Skip to content

Co je soubor PEF?

5 de Říjen de 2021
pef files 5a5e7c36beba330036969225

Soubor s příponou PEF je soubor Pentax Raw Image, který znamená Elektronický soubor Pentax. Je to nekomprimovaná a neupravená fotografie pořízená digitálním fotoaparátem Pentax. Obrázek bude ještě jakýmkoli způsobem zpracován – představuje všechna nezpracovaná data zachycená fotoaparátem.

Další soubory PEF

Jiné soubory PEF mohou být místo toho ve formátu Portable Embosser Format; někdy se jim říká soubory Braillova svazku PEF. Tyto typy souborů PEF používají formát XML k reprezentaci fyzických braillských knih. Soubory Pentax Raw Image jsou někdy ve formátu PTX. Soubory PEF i PTX jsou podobné jiným formátům obrazových souborů, které digitální fotoaparáty používají k ukládání nemodifikovaných dat, jako jsou Nikon NEF, Canon CR2 a CRW, Sony ARW a SRF, Panasonic RW2 a Olympus ‚ORF.

Soubory PEF.

Jak otevřít soubor PEF

Soubory PEF z fotoaparátu Pentax se otevírají pomocí softwaru, který je dodáván s digitálním fotoaparátem, a také s nástroji Able RAWer, UFRaw, Windows Live Photo Gallery, Adobe Photoshop, Adobe Photoshop Elements a pravděpodobně dalšími oblíbenými fotografickými a grafickými nástroji. Pokud nemůžete otevřít soubor PEF v systému Windows pomocí Windows Live Photo Gallery, možná budete muset nainstalovat balíček Microsoft Camera Codec Pack. Braille Utils otevírá soubory Braillova písma PEF. Tyto soubory se také otevírají na zařízení iOS (iPhone, iPad, iPod touch) pomocí aplikace PEF Viewer. Podívejte se na tento seznam softwaru na pef-format.org, kde najdete další programy, které používají soubory PEF. Některé z těchto programů však mohou pouze vytvořit soubory v Braillově písmu, ale ve skutečnosti je nelze otevřít. Pokud se váš soubor neotevírá pomocí výše uvedených návrhů, je možné, že špatně čtete příponu souboru. Přestože jejich přípony souborů vypadají podobně, soubory PEF nemají nic společného se soubory PDF, PEM nebo PEG (Peggle Replay). Pokud tedy místo toho řešíte jeden z těchto souborů, budete k jeho otevření pravděpodobně muset použít jiný software.

Jak převést soubor PEF

Některé bezplatné nástroje pro převod obrázků převádějí soubory PEF do jiného formátu obrázku. Zamzar je jedním příkladem – je to online Převaděč PEF, což znamená, že musíte nejprve nahrát soubor PEF na Zamzar a poté zvolit výstupní formát, do kterého jej chcete převést, a poté převést tento převedený soubor zpět do počítače, než jej budete moci použít. Zamzar převádí PEF na JPG, PNG, BMP, PDF, TIFF, TGA a další podobné formáty. Adobe DNG Converter převádí soubor PEF na DNG ve Windows a macOS. FAQ

 • Jak převedu soubory PEF v Lightroom?

  V aplikaci Lightroom vyberte soubor nebo přejděte na Upravit > Vybrat vše. Poté vyberte Soubor > Vývozní vyberte formát souboru.

 • Jak opravím fotoaparát Pentax?

  Pokud se zobrazí chybová zpráva, vyhledejte kód chyby Pentax. V opačném případě budete muset vyřešit problém s fotoaparátem Pentax kontrolou baterie a nastavení.

 • Jaký je nejlepší formát grafického souboru?

  Preferované formáty grafických souborů pro online publikování jsou GIF, PNG a JPG. Pro tisk jsou upřednostňovány EPS a TIFF. Nejlepší grafický formát, který chcete použít, závisí na vašich konkrétních potřebách.

 • Jaký je rozdíl mezi soubory obrázků JPEG, TIFF a Raw?

  Surové obrázky nejsou komprimovány, takže obsahují více podrobností než soubory JPEG, ale jsou také větší. Soubory TIFF jsou komprimovány, ale jsou větší než soubory JPG, protože během procesu komprimace neztrácejí detaily obrázku.