Skip to content

Co je soubor CPGZ?

16 de Srpen de 2021
cpgz files 5a5e51d2842b1700376e11de

Soubor s příponou CPGZ je soubor Compressed UNIX CPIO Archive. Je to výsledek souboru CPIO (Copy In, Copy Out) komprimovaného GZIP. Archiv CPIO je nekomprimovaný, a proto je na soubor aplikován GZIP – aby jej bylo možné komprimovat a ušetřit místo na disku. V těchto archivech mohou být softwarové programy, dokumenty, filmy a další typy souborů. TGZ je podobný formát, který komprimuje soubor TAR (což je také kontejner nekomprimovaného souboru) s kompresí GZIP.

Jak otevřít soubor CPGZ

Soubory CPGZ jsou obvykle k vidění v operačních systémech macOS a Linux. Nástroj příkazového řádku ditto je jedním ze způsobů, jak jej můžete v těchto systémech otevřít. Pokud však používáte Windows, doporučujeme vyzkoušet PeaZip, 7-Zip nebo jiný program pro kompresi/dekompresi souborů, který podporuje kompresi GZ.

Jak otevřít soubor .ZIP.CPGZ

Jeden zvláštní scénář, kde můžete neočekávaně najít soubor CPGZ, je, když se pokoušíte otevřít soubor ZIP v systému macOS. Operační systém může vytvořit nový soubor s příponou .ZIP.CPGZ namísto skutečného poskytnutí obsahu archivu ZIP. Když jej otevřete, najdete soubor ZIP znovu. Jeho dekompresí získáte soubor s příponou .ZIP.CPGZ … a tato smyčka pokračuje, ale mnohokrát se pokusíte jej otevřít. Jedním z důvodů, proč se to může stát, je to, že macOS nechápe, jaký typ komprese ZIP se v souboru používá, takže si myslí, že chcete komprimovat soubor místo dekomprimovat to. Protože CPGZ je výchozí formát používaný pro kompresi, soubor se právě komprimuje a dekomprimuje znovu a znovu. Jedna věc, která by to mohla vyřešit, je stáhnout soubor ZIP znovu. Pokud bylo stahování poškozeno, nemusí se správně otevřít. Doporučujeme podruhé vyzkoušet jiný prohlížeč, například Firefox, Chrome, Opera nebo Safari. Některým lidem se podařilo otevřít soubor ZIP pomocí nástroje The Unarchiver. Další možností je spustit toto rozepnout příkaz v terminálu: rozbalit umístění/souboru/zipfile.zip

Pokud půjdete touto cestou, nezapomeňte změnit text „umístění/souboru/zipfile.zip“ na cestu k souboru ZIP. Místo toho můžete zadat „rozbalit“ bez cesty a přetažením souboru do okna terminálu automaticky zapsat jeho umístění.

Jak převést soubor CPGZ

Nejlepší způsob, jak převést soubory do souboru CPGZ, je nejprve je z něj extrahovat pomocí jednoho ze souborových dekompresorů shora. Jakmile budete mít obsah izolovaný, můžete jej pomocí bezplatného převaděče souborů převést do jiného formátu. Říkáme to proto, že CPGZ je pouze kontejnerový formát, což znamená obsahuje další soubory uvnitř – není určen k přímému převodu do formátu jako XLS, PPT, MP3 atd. Pokud se například pokoušíte „převést“ CPGZ do PDF, musíte místo toho použít nástroj pro rozbalení souboru již zmíněno. To vám umožní vyjmout PDF, se kterým pak můžete zacházet jako s každým jiným a převést jej pomocí převaděče dokumentů. Totéž platí, pokud chcete převést soubory CPGZ na SRT, IMG (Macintosh Disk Image), IPSW nebo jakýkoli jiný typ souboru. Místo toho, co opravdu musíte udělat převádění archiv CPGZ do těchto formátů, je dekomprimovat archiv, abyste mohli tyto soubory normálně otevřít. K otevření těchto souborů CPGZ lze také použít stejné nástroje pro dekompresi souborů, které jsme již zmínili. Není nutné převádět jeden na jiné archivní formáty, jako je ZIP, 7Z nebo RAR, protože všechny slouží prakticky ke stejnému účelu: k ukládání souborů. Pokud však chcete, můžete to provést ručně tak, že soubory extrahujete z archivu a poté je komprimujete do formátu ZIP (nebo jiného formátu archivu) pomocí programu, jako je 7-Zip.