Skip to content

Co je soubor ASP?

17 de Září de 2021
asp files 5a3433d9f1300a003726d758

Soubor s příponou .ASP je s největší pravděpodobností soubor Active Server Page, což je webová stránka ASP.NET poskytovaná serverem Microsoft IIS. Server zpracovává skripty v souboru a poté generuje HTML pro zobrazení stránky ve webovém prohlížeči. Soubory ASP se také nazývají klasické soubory ASP a běžně používají jazyk VBScript. Novější stránky ASP.NET jsou uloženy s příponou ASPX a jsou často psány v C#. Běžné místo, kde můžete vidět „.ASP“, je na úplném konci adresy URL, která odkazuje na webovou stránku ASP.NET, nebo když vám váš webový prohlížeč omylem pošle soubor ASP místo skutečného souboru, který jste se pokoušeli stažení. Jiné soubory ASP mohou být použity programy Adobe jako soubor Adobe Color Separation Setup, ale formát může být zastaralý a irelevantní pro novější verze programu. Tyto soubory obsahují možnosti barev (jako typ oddělení, limit inkoustu a typy barev), které se používají při exportu nebo tisku dokumentu.

Jak otevřít stažené soubory ASP

Pokud jste při pokusu o stažení něčeho jiného (často PDF) získali soubor ASP, je velká šance, že server soubor jednoduše nepojmenoval správně. Možná jste se například pokoušeli stáhnout bankovní výpis nebo jiný dokument a místo toho, aby byl otevřen v prohlížeči PDF, otevře se v textovém editoru nebo počítač neví, jak jej otevřít. V tomto konkrétním případě server nepřipojil „.PDF“ na konec názvu souboru a místo toho použil „.ASP“, přestože skutečný formát souboru je PDF. Nejjednodušším řešením je jednoduše přejmenovat soubor sami, vymazáním posledních tří písmen po tečce a vložením .PDF. Například přejmenovat prohlášení.asp na prohlášení.pdf. Toto schéma pojmenování není způsob, jakým ve skutečnosti převádíte jeden formát souboru na jiný, ale je to zde zcela přijatelné, protože soubor je skutečně ve formátu PDF, ale jednoduše nebyl vhodně pojmenován. Právě dokončujete krok přejmenování, který server neudělal sám.

Jak otevřít jiné soubory ASP

Soubory Active Server Page, které končí na .ASP, jsou textové soubory, což znamená, že jsou plně čitelné (a upravitelné) v textovém editoru, jako je Notepad ++, Brackets nebo Sublime Text. Některé alternativní editory ASP zahrnují Microsoft Visual Studio a Adobe Dreamweaver. Adresa URL, která končí na .ASP, jako ta níže, jen znamená, že stránka běží v rámci ASP.NET. Váš webový prohlížeč dělá veškerou práci, aby jej zobrazil: https://www.w3schools.com/asp/asp_introduction.asp

Protože soubory ASP je třeba před odesláním do webového prohlížeče analyzovat, otevřete soubor místní Soubor .ASP ve webovém prohlížeči vám ukáže pouze textovou verzi a ve skutečnosti nevytvoří stránku HTML. K tomu budete muset spustit Microsoft IIS a otevřít stránku jako localhost. Soubory ASP můžete vytvářet z prázdného dokumentu pouhým připojením přípony souboru .ASP na konec souboru. To funguje také pro převod HTML na ASP – stačí přejmenovat rozšíření z .HTML na .ASP. Soubory nastavení Adobe Color Separation fungují s programy Adobe, jako jsou Acrobat, Illustrator a Photoshop.

Jak převést soubory ASP

Soubory ASP, které jsou soubory Active Server Page, lze převést na jiné formáty, ale to by znamenalo, že soubor přestane fungovat tak, jak měl. Důvodem je, že server, který soubor vydává, musí být ve správném formátu, aby správně zobrazoval stránky. Například převod souboru ASP na HTML nebo PDF by umožnil otevření souboru ve webovém prohlížeči nebo čtečce PDF, ale také by zabránil jeho fungování jako soubor stránky Active Server, pokud by byl použit na webovém serveru. Pokud potřebujete převést soubor ASP, můžete použít Microsoft Visual Studio nebo Adobe Dreamweaver. Tyto programy vám umožní převést ASP na formáty jako HTML, ASPX, VBS, ASMX, JS, SRF a další. Tento online převaděč ASP na PHP může provést tento převod, pokud potřebujete, aby byl soubor ve formátu PHP.

Více informací

Přípona souboru .ASP se velmi podobá jiným příponám, které nemají nic společného s formáty uvedenými na této stránce, a proto se neotevře se stejnými programy, které jsou propojeny výše. Soubory APS mohou například vypadat a znít hodně jako soubory ASP, ale ve skutečnosti jsou to soubory projektu Greeting Card Studio Project, které jsou vytvořeny a používány Greeting Card Studio. Stejný koncept platí pro další přípony souborů, jako je ALP. Některé technologické termíny také používají zkratku ASP, ale nesouvisejí s žádným z formátů ASP na této stránce. ASP například také znamená Application Service Provider, Analog Signal Processing, ATM Switch Processor, Addressable Scan Port, Advanced System Platform, and Auto-Speed ​​Port.