi. „Dobrá, staromódní mobilní telefonie 2G opravdu srazila ponožky lidem ve Spojených státech a oni to přijali.“ Zatímco WhatsApp může získat trakci s uživateli z USA, kteří potřebují zůstat v kontaktu s přáteli, rodinou a kolegy v zahraničí, neexistuje mnoho důkazů, které by naznačovaly, že se v USA brzy stane velmi populární. Campbell říká, že nevidí WhatsApp jako životaschopnější způsob, jak mohou Američané ve své komunikaci hledat soukromí, částečně proto, že je součástí Facebooku. Určitý růstový potenciál tu však být může. „Technologické vlastnosti aplikace WhatsApp nejsou zcela v souladu s psychologií amerického uživatele,“ řekl Sundar, „ale to se může dobře změnit, protože se aplikace více integruje do našich smartphonů a naše normy interakcí se sociálními médii se posouvají směrem k menším, pletené a soukromé výměny zpráv. “ Výzkumníci uvedení v tomto článku obdrželi od WhatsAppu financování výzkumu za účelem studia dezinformací na platformě.