Skip to content

Co je soubor M4V?

14 de Září de 2021
m4v files 5a70a3cbc06471003716a252

Soubor s příponou M4V, vyvinutý společností Apple a téměř identický s formátem MP4, je video soubor MPEG-4 nebo se mu někdy říká iTunes Video soubor. Nejčastěji najdete tyto typy souborů používaných pro filmy, televizní pořady a hudební videa stažené prostřednictvím iTunes Store. Společnost Apple může chránit soubory M4V ochranou autorských práv DRM, aby zabránila neoprávněné distribuci videa. Tyto soubory pak lze použít pouze v počítači, který je oprávněn je přehrávat.

Hudba stažená prostřednictvím iTunes je k dispozici ve formátu M4A, zatímco soubory chráněné proti kopírování jsou jako soubory M4P.

Jak přehrávat soubory M4V

Chráněné soubory M4V můžete přehrávat pouze tehdy, pokud je k tomu počítač autorizován. To se provádí prostřednictvím iTunes přihlášením ke stejnému účtu, který video zakoupil. Zjistěte, jak autorizovat počítač v iTunes, pokud s tím potřebujete pomoci. Tyto soubory M4V chráněné DRM lze také přehrávat přímo na iPhonu, iPadu nebo iPodu touch, u kterého bylo video zakoupeno. Pokud soubor není chráněn takovými omezeními, můžete hrát M4V na počítači se systémem Windows PC nebo Linux s VLC nebo Miro. Některé další způsoby, jak Windows přehrává soubory M4V, jsou MPC-HC, MPlayer, QuickTime, Windows Media Player a pravděpodobně mnoho dalších přehrávačů médií.

M4V otevřený ve Windows s VLC

VLC Přehrávání M4V ve Windows.
Otevírání souborů M4V na počítači Mac je možné u některých z těchto programů, stejně jako u Elmedia Player. Disk Google podporuje také formát M4V a funguje z jakéhokoli počítače bez ohledu na operační systém. Vzhledem k tomu, že formáty M4V a MP4 jsou si velmi podobné, můžete mít možnost změnit příponu souboru z .M4V na .MP4 a přesto jej otevřít v přehrávači médií. Změna takovéto přípony souboru ve skutečnosti nepřevede soubor do nového formátu – k tomu potřebujete převodník souborů (vysvětleno níže). V tomto případě však přejmenování přípony z .M4V na .MP4 způsobí, že otvírač MP4 rozpozná, že soubor je něco, co může otevřít (soubor MP4), a protože jsou si oba podobné, bude pravděpodobně fungovat bez problémů.

Jak převést soubor M4V

Soubor M4V můžete převést na formáty MP4, AVI a další pomocí bezplatného převaděče souborů, například Any Video Converter. Dalším převaděčem souborů M4V je Freemake Video Converter, který podporuje převod M4V do formátů jako MP3, MOV, MKV a FLV, a také možnost převést M4V přímo na DVD nebo do souboru ISO. Další možností převaděče M4V, pokud si ji raději nestáhnete do počítače, je FileZigZag. Je to bezplatný online převodník souborů, který převádí M4V nejen na jiné video formáty, ale také na zvukové formáty jako M4A, AAC, FLAC a WMA. Podobný bezplatný převaděč souborů M4V, který funguje jako FileZigZag, je Zamzar. Jak jste si přečetli výše, možná budete moci jednoduše změnit příponu souboru .M4V na .MP4 a změnit soubor M4V na MP4, aniž byste museli procházet procesem převodu.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Pokud soubor nemůžete otevřít pomocí otvíračů nebo převaděčů M4V uvedených na této stránce, zkontrolujte příponu souboru. Ve skutečnosti můžete mít soubor s jinou příponou, což může znamenat, že je ve zcela jiném formátu. Je snadné zaměnit jiné soubory za soubory M4V, pokud jsou jejich přípony souborů podobné. Například M4 se používá pro soubory knihovny procesorů maker, takže tyto soubory by měly být otevřeny pomocí textového editoru. Soubory M a soubory MivaScript, které používají příponu souboru MV, jsou podobné. Jen proto, že sdílejí některá stejná písmena přípony souborů, neznamená, že je můžete otevřít pomocí programu kompatibilního s M4V. FAQ

  • Je M4V lepší než MP4?

    Celkově jsou oba formáty velmi podobné, ale existují určité jemné rozdíly. Někteří fanoušci a tvůrci obsahu Apple mohou upřednostňovat M4V, protože využívá ochranu proti kopírování FairPlay DRM od společnosti Apple, zatímco MP4 je otevřenější formát kompatibilní s celou řadou zařízení. Zatímco M4V používá pouze video kodek H.264, MP4 může používat kodek H.264 nebo kodek HEVC, který má podobnou kvalitu, ale je poloviční.

  • Je M4V menší než MP4?

    Obecně neuvidíte velký rozdíl ve velikosti mezi souborem M4V nebo MP4. Ale to je za předpokladu, že oba používají stejný video kodek H.264. Pokud dotyčný MP4 používá kodek HEVC, který umožňuje zmenšení velikosti souboru, může být menší než M4V.