Skip to content

Co je soubor MOBI?

9 de Srpen de 2021
mobi file icons 58226f3c5f9b58d5b1c61cf3

Co vědět

  • Soubor MOBI je soubor e -knihy Mobipocket.
  • Otevřete jej pomocí aplikace Calibre nebo Mobi File Reader nebo ji odešlete přímo do Kindle.
  • Převod na PDF, EPUB, AZW3 a další pomocí DocsPal nebo Zamzar.

Tento článek popisuje, jaké jsou soubory MOBI, jak je otevřít a jak je převést do jiného formátu dokumentu, aby fungoval na vašem zařízení.

Co je soubor MOBI?

Soubor MOBI je soubor e -knihy Mobipocket. Používají se k ukládání digitálních knih a jsou navrženy speciálně pro mobilní zařízení s malou šířkou pásma. Soubory MOBI podporují například záložky, JavaScript, rámečky a přidávání poznámek a oprav.

Soubory elektronických knih MOBI nemají nic společného s doménou nejvyšší úrovně, která je také .mobi.

Jak otevřít soubor MOBI

Některé pozoruhodné bezplatné programy, které mohou otevírat soubory MOBI, zahrnují Calibre, Stanza, Sumatra PDF, Mobi File Reader, FBReader, Okular a Mobipocket Reader. Soubory MOBI mohou číst také populární čtečky elektronických knih, jako je Amazon Kindle a mnoho chytrých telefonů, které formát podporují. Mnoho čteček elektronických knih – opět jako populární zařízení Kindle – má navíc software pro stolní počítače, mobilní aplikace a nástroje prohlížeče, které umožňují čtení souborů MOBI. Aplikace Amazon Kindle je jedním příkladem, který podporuje Windows, macOS a mobilní zařízení; a Kindle Cloud Reader lze použít ke čtení souborů MOBI online. Vzhledem k tomu, že otevírání souborů elektronických knih, jako jsou soubory MOBI, je na zařízeních Kindle tak populární, doporučujeme přečíst si pokyny Amazonu ohledně odesílání souborů MOBI do vašeho Kindle, pokud to plánujete se svým souborem MOBI dělat. Můžete to udělat z počítače, zařízení Android nebo e -mailem.

Jak převést soubor MOBI

Nejrychlejší způsob, jak převést soubor MOBI, je použít online převodník, jako je DocsPal. Můžete nahrát soubor MOBI na tuto webovou stránku nebo zadat adresu URL do online souboru MOBI a poté zvolit jeden z mnoha různých formátů souborů, do kterého jej chcete převést. Podporovány jsou formáty EPUB, LIT, LRF, PDB, PDF, FB2, RB a několik dalších. Pokud již v počítači máte program, který otevírá soubory MOBI, můžete jej použít k uložení souboru MOBI do jiného formátu. Calibre například dokáže převádět soubory MOBI do mnoha různých formátů a Mobi File Reader podporuje ukládání otevřeného souboru MOBI do formátu TXT nebo HTML. Soubory MOBI lze převést pomocí jiných softwarových programů pro bezplatnou konverzi souborů nebo online služeb. Skvělým příkladem je Zamzar, online převodník MOBI. Může převádět soubory MOBI na PRC, OEB, AZW3 a mnoho dalších populárních formátů souborů a stačí pouze nahrát soubor MOBI na Zamzar a poté stáhnout převedený soubor – do počítače není třeba nic instalovat.

Více informací o souborech MOBI

Mobipocket vlastní Amazon od roku 2005. Podpora formátu MOBI byla od roku 2011 ukončena. Zařízení Amazon Kindle používají strukturu MOBI, ale soubory mají jiné schéma DRM a používají příponu AZW. Některé soubory e -knih Mobipocket mají příponu .PRC místo .MOBI. Knihy MOBI si můžete zdarma stáhnout z různých webových stránek, včetně Project Gutenberg, Feedbooks a Open Library. Pokud jsou do souboru MOBI přidány další věci, například záložky nebo anotace, aplikace Kindle je uloží do samostatného souboru, který používá příponu souboru .MBP. Pokud je soubor šifrován, použije místo toho příponu .SMBP. Soubor MOBI můžete vytvořit pomocí bezplatného nástroje Amazon KindleGen pro příkazový řádek. Pokud máte zájem o hlubší čtení, MobileRead Wiki má spoustu informací o souborech MOBI.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Pokud nemůžete svůj soubor MOBI otevřít pomocí výše uvedených návrhů, znovu zkontrolujte, zda ve skutečnosti pracujete se souborem, který má příponu .MOBI. To je třeba pochopit, protože některé soubory vypadají jako soubory MOBI, ale ve skutečnosti spolu vůbec nesouvisí, a proto je s největší pravděpodobností nelze otevřít stejným softwarem. Soubory MOB (MOBTV Video) jsou jedním příkladem. I když mohou být zaměněny se soubory MOBI, jedná se o video soubory, které lze použít pouze s multimediálními aplikacemi, jako je Windows Media Player. Pokud jste se pokusili otevřít soubor MOB pomocí čtečky elektronických knih, zobrazí se buď chyby, nebo se vám zobrazí spousta nesouvislého textu. Soubory MOI Video (.MOI) jsou podobné v tom, že souvisejí s videoobsahem, ale také je nelze otevřít pomocí výše uvedených textových čteček souborů nebo převaděčů. Znovu si přečtěte příponu souboru a poté proveďte vyhledávání zde na Lifewire nebo na Googlu, abyste se dozvěděli více o formátu a zjistili, které programy jsou schopné jej otevřít nebo převést.