Skip to content

Co je soubor FLAC?

31 de Červenec de 2021
flac files 5947e0c33df78c537b39b339

Soubor s příponou FLAC je soubor Free Lossless Audio Codec, formát komprese zvuku s otevřeným zdrojovým kódem. Lze jej použít ke kompresi zvukového souboru přibližně na polovinu jeho původní velikosti. Zvuk komprimovaný pomocí Free Lossless Audio Codec je bezztrátový, což znamená, že během komprese není ztracena žádná kvalita zvuku. To je hodně na rozdíl od další populární formáty komprese zvuku, o kterých jste pravděpodobně slyšeli, například MP3 nebo WMA. Soubor FLAC Fingerprint je obyčejný textový soubor, který se běžně nazývá ffp.txt to se používá k ukládání informací o názvu souboru a kontrolním součtu, které se týkají konkrétního souboru FLAC. Někdy jsou generovány společně se souborem FLAC.

Jak otevřít soubor FLAC

Nejlepší přehrávač FLAC je pravděpodobně VLC, protože podporuje nejen FLAC, ale spoustu dalších běžných a neobvyklé audio a video formáty, se kterými se můžete v budoucnu setkat. Téměř všechny populární přehrávače médií by však měly umět přehrát soubor FLAC; mohou vyžadovat pouze instalaci pluginu nebo rozšíření. K přehrávání souborů FLAC v programu Windows Media Player je například zapotřebí balíček kodeků, jako je například plugin Xiph OpenCodec. Bezplatný nástroj Fluke lze použít na počítači Mac k přehrávání souborů FLAC v iTunes. GoldWave, VUPlayer, aTunes a JetAudio jsou další hráči FLAC. Chcete -li poslouchat soubory FLAC na zařízení iPhone nebo Android, nainstalujte si aplikaci VLC z App Store nebo pro Android prostřednictvím Google Play. Aplikace JetAudio je dalším přehrávačem FLAC pro Android. Komunita Free Lossless Audio Codec hostí webovou stránku věnovanou formátu a uchovává dobře udržovaný seznam programů podporujících FLAC, stejně jako seznam hardwarových zařízení, která podporují formát FLAC.

Jak převést soubor FLAC

Nejrychlejší způsob, jak převést jeden nebo dva soubory FLAC, je použít bezplatný převaděč souborů, který běží ve vašem prohlížeči, takže nemusíte stahovat žádný software. Zamzar, Online-Convert.com a Media.io jsou jen některé příklady, které mohou převést FLAC na WAV, AC3, M4R, OGG a další podobné formáty.

Konverze FLAC do MP3 na media.io

Konverze FLAC do MP3 na Media.io.
Pokud je váš soubor FLAC velký a jeho nahrání by trvalo příliš dlouho, nebo máte několik z nich, které chcete převést hromadně, můžete do počítače nainstalovat několik zcela zdarma převaděčů zvuku, které převádějí do az FLAC formát. Free Studio a Switch Sound File Converter jsou dva programy, které dokážou převést FLAC na MP3, AAC, WMA, M4A a další běžné zvukové formáty. Chcete -li převést FLAC na ALAC (kódovaný zvuk ALAC), můžete použít MediaHuman Audio Converter. Pokud potřebujete otevřít prostý textový soubor FLAC, zvažte použití textového editoru z našeho seznamu nejlepších editorů volného textu.

Další informace o formátu FLAC

Logo Flac

FLAC je údajně „první skutečně otevřený a bezplatný bezztrátový zvukový formát. „Je zdarma nejen k použití, ale dokonce celá specifikace je volně dostupná veřejnosti. Metody kódování a dekódování neporušují žádné jiné patenty a zdrojový kód je volně dostupný jako licence open source. FLAC není zamýšleno jako chráněné DRM. Přestože formát nemá žádnou vestavěnou ochranu proti kopírování, někdo může šifrovat svůj vlastní soubor FLAC v jiném formátu kontejneru. Formát FLAC podporuje nejen zvuková data, ale také obal, rychlé vyhledávání a značkování. Protože FLAC jsou viditelné, jsou lepší než některé jiné formáty pro úpravy aplikací. Formát FLAC je také odolný proti chybám, takže i když dojde k chybě v jednom rámci, nezničí zbytek streamujte jako některé zvukové formáty, ale místo toho jen jeden snímek, který může představovat jen zlomek celého souboru. O formátu souboru Free Lossless Audio Codec si můžete přečíst mnohem více na webových stránkách FLAC.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Některé přípony souborů dívej se jako .FLAC, ale ve skutečnosti se píšou jinak, a tak je s největší pravděpodobností nelze otevřít pomocí výše uvedených programů ani je převést pomocí stejných nástrojů pro převod. Pokud soubor nemůžete otevřít, zkontrolujte příponu-ve skutečnosti se můžete setkat s úplně jiným formátem souboru. Jedním z příkladů je formát souboru Adobe Animate Animation, který své soubory končí příponou souboru .FLA. Tyto typy souborů se otevírají pomocí programu Adobe Animate, který nepracuje se zvukovými soubory. Totéž platí pro soubory FLIC (FLIC Animation), FLASH (Frictional Games Flashback) a FLAME (Fractal Flames). Tyto formáty nejsou stejné jako FLAC, takže k jejich otevření jsou potřeba další programy. FAQ

 • Zní soubory FLAC lépe než soubory MP3?

  Ano. MP3 je ztrátový kompresní formát, což znamená, že z původního záznamu jsou ztracena některá zvuková data.

 • Jsou soubory FLAC lepší než soubory WAV?

  Záleží na tom, k čemu je používáte. Oba jsou bezztrátové formáty, ale soubory WAV jsou nekomprimované, takže jsou mnohem větší. Na druhou stranu FLAC není tak široce podporován jako WAV, takže soubory WAV se snadněji přehrávají a upravují.

 • Zní soubory FLAC lépe než soubory ALAC?

  Ano. Soubory Apple Lossless Audio Codec (ALAC) jsou v kvalitě CD, které znějí lépe než jiné digitální formáty, ale FLAC zní blíže původnímu záznamu. FLAC má vyšší vzorkovací frekvenci a používá 24bitové kódování, zatímco ALAC používá 16bitové kódování.

 • Existuje způsob, jak vypálit soubory FLAC na disk CD, který lze přehrát na libovolném přehrávači disků CD?

  Ne. Přehrávače disků CD nepodporují soubory FLAC, takže musíte své stopy převést do podporovaného formátu, jako je WAV.