Skip to content

Co je soubor M3U?

6 de Červenec de 2021
m3u files 5a67435f4786980037034914

Co je třeba vědět

  • Soubor M3U je soubor zvukového seznamu skladeb.
  • Otevřete jeden pomocí VLC, Winamp, iTunes a dalších přehrávačů médií.
  • Převeďte na jiné formáty seznamů skladeb, jako je M3U8 nebo XSPF, pomocí VLC.

Tento článek popisuje, co jsou soubory M3U, jak použít jeden pro zařazení hudby do kompatibilního přehrávače a jak převést jeden do jiného formátu seznamu skladeb, který funguje s vaším přehrávačem médií.

Co je soubor M3U?

Soubor M3U je soubor zvukového seznamu skladeb, který znamená MP3 URL, a jako takový, není skutečný zvukový soubor sám o sobě. Pouze soubor M3U bodů na zvukové (a někdy i video) soubory, aby je přehrávač médií mohl zařadit do fronty pro přehrávání. Tyto textové soubory mohou obsahovat adresy URL a / nebo absolutní nebo relativní názvy cest k mediálním souborům nebo složkám. Soubory M3U, které jsou kódovány UTF-8, se místo toho ukládají ve formátu souboru M3U8.

Jak otevřít soubor M3U

VLC je můj oblíbený přehrávač médií zdarma, protože podporuje širokou škálu zvukových a video formátů. Navíc podporuje nejen formát M3U, ale také podobné typy souborů se seznamy skladeb, na které můžete narazit, jako jsou M3U8, PLS, XSPF, WVX, CONF, ASX, IFO, CUE a další. Ačkoli byl Winamp jedním z prvních programů, které je podporovaly, mohou i jiné přehrávače médií otevírat soubory M3U, například Windows Media Player, iTunes a Audacious. Pamatujte, že samotný soubor M3U není mediální soubor. Takže zatímco soubory, na které M3U ukazuje, se mohou dobře otevírat v jiném přehrávači médií, než na které jsem odkazoval výše, je možné, že program nechápe soubor seznamu skladeb, a proto nebude vědět, co má dělat při pokusu o otevření. Soubory M3U lze samozřejmě otevřít v libovolném textovém editoru, protože soubory jsou založeny na textu (viz níže). V seznamu našich nejlepších editorů volného textu najdete naše oblíbené položky.

Jak vytvořit soubor M3U

Soubory M3U obvykle nejsou vytvářeny úplně od začátku. Například v přehrávačích médií, jako je VLC, můžete použít Média > Uložit seznam skladeb do souboru možnost uložit seznam aktuálně otevřených skladeb do souboru M3U. Pokud však chcete vytvořit svůj vlastní soubor M3U, je důležité použít správnou syntaxi. Zde je příklad souboru M3U: # EXTM3U
#EXTINF: 105, Ukázkový umělec – Ukázkový název
C: Soubory Moje hudba Example.mp3
#EXTINF: 321, Ukázkový umělec2 – Ukázkový název2
C: Soubory Moje hudba Oblíbené Example2.ogg

Všechny soubory M3U budou mít v tomto příkladu podobnosti, ale také rozdíly. Číslo následující za částmi „#EXTINF“ je délka zvuku v sekundách (zde se může zobrazit -1, pokud je zvuk streamován online a nemá nastavenou délku). Po čase následuje název, který by se měl zobrazit v přehrávači médií, s umístěním souboru pod ním. Výše uvedený příklad používá absolutní názvy cest k souborům (je zahrnuta celá cesta), ale mohou také použít relativní název (např. Jen Sample.mp3), URL (https://www.zivotdivny.com/Sample.mp3) nebo celou složku (C: Soubory Moje hudba ). Výhodou použití relativních cest nad absolutními cestami je, že můžete přesunout mediální soubory a soubor M3U do jiného počítače a stále používat seznam skladeb, aniž byste v něm museli provádět změny. To funguje tak dlouho, dokud mediální soubory a soubor M3U zůstanou vzájemně relativní, stejně jako v původním počítači. Někdy můžete ukázat na jiný soubor M3U z jednoho souboru M3U, ale používaný přehrávač médií to nemusí podporovat.

Jak převést soubor M3U

Jak vidíte v předchozí části, soubor M3U je pouze textový soubor. To znamená, že soubor nemůžete změnit ani převést do formátu MP3, MP4 nebo jiného mediálního formátu, který lze přehrávat. Soubor M3U, který můžete udělat, je převést jej do jiného formátu seznamu skladeb. M3U můžete převést na M3U8, XSPF nebo HTML pomocí VLC otevřením souboru M3U v programu a následným použitím Média > Uložit seznam skladeb do souboru … možnost nabídky pro výběr, do kterého formátu se má uložit. Soubor M3U můžete také převést na text, pokud chcete soubor otevřít pouze v textovém editoru a zobrazit soubory, na které odkazuje. Otevřete soubor M3U v textovém editoru ze seznamu výše a poté jej uložte do formátu TXT, HTML nebo jiného textového formátu. Další možností je přejmenovat příponu na .TXT a poté ji otevřít v textovém editoru. To technicky není převod souboru M3U, ale pokud chcete shromáždit všechny zvukové soubory, na které soubor M3U odkazuje, a zkopírovat je do jedné složky, můžete použít program M3UExportTool. Jakmile je budete mít pohromadě, můžete u souborů použít bezplatný převaděč souborů a převést je do formátu, ve kterém je chcete mít, například MP3 do WAV, MP4 do AVI atd.

Často kladené otázky

  • Jak mohu vytvořit seznam skladeb M3U v programu Windows Media Player? Nejprve vytvořte nový seznam skladeb ve WMP a přidejte skladby. Spusťte seznam skladeb a přejděte na Soubor > Uložit právě přehrávaný seznam jako. Přiřaďte seznamu skladeb název souboru, zvolte M3U jako typ souboru a vyberte Uložit.
  • Jaký je nejlepší přehrávač M3U pro Android? Stáhněte si aplikaci VLC na Google Play a poslouchejte velké množství souborů ve formátu médií, včetně souborů M3U. Nebo si můžete stáhnout aplikaci Perfect Player IPTV, další oblíbenou volbu.
  • Jak mohu hrát své soubory M3U na Roku? Přehrávač Roku Media Player podporuje seznamy skladeb M3U, které jsou na jednotce USB. Médium v ​​seznamu skladeb musí mít příponu, která označuje, o jaký typ média jde (.mp3, .mkv, .jpg atd.). Pokud přehrávač Roku Media Player nefunguje, můžete zkusit aplikaci jiného výrobce, jako je TVCast.