Skip to content

Co je soubor GIF?

6 de Červenec de 2021
gif file icons 583c50e63df78c6f6a2cbf7b

Soubor s příponou GIF je soubor formátu Graphical Interchange Format. Ačkoli soubory GIF neobsahují zvuková data, často se na ně pohlíží jako na způsob sdílení videoklipů. Webové stránky často používají také soubory GIF k zobrazování animovaných objektů, jako jsou tlačítka nebo obrázky záhlaví.

Protože jsou soubory GIF ukládány ve bezztrátovém formátu, kvalita obrazu se při použití s ​​kompresí GIF nezhorší. I když existují dva způsoby, jak vyslovit „GIF“, tvůrce Steve Wilhite říká, že se má mluvit měkkým G jako jif.

Jak otevřít soubor GIF

Než se podíváte na níže uvedené programy, nejprve se rozhodněte, o co jde. Chcete program, který dokáže přehrávat GIF jako prohlížeč videa nebo obrázků, nebo chcete něco, co vám umožní upravit GIF? Téměř ve všech operačních systémech většina webových prohlížečů (Chrome, Firefox, Internet Explorer atd.) Bez problémů otevírá online soubory GIF – ve svém počítači nepotřebujete žádný jiný program. Otevřete místní GIF pomocí Otevřeno nebo případně přetažením do okna prohlížeče. U jiných aplikací, jako je Adobe Photoshop, může software sice technicky otevřít GIF, jako u jiné grafiky, ale není to tak Zobrazit GIF, jak byste čekali. Místo toho ve Photoshopu otevře každý snímek GIF jako samostatnou vrstvu. I když je to skvělé pro úpravy GIF, není to tak skvělé pro snadné přehrávání / prohlížení jako ve webovém prohlížeči. Vedle základního webového prohlížeče je pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak je v tomto operačním systému otevřít, výchozí prohlížeč grafiky v systému Windows, který se nazývá Microsoft Windows Photos. Některé další programy pro Windows, které mohou otevírat soubory GIF, jsou programy Adobe Photoshop Elements a Illustrator, CorelDRAW, Corel PaintShop Pro, ACD Systems ‚Canvas a ACDSee, Laughingbird’s The Logo Creator, Nuance’s PaperPort a OmniPage Ultimate a Roxio Creator NXT Pro. Pokud používáte macOS, Apple Preview, Safari a výše uvedené programy Adobe mohou pracovat se soubory GIF. V systému Linux použijte GIMP, zatímco zařízení iOS a Android (a jakýkoli operační systém pro stolní počítače) mohou prohlížet soubory GIF na Disku Google. Některá mobilní zařízení otevírají soubory GIF v příslušných výchozích aplikacích pro fotografie. Může to záviset na tom, jak staré je vaše zařízení nebo jestli je software aktuální, ale většina z nich může stahovat a zobrazovat soubory GIF, aniž byste museli instalovat nějaké další aplikace. Vzhledem k počtu programů, které otevírají soubory GIF, a které můžete mít nainstalované alespoň dva právě teď, existuje velmi reálná šance, že ten, který je nastaven na jejich výchozí otevření (tj. Když na jeden poklepete nebo dvakrát poklepete ) není ten, který byste chtěli použít. Pokud zjistíte, že tomu tak je, můžete změnit výchozí program GIF.

Jak převést soubor GIF

Převod souboru GIF do jiného formátu je nejjednodušší, pokud používáte online převaděč souborů. Tímto způsobem nemusíte stahovat program, jen abyste převedli pár souborů GIF. FileZigZag je skvělý web, který převádí GIF na obrazové formáty jako JPG, PNG, TGA, TIFF a BMP, ale také na formáty video souborů jako MP4, MOV, AVI a 3GP. Zamzar je na tom podobně. Výše uvedené prohlížeče GIF mohou být některé další možnosti pro uložení souboru GIF do nového formátu. Většina z těchto programů jsou editory obrázků, takže je pravděpodobné, že je můžete skutečně použít k úpravám GIF a jejich uložení do formátu videa nebo obrazového souboru.

