Skip to content

Co je soubor ODS?

12 de Červenec de 2021
ods files ec6eb913efba4d0da70a665d17a28e85

Soubor s příponou .ODS je s největší pravděpodobností soubor tabulky OpenDocument, který obsahuje tabulkové informace, jako je text, grafy, obrázky, vzorce a čísla, vše umístěné v mezích listu plného buněk. Soubory poštovní schránky aplikace Outlook Express 5 také používají příponu souboru ODS, ale slouží k uložení e-mailových zpráv, diskusních skupin a dalších nastavení pošty; nemají nic společného s tabulkovými soubory.

ODS také znamená některé technologické výrazy, které s těmito formáty souborů nesouvisí na struktuře disku, online databázová služba, výstupní systém dodávky, a úložiště provozních dat.

Jak otevřít soubor ODS

Soubory tabulek OpenDocument lze otevřít pomocí bezplatného programu Calc, který je součástí sady OpenOffice. Součástí této sady jsou i některé další aplikace, například textový procesor a prezentační program. LibreOffice (část Calc) a Calligra Suite jsou dvě další sady podobné OpenOffice, které také mohou otevírat soubory ODS. Microsoft Excel funguje také, ale není to zdarma. Pokud používáte Mac, některé z výše uvedených programů pracují na otevření souboru, ale také NeoOffice. Uživatelé prohlížeče Chrome si mohou nainstalovat rozšíření ODT, ODP, ODS Viewer a otevírat soubory ODS online, aniž by je museli nejprve stahovat. Bez ohledu na to, jaký operační systém používáte, můžete soubor nahrát na Disk Google, uložit jej online a zobrazit náhled ve vašem prohlížeči, kde si jej můžete také stáhnout do nového formátu (jak funguje) v další části níže). DocsPal a Zoho Sheet jsou další dva bezplatní online diváci ODS. I když to není příliš užitečné, můžete také otevřít program OpenDocument Spreadsheet s nástrojem pro rozbalení souborů, jako je 7-Zip. To vám nedovolí zobrazit tabulku stejným způsobem jako v aplikaci Calc nebo Excel, ale umožní vám to extrahovat všechny vložené obrázky a zobrazit náhled listu. Abyste mohli otevřít soubory ODS spojené s tímto programem, musíte mít nainstalovaný Outlook Express. Pokud se nacházíte v takové situaci, ale nevíte, jak zprávy ze souboru dostat, podívejte se na tuto otázku ohledně Skupin Google ohledně importu ze zálohy.

Jak převést soubory ODS

OpenOffice Calc dokáže převést soubor ODS na XLS, PDF, CSV, OTS, HTML, XML a řadu dalších souvisejících formátů souborů. Totéž platí pro ostatní bezplatné programy ke stažení shora. Pokud potřebujete převést ODS na XLSX nebo jiný formát souboru podporovaný aplikací Excel, otevřete soubor v aplikaci Excel a poté jej uložte jako nový soubor. Další možností je použít bezplatný online převodník Zamzar. Disk Google je dalším způsobem, jak můžete soubor převést online. Nahrajte jej tam a poté na něj klikněte pravým tlačítkem a vyberte jej v Tabulkách Google. Jakmile máte, použijte Soubor > Stažení v nabídce a uložte jej jako soubor XLSX, PDF, HTML, CSV nebo TSV. Zoho Sheet a Zamzar jsou další dva způsoby, jak převést soubory ODS online. Zamzar je jedinečný v tom, že dokáže převést soubor na DOC pro použití v aplikaci Microsoft Word, stejně jako na MDB a RTF.

Stále nemůžete soubor otevřít?

První věcí, kterou byste měli udělat, pokud nemůžete soubor otevřít pomocí výše zmíněných programů, je zkontrolovat pravopis přípony souboru. Některé formáty souborů používají příponu souboru, která může vypadat jako „.ODS“, ale to neznamená, že formáty mají něco společného nebo že je lze otevřít pomocí stejných programů. Jedním příkladem jsou soubory ODP. I když jsou ve skutečnosti soubory OpenDocument Presentation, které se otevírají programem OpenOffice, neotevírají se pomocí Calc. Dalším souborem jsou soubory ODM, což jsou soubory zkratek přidružené k aplikaci OverDrive, ale nemají nic společného s tabulkovými soubory nebo soubory ODS.

Více informací o souborech ODS

Soubory, které jsou ve formátu souboru tabulky OpenDocument, jsou založeny na XML, podobně jako soubory XLSX používané v tabulkovém programu MS Excel. To znamená, že všechny soubory jsou uloženy v souboru ODS podobně jako archiv, se složkami pro věci jako obrázky a miniatury a dalšími typy souborů, jako jsou XML a manifest.rdf soubor. Outlook Express 5 je jediná verze aplikace Outlook Express, která používá soubory ODS. Jiné verze e-mailového klienta používají soubory DBX pro stejný účel. Oba soubory jsou podobné souborům PST používaným v aplikaci Microsoft Outlook.