Skip to content

Co je soubor PCT?

2 de Srpen de 2021
pct files 5a5e8058aad52b0037f879cd

Soubor s příponou PCT je soubor obrázku Macintosh a byl výchozím formátem programu (nyní ukončen) programu QuickDraw pro Mac. Některé aplikace stále používají formát PCT, ale PDF jej nahradil. Obrazová data v obrázkovém souboru Macintosh mohou být v původním formátu PICT 1 nebo PICT 2 zavedeném v Color QuickDraw. První může uložit osm barev, zatímco druhý a novější formát podporuje tisíce barev. V závislosti na aplikaci, která ji vytvořila, můžete najít soubory obrázků Macintosh s příponou .PCT nebo .PICT, ale oba typy souborů jsou ve stejném formátu.

PCT je initialism pro řadu technických termínů, ale žádný z nich nesouvisí s tímto formátem souboru. Některé příklady zahrnují projektovaná kapacitní dotyková obrazovka, nástroje pro kódování programů, soukromá komunikační technologie, a paralelní buněčný nástroj.

Jak otevřít soubor PCT

Zatímco program QuickDraw je ukončen, soubory PCT obou formátů lze otevřít pomocí několika populárních nástrojů pro práci s fotografiemi a grafikou, z nichž některé již vlastníte nebo máte nainstalované. Například téměř každý nástroj Adobe může otevírat soubory PCT, včetně Photoshopu, Illustratoru a After Effects. Pokud používáte Photoshop, možná budete muset použít Soubor > Import > Video rámečky do vrstev položka nabídky. Kromě těchto aplikací obsahují podporu formátů PICT 1 a PICT 2 také programy jako XnView, GIMP, Corel PaintShop Pro, Apple Preview a pravděpodobně většina dalších populárních grafických nástrojů. Doporučujeme však převést soubor do formátu, který je oblíbenější a použitelný v moderních editorech a prohlížečích obrázků. Tímto způsobem jej můžete sdílet s ostatními a mít jistotu, že jej budou moci otevřít nebo upravit. Více o převodu souborů PCT si můžete přečíst v této části níže. Pokud zjistíte, že je program ve vašem počítači výchozím programem, který otevírá soubory PCT nebo PICT, když na ně dvakrát kliknete, ale chcete, aby to byl jiný program, můžete výchozí program pro konkrétní příponu souboru změnit v Okna.

Jak převést soubor PCT

Nejjednodušší způsob, jak převést soubor PCT do jiného formátu obrázku, je použít XnView. Můžete to udělat z Soubor > Uložit jako nebo Soubor > Vývozní nabídku převést na libovolný počet jiných, běžnějších, obrazových formátů. Můžete také mít štěstí pomocí jednoho z výše uvedených otvíračů PCT. Photoshop například ukládá formát do formátu PNG, JPG a několika dalších.

Převod PCT na PNG pomocí Photoshopu

Další možností je nahrát soubor PCT na Online-Convert.com. Tato webová stránka vám dává možnost uložit do formátů jako BMP a GIF. Jako online nástroj funguje tato metoda stejně dobře na jakémkoli operačním systému, ať už jde o Mac, Windows, Linux atd.