Skip to content

Co je soubor ORA?

1 de Srpen de 2021
ora files 5a6b24aa3de4230038cabbdc

Soubor s příponou ORA může být grafický soubor OpenRaster. Tento formát, navržený jako alternativa k formátu PSD společnosti Adobe, podporuje více vrstev, efekty vrstev, možnosti prolnutí, cesty, vrstvy úprav, text, uložené výběry a další. Soubory obrázků OpenRaster jsou strukturovány jako archivní formát (v tomto případě ZIP) a mají velmi jednoduchou strukturu. Pokud jeden otevřete jako archiv, najdete v něm soubory obrázků, obvykle PNG data složku, která představuje každou vrstvu. Existuje také soubor XML, který se používá k definování výšky, šířky a polohy x/y každého obrázku a možná miniatura složku v závislosti na programu, který vytvořil soubor ORA. Pokud soubor ORA není souborem obrázku, může místo toho jít o soubor konfigurace databáze Oracle. Jedná se o textové soubory, které ukládají určité parametry o databázi, například položky připojení nebo nastavení sítě. Některé běžné soubory ORA zahrnují tnsnames.ora, sqlnames.ora, a init.ora.

Jak otevřít soubor ORA

Soubor ORA, který je souborem OpenRaster, lze otevřít v systémech Windows, Mac a Linux pomocí populárního nástroje pro úpravu obrázků GIMP. Některé další programy, které otevírají soubory ORA, jsou uvedeny na stránce podpory aplikací OpenRaster, která zahrnuje Krita, Paint.NET (s tímto pluginem), Pinta, Scribus, MyPaint a Nathive. Protože soubory obrázků OpenRaster jsou v podstatě archivy, můžete se podívat do jednoho z nich pomocí nástroje pro extrakci souborů, jako je 7-Zip. To je užitečné, pokud chcete použít vrstvy oddělené od souboru ORA, jako když program, který používáte, nepodporuje formát ORA, ale stále potřebujete přístup ke komponentám vrstev. Většina extraktorů souborů nerozpoznává příponu souboru .ORA, takže místo dvojitého kliknutí na soubor ORA jej otevřete programem, jako je 7-Zip, budete chtít nejprve otevřít program a poté vyhledat ORA soubor. Další možností, alespoň u 7-Zip, je kliknout pravým tlačítkem na soubor ORA a vybrat 7-zip > Otevřít archiv. Soubory konfigurace databáze Oracle se používají s databází Oracle, ale protože se jedná pouze o textové soubory, můžete je také otevřít a upravit pomocí textového editoru. Podívejte se na náš seznam nejlepších editorů volného textu, kde najdete některé z našich oblíbených tipů. Vzhledem k tomu, že se jedná o formát obrázku a může jej podporovat několik programů, které jste již možná nainstalovali, můžete zjistit, že jeden program je nastaven jako výchozí program pro ORA, ale raději byste jiný prováděli tuto úlohu. Naštěstí je snadné změnit program, který tento formát zpracovává. Nápovědu najdete v našem tutoriálu Jak změnit asociace souborů v systému Windows.

Jak převést soubor ORA

Měli byste být schopni používat prohlížeče/editory ORA shora, jako GIMP, k exportu souboru ORA do nového formátu, jako je PNG nebo JPG. Uvědomte si však, že tímto způsobem „zploštíte“ všechny vrstvy v souboru ORA, což znamená, že nemůžete znovu otevřít soubor PNG/JPG a očekávat, že použijete původní obrázky ve formě samostatných vrstev. Nezapomeňte, že vrstvy obrázku můžete extrahovat ze souboru ORA pomocí nástroje pro rozbalení souboru. Pokud tedy chcete obrázky ve formátu PNG, extrahujte ty, které chcete, a nebudete muset provádět žádné převody. Pokud však chcete, aby tyto vrstvy byly v jiném formátu obrázku, můžete tyto jednotlivé vrstvy, které exportujete, převést pomocí libovolného bezplatného převaděče obrázků. GIMP i Krita jsou schopné převádět ORA na PSD, přičemž si zachovávají podporu vrstev. Chcete -li například převést soubor ORA na PSD pomocí GIMP, přejděte na Soubor > Exportovat jako, Vybrat Vyberte typ souboru (podle přípony) ve spodní části výzvy přejděte dolů a vyberte Obrázek ve Photoshopua poté stiskněte Vývozní.

Převod souboru ORA na PSD pomocí GIMP

Nevidíme žádný důvod pro převod konfiguračního souboru Oracle Database do jiného formátu, protože nástroje, které potřebují porozumět formátu ORA, by nevěděly, jak se souborem interagovat, pokud by měl jinou strukturu nebo příponu. Jelikož však soubory ORA používané s databází Oracle jsou ve skutečnosti pouze textové soubory, můžete je technicky převést do jakéhokoli jiného textového formátu, jako je HTML, TXT, PDF atd.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Existuje několik dalších přípon souborů, které dívej se jako .ORA, ale při bližším pohledu jsou napsány odlišně, a proto vyžadují různé programy k jejich otevření. Pokud soubor ORA nemůžete otevřít, ujistěte se, že si ho nezaměňujete s příponou souboru, která má pouze jedno písmeno, například ORE, ORI, ORF, ORT, ORX, ORC nebo ORG.