Klíčové jídlo
- Hnutím #EndSARS (sociální hnutí a série masových protestů proti policejní brutalitě v Nigérii) díky moci sociálních médií získal mezinárodní zájem o často přehlíženou část globálního jihu.
- Mládež je klíčovým hráčem v aktivismu založeném na sociálních médiích a jejich internetový důvtip je na tempu, aby posunul možnosti budování pohybu.
- Sociální média jsou již dlouho silou komunitního organizování z důvodů historicky represivních vládních režimů.
Sociální média se stala dominujícím nástrojem pro aktivisty a výbušné mezinárodní intriky kolem nigérijského hnutí #EndSARS ukazují, že jeho schopnost spojovat mezinárodní publikum je stejně důležitá jako jeho schopnost aktivovat domácí zájmy. SARS je zkratka pro v tomto případě nigerijskou tajnou policii, nyní rozpuštěnou Zvláštní jednotku proti loupeži. Hnutí #EndSARS je odpor mládeže vůči SARS, který byl občany obviňován z mimosoudního zneužívání včetně krádeží, napadení, znásilnění, mučení a vražd. Původně zahájeno v roce 2017, získalo mezinárodní uznání 3. října poté, co video zachytilo úředníky SARS, jak zabíjejí muže v nigerijském státě Delta, což vyvolalo desítky tisíc protestujících. Sociální média byla nástrojem, který demonstranti používali během následných smrtelných střetů s policejními úředníky, když starší sdělovací prostředky plnily své závazky. „Tradiční média, televizní stanice a rozhlasové stanice, jsou neobjektivní. Ukazují vám, o co se vlastně nedělo. Se sociálními médii jsme byli schopni ukázat, co se děje s pohybem v zemi a zneužíváním, „22letý nigerijský aktivista Ndochukwu Arum, který odmítl uvést své příjmení, uvedl v rozhovoru pro
Záchranný drát. „Dříve, pokud by lidé v zámoří chtěli vidět, co se děje, zkontrolovali by televizní stanice pomocí svých vlastních satelitů a zjistili, co od nich chce vláda.“
Položení základů pro aktivismus v sociálních médiích
Korupce médií je v Nigérii běžnou záležitostí, kde přetrvává žurnalistika s hnědou obálkou (akt poskytování plateb, často v hnědé obálce, pro výběr novinářů k publikování pozitivních příběhů nebo zabíjení negativních příběhů). Toto umlčení disentu a temné novinářské etiky způsobuje, že mladší publikum hledá druh autenticity, který se často nachází na sociálních médiích. Kromě novinářského podplácení podléhají rozhlasové a televizní stanice v Nigérii směrnici na podporu státu podle jeho regulačního orgánu pro vysílání.
Uprostřed hnutí #EndSARS vydala Národní vysílací komise nové pokyny, které mají omezit vydávání negativních materiálů. Zdroje uvádějí, že „je třeba omezit jednotlivce, organizace, vládu nebo způsobit nespokojenost“. Směrnice navrhuje, aby vysílání „měly povinnost podporovat korporátní existenci Nigérie a sociálně-ekonomický blahobyt nigerijského státu“. Jednou z jedinečných vlastností sociálních médií je jejich schopnost demokratizovat přístup a pozornost. Starší sdělovací prostředky byly vrátnými k tomu, co je považováno za zajímavé, ale prostřednictvím sociálních médií byli lidé postupně schopni přijímat tato rozhodnutí pro sebe v mnohem velkém měřítku. Demokratizační síla sociálních médií umožňuje reflektory osvětlit represivní instituce po celém světě. Od úspěchu hnutí Black Lives Matter a #EndSARS až po prodemokratická povstání na počátku 2010, známá jako Arabské jaro, ovlivnil vliv sociálních médií celé země. „Díky sociálním sítím jsme byli schopni ukázat, co se děje s pohybem v zemi a zneužíváním.“
Mládež vlastní digitální
Sociální média, která se staly primárním nástrojem aktivismu, nejsou náhodou. Celosvětově našli mladí lidé útočiště v sociálních médiích jednak jako způsob, jak se napojit na stále globálnější kulturu, jednak jako platformu pro slyšení a organizaci svých hlasů. Hnutí vedená mládeží nejsou nová. Historicky jsou populární složkou bojů za občanská práva doma i v zahraničí. Sociální média poskytují jedinečný přístup k prostorům skutečně bez dospělých odstraněným od institucionálních sponzorů, protože mladí využívají své důvtipné prostředky k vytváření úložišť zdrojů, hashtagů, komunitních protestů a dokonce i kampaní podvracení naplněných memy. Abimbola Olabisi je 23letý ovlivňovatel sociálních médií a podnikatel v Nigérii, který říká, že byl jednou z mnoha obětí vydírání a obtěžování úředníky SARS v oblasti Lagosu. Prostřednictvím své platformy na Twitteru se dokázal spojit s organizátory v terénu a zesílit jejich hlasy na svých 378 000 následovníků. „Podílel jsem se na několika demonstracích i na výplatě některých finančních prostředků získaných online, abych pomohl online demonstrantům s údaji, které by je povzbudily k tomu, aby se zaměřily na značku #EndSARS. A distribuci určitých potravin a nápojů,“ řekl řekl.
Kromě organizování sociální média umožnila lidem z celého světa agregovat zdroje konkrétním lidem a skupinám na pomoc při protestních pohybech z pohodlí jejich LED obrazovky, která je jinak daleko od povstání. Negativem jsou však trendy trendů v oblasti dveří, které způsobují zrychlený pocit únavy, když uživatelé naskočí na další trend. Přesto si Arum myslí, že je na organizátorech, aby v případě potřeby nasměrovali tuto pozornost a pokračovali v boji. Aktivismus umírá na sociálních médiích a vyžaduje, aby místní organizátoři udržovali tlak. „Budeme bojovat za zrušení mnoha zákonů, které tam dávala starší generace, aby dál vládly. Zajistíme si zajištění lepší Nigérie, lepší Afriky a lepšího světa,“ řekl . „Takže příští generace, která přijde, uvidí, co jsme udělali a že jsme to udělali pro ně a pro sebe prostřednictvím organizační síly prodejen sociálních médií, což nám připraví nový způsob, jak se pohnout kupředu.“
Aktualizace 17/17/20: Aktualizovali jsme text tak, aby dříve odrážel definici nigerijského hnutí #EndSARS na rozdíl od respiračního onemocnění SARS.