Skip to content

Co je soubor BAT?

7 de Červenec de 2021
bat files 58f501ce5f9b582c4dfc2642

Tento článek vysvětluje, co je soubor .BAT, jak otevřít soubor .BAT a jak převést soubor .BAT na soubor EXE.

Co je soubor .BAT?

Soubor s příponou .BAT je soubor dávkového zpracování. Je to prostý textový soubor, který obsahuje různé příkazy používané pro opakující se úkoly nebo pro spouštění skupin skriptů jeden po druhém. Software všech typů používá soubory .BAT k různým účelům – například ke kopírování nebo mazání souborů, spouštění aplikací a vypínání procesů. Soubory BAT se také nazývají dávkové soubory, skripty, dávkové programy, příkazové soubory a skripty prostředí a mohou místo toho používat příponu .CMD.

Práce se soubory .BAT může být velmi nebezpečná nejen pro vaše osobní soubory, ale také pro důležité systémové soubory. Před otevřením buďte velmi opatrní.

Jak otevřít soubor .BAT

Přestože přípona .BAT okamžitě umožňuje systému Windows rozpoznat takový soubor jako spustitelný soubor, soubory .BAT jsou stále složeny výhradně z textových příkazů. To znamená, že libovolný textový editor, například Poznámkový blok (který je součástí všech verzí systému Windows), může otevřít soubor .BAT pro úpravy. Chcete-li otevřít soubor .BAT v poznámkovém bloku, klepněte na něj pravým tlačítkem a vyberte Upravit z nabídky. Možná najdete pokročilejší textové editory, které podporují zvýraznění syntaxe, užitečné při úpravách souboru .BAT. Otevřením souboru .BAT v textovém editoru se zobrazí kód, který soubor tvoří. Jedná se například o text uvnitř souboru .BAT, který slouží k vyprázdnění schránky: cmd / c „echo off | clip“

Zde je další příklad souboru .BAT, který pomocí příkazu ping zjistí, zda může počítač dosáhnout routeru s touto konkrétní adresou IP: ping 192.168.1.1
pauza

Opět buďte velmi opatrní při otevírání spustitelných formátů souborů, jako jsou soubory .BAT, které jste obdrželi e-mailem, stáhli z webů, které nejste obeznámeni, nebo jste si je sami vytvořili. Existují další přípony spustitelných souborů, kterým byste se měli vyhnout.

Jak používat soubor .BAT

Použití souboru .BAT ve Windows je stejně jednoduché jako poklepání nebo poklepání. Nemusíte stahovat žádný speciální program nebo nástroj. Chcete-li použít první výše uvedený příklad, zadáním tohoto textu do textového souboru pomocí textového editoru a následným uložením souboru s příponou .BAT se soubor stane spustitelným souborem, který můžete otevřít a okamžitě tak vymazat vše uložené ve schránce. Druhý příklad, který používá příkaz ping, provede ping na tuto adresu IP; příkaz pause udržuje okno příkazového řádku otevřené, když je proces dokončen, takže můžete vidět výsledky. Pokud se váš soubor nezdá být textovým souborem, pravděpodobně se nejedná o soubor .BAT. Zkontrolujte příponu souboru a ujistěte se, že nepletete soubor .BAK nebo .BAR (Age of Empires 3 datový soubor se souborem .BAT.

Jak převést soubor .BAT

Jak je znázorněno, kód souboru .BAT není nijak skrytý, což znamená, že je velmi snadné jej upravovat. Protože určité pokyny v souboru .BAT (například příkaz del) mohou způsobit zmatek ve vašich datech, může být moudré převést soubor BAT do formátu jako EXE, aby se více podobal souboru aplikace. Soubor .BAT můžete převést na soubor .EXE pomocí několika nástrojů příkazového řádku. Jak to udělat, si můžete přečíst na How-To Geek.

 • Integrovaný nástroj Windows IExpress poskytuje další způsob, jak vytvořit soubor .EXE ze souboru .BAT.
 • I když je bezplatná verze pouze zkušební, EXE na MSI Converter Pro může převést výsledný soubor EXE na soubor MSI (Windows Installer Package).
 • Pokud chcete spustit soubor .BAT jako službu Windows, můžete použít bezplatný nástroj příkazového řádku NSSM.
 • PowerShell Scriptptomatic vám pomůže převést kód v souboru .BAT na skript PowerShell.

Místo hledání převaděče .BAT na SH (skript bash shellu) pro použití příkazů .BAT v programech, jako jsou Bourne Shell a Korn Shell, zkuste jen přepsat skript pomocí jazyka Bash. Struktura těchto dvou formátů je poněkud odlišná, protože soubory se používají v různých operačních systémech. Existuje podproces přetečení zásobníku a tento výukový program skriptování Unix Shell pro některé informace, které vám mohou pomoci překládat příkazy ručně. Obvykle nemůžete změnit příponu souboru (například .BAT) na příponu, kterou váš počítač rozpozná, a očekávat, že nově přejmenovaný soubor bude použitelný. Skutečný převod formátu souboru pomocí jedné z výše popsaných metod musí proběhnout ve většině případů. Vzhledem k tomu, že soubory .BAT jsou pouze textové soubory s příponou .BAT, můžete jej však přejmenovat na .TXT a otevřít jej v textovém editoru. Nezapomeňte, že provedení převodu .BAT-na-.TXT zabrání dávkovému souboru v provádění jeho příkazů.

Jak uložit soubor .BAT jako soubor .TXT

Namísto ruční změny přípony souboru z .BAT na .TXT můžete také otevřít dávkový soubor v poznámkovém bloku pro úpravy a poté jej uložit do nového souboru. Před uložením místo .BAT vyberte jako příponu souboru .TXT. To je také to, co musíte udělat při vytváření nového souboru .BAT v poznámkovém bloku, ale naopak: uložte výchozí textový dokument jako .BAT místo .TXT. V některých programech možná budete muset uložit do Všechny soubory typ souboru a poté na něj sami vložte příponu .BAT. FAQ

 • Je soubor BAT nebezpečný?

  I když jsou soubory BAT vzácné, mohou obsahovat viry stejně jako většina ostatních formátů souborů. Naskenujte jakýkoli soubor, který stáhnete online, pomocí antiviru, abyste předešli malwaru.

 • V jakém jazyce je napsán soubor BAT?

  Dávkový skript je jeho vlastní jazyk. Hlavní funkcí dávkového skriptu je automatizovat opakující se příkazy.

 • Co je komentář v souboru BAT?

  Komentáře jsou řádky textu, které nemají vliv na provádění kódu. Komentáře obvykle obsahují dokumentaci, jako je účel souboru BAT. Použijte REM Příkaz (Poznámky) pro přidání komentářů k souborům BAT.

 • Jaký příkaz se používá k vypnutí počítače v souboru BAT?

  Vypnutí – s. Chcete-li vypnout pomocí 10sekundového časovače, použijte vypnutí -s -t 10. Příkazu vypnutí by měla předcházet @echo vypnuto.