Vydáno v roce 1999, Adaptive Multi-Rate (AMR) je formát zvukového souboru, který je zvláště účinný při kompresi a ukládání hlasových záznamů ve srovnání s běžnými formáty jako MP3, WMA a AAC. AMR je ztrátový formát se soubory běžně označovanými příponou .amr. Výjimkou z tohoto pravidla je, že formát kontejneru 3GP může také ukládat streamy AMR a video.
Úzké a širokopásmové verze AMR
V zásadě existují dva standardy formátu AMR: AMR-NB a AMR-WB. AMR-NB je úzkopásmová verze, která se běžně používá v situacích, kde postačují nízké přenosové rychlosti, jako například základní zařízení pro záznam hlasu, které můžete mít ve svém přehrávači MP3. Frekvenční rozsah použitý pro AMR-NB je 300 až 3400 Hz, což může produkovat kvalitu zvuku srovnatelnou s tradičním telefonem. Tato úzkopásmová verze používá následující přenosové rychlosti:
- 04,75 kb / s
- 5,15 kb / s
- 05,90 kb / s
- 06,70 kb / s
- 07,40 kb / s
- 07,95 kb / s
- 10,20 kbps
- 12,20 kbps
AMR-WB je širokopásmový AMR. Jak název napovídá, jedná se o vylepšený vokodér, který využívá širší šířku pásma než AMR-NB k ukládání hlasu ve vyšší kvalitě. K tomu se používá frekvenční rozsah 50 až 7 000 Hz. Bitové rychlosti používané pro širokopásmovou verzi AMR jsou:
- 06,60 kbps
- 08,85 kb / s
- 12,65 kbps
- 14,25 kb / s
- 15,85 kb / s
- 18,25 kb / s
- 19,85 kb / s
- 23,05 kb / s
- 23,85 kb / s
Díky vyššímu frekvenčnímu rozsahu a vynikající kvalitě řeči je AMR-WB optimalizován pro technologie Global System for Mobile Communications (GSM) a Universal Mobile Telecommunications System (UMTS), jinak známé jako mobilní sítě 2G a 3G.
AMR vs. MP3 pro hlasové záznamy
Ačkoli je formát MP3 pravděpodobně nejpopulárnějším existujícím zvukovým formátem, není v porovnání s AMR při kódování řeči nijak zvlášť účinný. Formát AMR je však vynikající pro kódování řeči a je upřednostňován, i když není široce podporován hardwarem a softwarem. Nejběžnější aplikací pro AMR, se kterou se pravděpodobně setkáte v digitální hudbě, je používání přenosného zařízení, jako je MP3 přehrávač nebo smartphone, k pořizování zvuku. Mnoho přehrávačů MP3 se může zdvojnásobit jako hlasové záznamníky pomocí vestavěného kondenzátorového mikrofonu. Aby bylo možné efektivně využívat omezené úložiště MP3 přehrávače (zejména pokud je založeno na formátu Flash), může se výrobce zařízení rozhodnout použít formát AMR. Soubory ve formátu AMR jsou v průměru menší než oblíbené formáty používané k ukládání hudby, například MP3, AAC, WAV a WMA.