Skip to content

Co je soubor XCF?

8 de Červenec de 2021
xcf files 5a5e71ad47c266003713811e

Soubor s příponou XCF, což znamená Experimentální výpočetní zařízení, je soubor obrázku GIMP. Stejně jako soubory PSD používané v Adobe Photoshopu používá GIMP soubory XCF k ukládání vrstev, nastavení průhlednosti, cest a dalších informací souvisejících s jednou nebo více fotografiemi, které jsou součástí stejného projektu. Když je soubor XCF otevřen v kompatibilním editoru obrázků, všechna tato nastavení jsou znovu přístupná, takže můžete upravovat vrstvy, obrázky atd.

Jak otevřít soubor XCF

Soubory XCF, pokud to již není zřejmé, nejlépe otevírá GIMP, velmi populární (a bezplatný) nástroj pro úpravy obrázků. Soubory XCF vytvořené z jakékoli verze GIMP lze otevřít pomocí nejnovější verze. IrfanView, XnView, Inkscape, Paint.NET, CinePaint, digiKam, Krita, Seashore a několik dalších editorů / prohlížečů obrázků také pracuje se soubory XCF. Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor XCF, ale je to nesprávná aplikace, nebo byste raději měli jiný nainstalovaný program otevřít soubory XCF, přečtěte si v příručce Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru ta změna ve Windows.

Jak převést soubor XCF

GIMP ve výchozím nastavení ukládá soubory do formátu XCF, ale můžete použít Soubor > Vývozní v nabídce a uložte jej do jiného formátu, například JPG nebo PNG.

Obrazovka Export obrázku v GIMPu

Můžete také použít bezplatný převaděč obrazových souborů, jako je Zamzar, k převodu XCF do PDF, GIF, souboru Adobe Illustrator (AI), TGA, WEBP, TIFF a dalších podobných formátů souborů. ConvertImage.net je podobná webová stránka, která podporuje převod XCF na PSD.

Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud žádný z výše uvedených programů neotevře váš soubor, je velká šance, že nesprávně čtete příponu souboru. Když k tomu dojde, nakonec se pokusíte otevřít soubor v programu, který jej nepodporuje. To je snadné, pokud soubor sdílí podobnou příponu souboru jako XCF. Například si možná pletete soubor CVX, XCU (konfigurace OpenOffice.org), CXF, CFXR (Cocoa Sfxr), XFDF, XFDL nebo XDF (Microsoft Machine Learning Server Data) se souborem XCF. I když některé z těchto souborů sdílejí v příponě souboru několik stejných písmen, žádný z nich se neotevře s GIMP jako soubory XCF.