Skip to content

Co je soubor EXE?

7 de Září de 2021
exe files 5a46966b89eacc00371d9731

Soubor s příponou EXE je spustitelný soubor používaný v operačních systémech jako Windows, MS-DOS, OpenVMS a ReactOS k otevírání softwarových programů. Instalační programy softwaru se obvykle nazývají něco jako setup.exe nebo install.exe, ale soubory aplikací mají jedinečné názvy, obvykle související s názvem softwarového programu. Když si například stáhnete webový prohlížeč Firefox, instalační program se jmenuje něco jako Firefox Setup.exe, ale po instalaci se program otevře s příponou firefox.exe soubor umístěný v instalačním adresáři programu.

Některé soubory EXE mohou být místo toho samorozbalovací soubory, které při otevření extrahují svůj obsah do konkrétní složky, například pro rychlé rozbalení kolekce souborů nebo pro instalaci přenosného programu. Soubory EXE často odkazují na související soubory DLL. Komprimované soubory EXE místo toho používají příponu EX_.

Soubory EXE mohou být nebezpečné

Spousta škodlivého softwaru je přenášena prostřednictvím souborů EXE, obvykle na pozadí programu, který se jeví jako bezpečný. K této infekci dochází, když program, který si myslíte, že je autentický, spouští škodlivý počítačový kód, který běží bez vašeho vědomí. Program může být ve skutečnosti skutečný, ale bude obsahovat také virus, nebo může být software zcela falešný a mít pouze známý, neohrožující název. Proto, stejně jako ostatní spustitelné přípony souborů, buďte opatrní při otevírání souborů EXE, které stáhnete z internetu nebo obdržíte e -mailem. Soubory EXE mají takový potenciál být destruktivní, že většina poskytovatelů e -mailů nedovolí jejich odeslání a někteří vám dokonce nedovolí umístit soubor do ZIP archivu a odeslat jej. Před otevřením souboru EXE se vždy přesvědčte, zda mu důvěřujete. Ještě něco si pamatujte o souborech EXE: používají se pouze ke spuštění aplikace. Pokud jste si tedy stáhli například to, co jste považovali za video soubor, ale má příponu .EXE, měli byste ho okamžitě smazat. Videa, která stahujete z internetu, jsou obvykle ve formátu souboru MP4, MKV nebo AVI, ale nikdy EXE. Stejné pravidlo platí pro obrázky, dokumenty a všechny ostatní typy souborů – každý z nich používá vlastní sadu přípon souborů. Důležitým krokem ke zmírnění jakéhokoli poškození způsobeného škodlivými soubory EXE je zajistit, aby byl antivirový software v provozu a aktuální.

Jak otevřít soubor EXE

Soubory EXE nevyžadují otevření programu, protože systém Windows ví, jak s nimi zacházet. Soubory EXE se však někdy stanou nepoužitelnými kvůli chybě registru nebo napadení virem. Když k tomu dojde, systém Windows je podveden k použití jiného programu, jako je například Poznámkový blok, k otevření souboru EXE, což samozřejmě nebude fungovat. Oprava této závady zahrnuje obnovení správné asociace registru se soubory EXE. Podívejte se na snadné řešení tohoto problému Winhelponline. Některé soubory EXE jsou samorozbalovací archivy. Tyto soubory EXE se mohou automaticky extrahovat do konkrétního umístění nebo dokonce do stejné složky, ze které se soubor EXE otevírá. Ostatní se vás mohou zeptat, kde chcete dekomprimovat obsah. Pokud chcete otevřít samorozbalovací soubor EXE bez ukládání jeho souborů, použijte rozbalovač souborů jako 7-Zip, PeaZip nebo jZip. Pokud například používáte 7-Zip, stačí kliknout pravým tlačítkem na soubor EXE a zvolit jej otevřít pomocí tohoto programu, aby se soubor EXE zobrazil jako archiv. Program jako 7-Zip může také vytvářet samorozbalovací archivy ve formátu EXE. To lze provést výběrem 7z jako formátu archivu a povolením Vytvořit SFX archiv volba.

Jak otevřít soubory EXE na počítači Mac

Vaše nejlepší sázka, když máte program, který chcete použít na vašem počítači Mac, který je k dispozici pouze jako instalační program/program EXE, je zjistit, zda existuje běžná verze programu pro Mac. Za předpokladu, že to není k dispozici, což je často případ, další populární možností je spustit samotný Windows z počítače MacOS pomocí něčeho, čemu se říká emulátor nebo virtuální stroj. Tyto druhy programů emulují (tedy název) počítač se systémem Windows-hardware a vše-což jim umožňuje mít nainstalované programy založené na systému Windows. Některé populární emulátory Windows zahrnují Parallels Desktop a VMware Fusion, ale existuje několik dalších. Apple Boot Camp je další možností. Bezplatný program WineBottler je dalším způsobem, jak vyřešit tento problém programů Windows na počítačích Mac. Tento nástroj nevyžaduje žádné emulátory ani virtuální počítače.

Jak převést soubor EXE

Soubory EXE jsou vytvořeny s ohledem na konkrétní operační systém. Dekompilace jednoho, který se používá v systému Windows, by měl za následek mnoho souborů kompatibilních pouze se systémem Windows, takže převedení souboru EXE do formátu, který jej umožňuje použít na jiné platformě, jako je Mac, by bylo únavné. Namísto hledání převaděče EXE vyhledejte jinou verzi softwaru, který je k dispozici pro operační systém, ve kterém jej chcete použít. CCleaner je jedním příkladem programu, který si můžete stáhnout pro Windows jako EXE nebo na Mac jako soubor DMG. FAQ

  • Jak spustím soubor EXE v příkazovém řádku?

    Otevřete příkazový řádek zadáním cmd do vyhledávacího pole Windows a poté zadejte CD název_cesty. Jakmile jste ve správném adresáři, spusťte soubor zadáním Start název souboru.exe.

  • Kde je umístěn soubor EXE Minecraft?

    U edice Java Minecraftu zkontrolujte umístění, kam jste si hru stáhli. Pokud nemůžete najít umístění, použijte ve Windows složku AppData. Chcete -li najít soubor EXE v systému macOS, otevřete okno Finder a zadejte ~/Knihovna/Podpora aplikací/minecraft.