Skip to content

Zákon TLDR by vám mohl pomoci pochopit smluvní podmínky

24 de Červenec de 2022
GettyImages 641191600 66d8c7ba74784e869215720ea4c6308a

Klíčové věci

  • Američtí zákonodárci předložili návrh zákona, který přinutí webové aplikace a služby, aby vytvořily shrnutí jejich smluvních podmínek.
  • Souhrny budou v podstatě seznamem klíčových detailů.
  • Odborníci z oboru tento krok uvítali a tvrdili, že díky němu budou služby transparentnější.

Jen velmi málo z nás, pokud vůbec nějací, skutečně tráví čas čtením smluvních podmínek (ToS) u nesčetných webových služeb, které denně používáme. Skupina amerických zákonodárců navrhla návrh zákona, který by s tím měl něco udělat, a doménoví experti si myslí, že je to dobrý začátek. Návrh zákona s příhodným názvem Zákon o označování, designu a čitelnosti smluvních podmínek (TLDR) se snaží donutit online aplikace a služby, aby shrnuly svou právní podstatu do stravitelných kousků se všemi smysluplnými detaily a žádnými chmýřími. „Skrývání nepříznivých podmínek v rámci legalese je něco, na co jsme si všichni zvykli, ale to z toho nedělá správnou nebo dobrou praxi,“ řekl Trevor Morgan, produktový manažer společnosti comforte AG, prostřednictvím e-mailu zivotdivny. „Sláva zákonodárcům, kteří se starají o průměrného uživatele.“

Říkat více za méně

Zastánci transparentnosti již dlouhou dobu vedou kampaň za to, aby byly smluvní podmínky rozumné a srozumitelné pro běžného člověka, přičemž Electronic Frontier Foundation (EFF) je zašla tak daleko, že je označuje jako Podmínky (Ab)Užití. Tony Pepper, generální ředitel bezpečnostního dodavatele Egress, souhlasil. „Za současného stavu používají podniky orientované na spotřebitele složité a zdlouhavé podmínky servisních smluv, které mnoho spotřebitelů prostě nemá čas číst a chápat,“ řekl Pepper zivotdivny e-mailem. Skrývání nepříznivých podmínek v rámci legalese je něco, na co jsme si všichni zvykli, ale to neznamená, že je to správné nebo dobré. Tato skutečnost se autorům návrhu zákona neztrácí.

V prohlášení kongresmanka Lori Trahan, senátor Bill Cassidy a senátor Ben Ray Luján argumentovali, že jejich návrh zákona usiluje o to, aby byly smluvní podmínky pro spotřebitele dostupnější, transparentnější a srozumitelnější. „Toto je opravdu fascinující navrhovaný legislativní akt, který naráží na jádro skepticismu většiny uživatelů ohledně podmínek a podmínek,“ řekl Morgan zivotdivny. „Každý z nás se před kliknutím na tlačítko Přijmout pozastavil a přemýšlel: ‚S čím vlastně souhlasím?‘“ Nakreslil paralelu, Morgan řekl, že obvykle právní smlouvy, jako je podepisování úvěrových dokumentů na nové auto na obchodní zastoupení, poskytnout překlad na vysoké úrovni a vysvětlení kritických řádkových položek a podmínek, které by nás mohly ovlivnit. Mnoho technologických produktů, softwaru a dokonce i sociálních sítí však uživatelům neposkytuje stejnou zdvořilost.

Oříznutá ruka držící mobilní telefon s podmínkami na něm

„Plnoucí podezření je, že tyto organizace, které nás nutí souhlasit s neuvěřitelně dlouhou dobou legalizace, mají v úmyslu dělat věci s našimi informacemi a způsoby používání, proti nimž by většina rozumných lidí mohla mít námitky, nebo je alespoň pozastavit a přehodnotit,“ míní Morgan. Návrh zákona uvádí několik požadavků na vytvoření krátkých souhrnných prohlášení ToS, které jsou snadno srozumitelné a strojově čitelné. Mezi informacemi by měl souhrn obsahovat protokoly změn, které zaznamenávají, jak se podmínky vyvíjely, a seznam porušení zabezpečení údajů za předchozí tři roky.

Špatný přístup?

Ne na každého to však udělá dojem. „Myslí si zákonodárci, že smluvní podmínky píšeme záměrně jako extra dlouhé?“ zeptala se Hannah Poteatová, manažerka a hlavní poradkyně pro ochranu soukromí ve společnosti Twilio Inc, v příspěvku na Twitteru. „Jako… nudíme se a chceme lidi zmást, takže prostě hodíme [in] pár kousků od Anny Kareninové, abych zjistil, jestli si toho někdo všimne?“

Obchodník s lupou čtení malým písmem

Poteat souhlasil, že zatímco skutečnost, že nikdo nečte podmínky služby, je problém, účet TLDR není způsob, jak problém vyřešit. „Je to zavádějící nepořádek, který neustále klade zátěž na špatné místo: uživatelé,“ Poteat přidán. „Nechápejte mě špatně. Jsem pro shrnutí. Podívejte se na jakékoli smluvní podmínky nebo prohlášení o ochraně osobních údajů, které jsem napsal /kdykoli/, jsou víceúrovňové, souhrny všude.“ Nicméně Matti Schneider z projektu Open Terms Archive (OTA), který sleduje změny smluvních podmínek pro více než 200 digitálních platforem odpověděl Poteatovi s tím, že autoři návrhu zákona TLDR nenapsali účet izolovaně a oslovili ty, kteří pracují na zvýšení transparentnosti smluvních podmínek, včetně projektu OTA.

Přidání průhlednosti

Morgan se připojil a řekl, že soukromí a zabezpečení dat jsou stále více považovány za základní lidská práva a je spravedlivé požádat o shrnutí na vysoké úrovni, aniž byste se museli uchýlit k právnímu poradci nebo trávit hodiny probíráním smlouvy, než s ní souhlasíte.

Zdůvodnil to tím, že ideálním výsledkem návrhu zákona by bylo, aby uživatelé, zejména netechnickí, porozuměli prostřednictvím seznamu odrážek hlavním důsledkům smluvních podmínek, zejména tomu, co lze očekávat z hlediska používání soukromých údajů a bezpečnostní opatření uplatňovaná na tyto osobní údaje. Pepper souhlasil. „Pro běžné uživatele by jedním z největších zlepšení bylo jasnější pochopení toho, jak budou podniky používat svá data. Tím, že zákon zpřístupní tyto informace, posílí práva spotřebitelů jako subjektů údajů a umožní jim činit informovaná rozhodnutí o tom, jak jsou rádi, že jsou jejich data použita.“