Skip to content

Co je soubor PCX?

5 de Srpen de 2021
pcx files 58f680445f9b581d593f2b93

Soubor s příponou PCX je soubor bitmapového obrázku Paintbrush, který znamená „Picture Exchange“. Vícestránkové soubory PCX se ukládají s příponou .DCX. PCX byl jedním z prvních bitmapových obrazových formátů používaných v operačním systému Windows, ale novější formáty jako PNG jej v podstatě úplně nahradily.

Jak otevřít soubor PCX

Soubor PCX je vestavěný formát používaný programem MS-DOS PC Paintbrush od ZSoft, ale formát podporuje i jiný software, včetně GIMP, ImageMagick, IrfanView, Adobe Photoshop, PaintShop Pro a XnView. Soubor může otevřít také výchozí prohlížeč obrázků v systému Windows.

Pokud zjistíte, že se soubor na vašem počítači pokouší otevřít soubor, ale je to špatná aplikace, nebo si přejete, aby jej otevřel jiný nainstalovaný program, přečtěte si naši příručku Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru, jak tuto změnu provést. ve Windows.

Jak převést soubor PCX

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak převést soubor PCX na novější formát obrázku, jako je JPG, BMP, GIF, PNG, PDF, ICO, TGA, TIF nebo DPX, je použít bezplatný převodník souborů. Dva příklady zahrnují Zamzar a FileZigZag, oba jsou online převaděče, které vás nutí stahovat převaděč, abyste jej mohli používat. V tomto seznamu softwarových programů Free Image Converter najdete další online a stahovatelné převaděče obrázků, které podporují soubory PCX. Většina převaděčů PCX, které si musíte stáhnout do počítače, je výhodná v tom, že můžete provádět dávkové převody PCX, například při převodu PCX na JPG, takže můžete převádět spoustu souborů PCX najednou. Další možností je otevřít soubor PCX v jednom z výše uvedených prohlížečů obrázků nebo editorů; některé z nich podporují převod PCX do jiných formátů. Nástroj příkazového řádku Ztools Zimaglit je převodník PCX, který lze použít, pokud chcete soubor odeslat přímo na tiskárnu Zebra.

Stále to nemůžete otevřít?

Nezaměňujte formát PXC s tímto bitmapovým obrazovým formátem PCX. Soubory PXC jsou soubory mezipaměti Photodex, které jsou vytvořeny a otevřeny pomocí Photodex ProShow. Další přípona souboru, která se píše takto, a proto by pro ni mohla být zaměněna, je PCK. Jsou to buď soubory Perfect World Data používané s videohrou Perfect World, nebo soubory Microsoft Endpoint Configuration Manager používané s tímto softwarem.

Více informací o souborech PCX

Soubory PCX se někdy nazývají soubory ZSoft Paintbrush, protože byly poprvé použity v programu štětce vytvořeném společností s názvem ZSoft. Strukturálně jsou po 128 bajtových informacích záhlaví obrazová data následovaná volitelnou paletou 256 barev.

 • Záhlaví souboru PCX obsahuje informace, jako je číslo verze, rozměry obrázku, bajt identifikátoru, hodnota komprese (která je vždy nastavena na 1), 16 barev palety, číselné barevné roviny a bitová hloubka každé roviny.
 • Obrazová data jsou uložena v řádcích způsobem shora dolů, přičemž nahoře jsou červená data a poté zelená a modrá data. Pokud je v souboru PCX více rovin, použije se v každé rovině stejný formát, přičemž první rovina je umístěna nahoře.

Nekomprimovaný soubor PCX neexistuje, protože všechny používají stejné schéma bezeztrátové komprese (kódování běhu nebo RLE). FAQ

 • Jak vložím soubor PCX do dokumentu aplikace Word?

  Nejprve převeďte soubor PCX do formátu, který Word podporuje jako PNG nebo JPEG. Poté vložte obrázek do aplikace Microsoft Word.

 • Jak převedu soubor PCX na soubor EPS?

  Pomocí bezplatného převaděče souborů, jako je Convertio, převádějte soubory PCX na soubory EPS nebo naopak. Convertio dokáže převést oba formáty také na jiné formáty obrázků.

 • Jaký je formát obrázku WPG?

  WPG (WordPerfect Graphic) je formát používaný v WordPerfect pro vektorové a bitmapové obrázky. Soubory WPG lze otevřít v PaintShop Pro, Inkscape a CorelDRAW Graphics Suite. Lze je také převést do uživatelsky přívětivějších formátů.