Skip to content

Proč Facebook potřebuje jasnější pravidla pro dezinformace

26 de Červen de 2021
GettyImages 1173369843 f137de7920874c80bfc5bd3c388120ed

Klíčové jídlo

  • Rada pro dohled nad společností Facebook požádala o jasnější pravidla pro dezinformace na webu sociálních médií.
  • Správní rada v současné době zrušila několik rozhodnutí Facebooku o odstranění příspěvků, které považovala za dezinformace nebo nenávistné projevy, ale ve skutečnosti to tak nebylo.
  • Je nutná jasnější definice toho, co je a není dezinformace nebo nenávistné projevy, zejména s mezinárodním dosahem Facebooku.
Kontrolní výbor Facebooku, který byl zřízen, aby dále dohlížel na odstraňování a moderování příspěvků na webu, zrušil některá předchozí rozhodnutí týkající se příspěvků, které byly odstraněny, což osvětluje potřebu jasnějších definic a pravidel. Rada pro dohled převzala prvních pět případů v prosinci 2020. Zatímco jeden z příspěvků zahrnutých do přezkumu byl z USA, příspěvky pocházely celkem ze čtyř různých kontinentů, přičemž všechny mohly na výroky nahlížet zcela odlišně. Z tohoto důvodu musí být zásady, které Facebook uvádí do pohybu, stručné a musí pracovat s jakoukoli komunitou, na kterou by se moderační nástroje mohly zaměřit. „Aktivita„ nezávislé kontroly “Facebooku musí být konzistentní přes mezinárodní hranice,“ napsal nám prostřednictvím e-mailu Jim Isaak, bývalý předseda Ústavu elektrotechnických a elektronických inženýrů a třicetiletý veterán z technologického průmyslu. „Ale co je„ nenávistný projev “v USA, lze v jiných autokratických společnostech definovat jako vlastenecký – což zvyšuje složitost toho, co se děje.“

Čáry v písku

Tato potřeba důslednosti a stručnějších pravidel již vstupuje do hry. Z pěti případů, které v prosinci převzala dozorčí rada Facebooku, se skupina rozhodla zvrátit čtyři z těchto případů, přičemž dva z nich jasně ukazovaly potřebu lepšího umírnění. V jednom z převrácených případů rada rozhodla ve prospěch ženy, jejíž Instagramový příspěvek o rakovině prsu byl z webu automaticky odstraněn kvůli porušení její politiky nahoty a sexuální aktivity pro dospělé. Zatímco Facebook již fotografii obnovil, představenstvo nejprve namítlo, že bude odstraněna. Správní rada dokonce doporučila, aby Facebook zavedl odvolací systémy umožňující uživatelům zjistit, kdy byl příspěvek odstraněn, proč byl odstraněn, a dokonce navrhnout způsoby, jak mluvit s lidskou bytostí, aby hledal řešení.

Spoluzakladatel, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Facebook Mark Zuckerberg svědčí před společným slyšením senátního soudního a obchodního výboru v kancelářské budově Senátu Hart na Capitol Hill.

Správní rada zjistila, že zatímco žena sdílela příspěvek, který obsahoval odkryté a viditelné ženské bradavky, fotografie neporušila pokyny pro komunitu Instagramu. Norma pro dospělé nahotu a sexuální aktivitu, kterou Facebook dodržuje ve svých komunitních standardech, umožňuje nahotu, když se uživatel snaží zvýšit povědomí ze zdravotního důvodu nebo z jiného důvodu. Další příspěvek, který byl sdílen z Myanmaru, zahrnoval jazyk o muslimech, který podle představenstva může být považován za urážlivý, ale nedosáhl úrovně nenávistných projevů, aby ospravedlnil jejich odstranění nebo zvážení v rozporu s pravidly. To je místo, kde se věci začínají stávat obzvláště složitými.

Která cesta je nahoru?

„Facebook funguje mezinárodně,“ řekl Isaak Záchranný drát prostřednictvím e-mailu. „Každá jurisdikce má svá vlastní pravidla a Facebook může být odpovědný podle předpisů v jiných zemích.“ Facebook musí při vytváření nových zásad pamatovat na všechna pravidla území, která provozuje. Tím, že zásady vyjasňuje, ponechává Facebook prostor pro chyby, které by mohly vést k tomu, že dozorčí rada bude muset v budoucnu zvrátit více případů. Vzhledem k tomu, že šíření nenávistných projevů a dezinformací se stává stále častějším – zejména na sociálních médiích, jako je Facebook a Twitter -, je důležité, aby tyto společnosti nabídly jasné pokyny, které lze poté použít k moderování komunity. „Co je„ nenávistný projev “v USA, lze v jiných autokratických společnostech definovat jako vlastenecký …“ Samozřejmě vždy existují další možnosti, jak tyto druhy problémů zmírnit. Ve skutečnosti byl jeden z případů, na který měla rada v prosinci původně dohlížet, odstraněn z doku po vymazání příspěvku uživatelem. Moderování generované uživateli je něco, co jsme již viděli jako úspěšné na webových stránkách, jako je Wikipedia, a nedávno Twitter sám o sobě posílil vydáním Birdwatch, komunitního moderačního systému, který pomáhá zastavit šíření dezinformací. Tyto metody však mají i další problémy, a proto bude získání standardního základu pro očekávání komunity klíčem k tomu, aby Facebook v budoucnu nabídl lepší moderování svých aplikací a webových stránek.