Jak vytvářet GIFy a stahovat GIFy zdarma

Chcete-li si vytvořit vlastní GIF z videa, použijte bezplatné online nástroje pro vytváření GIF. Například Imgur vytváří GIF z online videí tím, že vám umožňuje vybrat, která část videa by měla být GIF. Umožňuje dokonce překrýt text. Kromě Imguru je GIPHY jedním z nejlepších míst k vyhledání populárních a nových souborů GIF, které si pak můžete stáhnout nebo snadno sdílet na jiných webových stránkách. GIF můžete sdílet na Facebooku, Twitteru, Redditu a několika dalších místech a stáhnout si jej sami. GIPHY také publikuje odkaz na verzi HTML5 každého ze svých souborů GIF. Automatizace aplikace Workflow dostupná na iPhonech a iPadech je dalším snadným způsobem, jak vytvořit GIF z vašich vlastních fotografií a videí.

Více informací o souborech GIF

Části souboru GIF mohou být průhledné, aby odhalily pozadí za obrázkem. Vzhledem k tomu, že soubory GIF mají obvykle omezený počet barev, které mohou zobrazit (pouhých 256), jiné grafické formáty, jako je JPG, které mohou ukládat mnoho milionů barev, fungují nejlépe pro plné obrázky, jako jsou ty, které byly vytvořeny digitálním fotoaparátem. Soubory GIF se tedy používají na webech, když není potřeba mít širokou škálu barev, jako jsou tlačítka nebo bannery. Soubory GIF mohou ve skutečnosti uložit více než 256 barev, ale zahrnuje proces, který vede k tomu, že soubor má mnohem větší velikost, než je třeba – něco, čeho lze dosáhnout pomocí JPG, aniž by to stejně ovlivnilo velikost.

Nějaká historie ve formátu GIF

Byl volán původní formát GIF GIF 87a a byla publikována společností CompuServe v roce 1987. O několik let později společnost aktualizovala formát a pojmenovala jej GIF 98a. Jednalo se o druhou iteraci, která zahrnovala podporu průhledných pozadí a ukládání metadat. Zatímco obě verze formátu GIF umožňují animace, byla to 98a, která obsahovala podporu zpožděných animací. FAQ

 • Jak vytvoříte GIF ve Photoshopu?

  Jít do Soubor > Import > Video rámečky na vrstvy a otevřete video, které chcete změnit na GIF. Vyberte jeho část pomocí Pouze vybraný rozsah. Jít do Okno > Časová osa. Zde si můžete prohlédnout náhled GIF nebo provádět úpravy. Až budete připraveni, vyberte Soubor > Vývozní > Uložit na web (starší). Nastavte předvolbu na GIF 128 Dithered a Colors na 256. Podrobnější pokyny najdete v příručce Lifewire k vytváření GIF.

 • Jak upravujete GIF?

  Pokud nemáte přístup k softwaru pro úpravu fotografií, jako je Photoshop, můžete upravit GIF pomocí bezplatného online nástroje, jako je EZGIF.com. V GIF Makeru otevřete GIF, který chcete upravit. Pak můžete změnit pořadí obrázků, přeskočit obrázky, které nechcete zahrnout, změnit velikost GIF a další. Podrobnější informace najdete v příručce Lifewire k úpravám GIF bez Photoshopu.

 • Jak zveřejňujete GIF na Facebooku?

  Začít nový příspěvek. Poté vyhledejte část Přidat do svého příspěvku a klikněte na ikonu Více ikona (ikona tři vodorovné tečky). Vybrat GIF. Vyberte si některou z doporučených nabídek nebo pomocí vyhledávacího pole vyhledejte konkrétní GIF a poté jej přidejte do svého nového příspěvku.

 • Jak vytvoříte GIF z videa na YouTube?

  GIF můžete snadno vytvořit z videa na YouTube pomocí nástroje třetí strany. Zkopírujte odkaz na video YouTube, které chcete použít, a přejděte na GIFS.com. Vložte odkaz do požadovaného pole a vyberte Pokračovat. Po nahrání videa můžete pomocí posuvníků zvolit počáteční a koncový čas pro svůj nový GIF. Můžete také oříznout, přidat nálepky nebo titulky nebo přidat speciální efekty, jako je rozmazání. Po dokončení úprav klikněte na Vytvořit GIF uložit své nové stvoření.

 • Jak vložíte GIF do Prezentací Google?

  GIF můžete do Prezentací Google vložit stejným způsobem jako statický obrázek. Vybrat Vložit > obraz. Zde můžete zvolit nahrání souboru z počítače nebo můžete na webu vyhledat vhodný GIF. Jakmile najdete GIF, který chcete použít, vložte jej do své prezentace. Poté můžete upravit jeho velikost a polohu na snímku.