Skip to content

Vaše PlayStation 4 má datum vypršení platnosti

5 de Červenec de 2021
GettyImages 1217244091 f6f6ada527254aebb09b4d69b777da8f

Klíčové jídlo

  • Fanoušci objevili podivný problém, který by mohl nakonec „zdědit“ každý maloobchod PS4.
  • Problém má co do činění s tím, jak PS4 ověřuje trofeje hráčů.
  • Sony by to teoreticky mohlo opravit aktualizací firmwaru, ale bude to?
PlayStation 4 má zvláštní designovou chybu, která by nakonec mohla způsobit, že každá jednotka na trhu nebude vůbec hrát hry. PS4 má na základní desce baterii s nízkou spotřebou, kterou používá ke sledování času, když je jednotka odpojena. Pokud se tato baterie vybije nebo je vyjmuta, PS4 se místo toho pokusí kontaktovat servery Sony a synchronizovat její vnitřní hodiny. Pokud to nemůže udělat, PS4 nepřehraje nic, dokonce ani fyzická média. Pro průměrného spotřebitele v roce 2021 to není nic víc než ojedinělý případ kupujícího. Pokud si vezmete použitý systém PS4 a při pokusu o hraní her se zobrazí chyba „30391-6“, znamená to, že baterie je vybitá. Z dlouhodobého hlediska však toto vydání znamená, že všech 115 milionů konzolí PS4 na trhu se může stát zbytečnými. „Zprávy o problémech, které se v budoucnu objeví při hraní platných kopií her na systému PS4, jsou rozhodně znepokojivé,“ řekl Jonas Rosland, výkonný ředitel neziskové organizace Hit Save !, Lifewire přes Discord. „To by se však spoléhalo na to, že společnost Sony neposkytne opravu pro více než 100 milionů prodaných konzolí PS4, což by zanechalo jejich fanouškovskou základnu. Upřímně doufáme, že se tak nestane.“

(Ne) vytváření historie

Problém s baterií PS4 byl objeven a testován koncem března společností a tým obhájců ochrany médií kdo pracuje z hry Hraje to? Discord server. Tuto otázku označují jako „C-Bomb“, pojmenovanou podle baterie CMOS (doplňkový kov-oxid-polovodič) na základní desce PS4. „Číslo, které jsme nazvali„ C-Bomb “, není nové,“ řekl Crow, pseudonymní archivář a výzkumník v rámci hry It It Play?, Pro Lifewire přes Discord. „Na domácí scéně je to již nějakou dobu známo. Když nám to bylo řečeno, uvědomili jsme si, jaký to může mít negativní dopad na budoucnost her, které dnes hrajeme.“

Někteří drží dálkové ovládání PlayStation při nošení herních sluchátek.

Stejný problém s baterií se vztahuje i na PS3, ale týká se pouze digitálního obsahu, jako jsou stažené hry. Aktuální hypotézou hry It It Play je, že oba systémy fungují takto, aby uživatelé nemohli odemknout trofeje manipulací s vnitřními hodinami jednotky. Špatnou baterii CMOS můžete na PS4 vyměnit za běžnou baterii CR2032, což je stejný druh baterie, jaký se používá u hodinek a přívěsků na auta. Výměna nevyžaduje pájení, ale budete muset svůj PS4 rozebrat, čímž zrušíte záruku. (To zase přináší některé ze stejných problémů, které vedou k pohybu „právo na opravu“.) Tím se také zvyšuje tvrdý strop pro PlayStation 4 jako softwarovou platformu. Kdy a kdy Sony ukončí plnou síťovou podporu pro PS4, znamenalo by to, že každý funkční PS4, který zůstane na světě, bude fungovat pouze tak dlouho, dokud budou fungovat jejich baterie CMOS. Poté, jak to hraje? poukazuje na to, že tyto PS4 by skončily jako zhruba 285 000 tun elektronického odpadu a její knihovnu téměř 3 200 videohier již nebylo možné vůbec hrát na jejich nativním hardwaru. PS5 je zpětně kompatibilní s většinou řady PS4, ale ne všechny, takže několik her může být trvale ztraceno.

Co se stane dál

Sony by to teoreticky mohla opravit pomocí a nová aktualizace firmwaru pro PlayStation 4 deaktivací trofejí na jakémkoli systému PS4, který má problém s interními hodinami. Hraje to? zveřejnila žádost o formulář prostřednictvím Disku Google, kterou mají hráči, kteří mají zájem, zaslat společnosti Sony.

To však není považováno za pravděpodobné, protože společnost Sony v posledních letech projevila nezájem o uchování historie. Lifewire oslovil společnost Sony, aby se k problému vyjádřila, ale nedostala žádnou odpověď. „Myslím, že se každý může podívat na dědictví značky PlayStation a souhlasit s tím, že PlayStation je domovem některých historicky důležitých her a hardwaru,“ řekl Crow. „Chceme, aby nám Sony pomohlo toto dědictví zachovat. Může to znít banálně, ale tyto věci jsou důležité, a chceme, aby to Sony poznalo a opravilo tuto malou chybu, která má potenciál to všechno zničit.“ „Máme šanci poučit se z chyb, které jsme udělali v minulosti, když došlo na zachování jiných médií,“ pokračoval Crow. „BBC skvěle nahrála hodně originálu Doktor kdo pásky a tyto epizody jsou nyní považovány za navždy ztracené. Můžeme zabránit tomu, aby k podobným ztrátám docházelo i ve videohrách, ale chceme, aby společnost Sony a všichni prodejci hardwaru uznali důležitost uchování. “Mezitím je největším odchodem z toho pro hráče na zemi laskavé zacházení s vaší PS4. Ne konzole vydrží věčně, ale PS4 byl postaven na autodestrukci.