Skip to content

Co je soubor XLSM?

5 de Červenec de 2021
xlsm files 58ab11b93df78c345bc574f7

Soubor s příponou XLSM je soubor sešitu Excel podporující makra vytvořený v aplikaci Excel 2007 nebo novější. Tyto soubory jsou identické se soubory Microsoft Excel Open XML Format Spreadsheet (XLSX) s jediným rozdílem v tom, že soubory XLSM provedou vložená makra, která jsou naprogramována v jazyce Visual Basic for Applications (VBA). Stejně jako u souborů XLSX používá tento formát XML a ZIP k ukládání věcí, jako je text a vzorce, do buněk, které jsou uspořádány do řádků a sloupců. Data lze katalogizovat na samostatných listech, vše uložené v jednom souboru sešitu.

Jak otevřít soubor XLSM

Soubory XLSM mají potenciál ukládat a spouštět destruktivní škodlivý kód prostřednictvím maker. Při otevírání formátů spustitelných souborů, jako je tento, které jste obdrželi e-mailem nebo stáhli z webů, které nejste obeznámeni, buďte velmi opatrní. V našem seznamu přípon spustitelných souborů najdete seznam přípon souborů, kterým se můžete vyhnout a proč. Microsoft Excel (verze 2007 a vyšší) je primární softwarový program používaný k otevírání a úpravách souborů XLSM. Lze je použít i ve starších verzích aplikace Excel, ale pouze pokud si nainstalujete bezplatnou sadu Microsoft Office Compatibility Pack. Soubory XLSM můžete používat bez aplikace Excel s bezplatnými programy, jako jsou OpenOffice Calc a WPS Office Spreadsheets. Dalším příkladem bezplatné alternativy Office, která vám umožňuje úpravy a ukládání zpět do tohoto formátu, je Microsoft Excel Online. Tabulky Google jsou dalším způsobem, jak otevřít a upravit soubor XLSM online. Podrobnosti o tom, jak to udělat, jsou uvedeny níže. Quattro Pro, součást WordPerfect Office, podporuje také tento formát, ale není to zdarma. OfficeSuite Professional pro Android a iOS funguje také.

Jak převést soubor XLSM

Nejlepší způsob, jak převést soubor XLSM, je otevřít jej v jednom z výše uvedených editorů a poté uložit otevřený soubor do jiného formátu. Pokud je například soubor otevřen v aplikaci Excel, lze jej uložit do formátu XLSX, XLS, PDF, HTM, CSV a dalších podobných formátů. Dalším způsobem, jak převést jeden, je použít bezplatný převaděč souborů. Jedním z příkladů je FileZigZag, který může soubor uložit do mnoha stejných formátů podporovaných aplikací Excel, stejně jako ODS, XLT, TXT, XHTML a některé méně běžné, jako jsou OTS, VOR, STC a UOS. Pokud si nechcete převaděč stáhnout a chcete soubor uložit online, abyste k němu měli přístup později, použijte online tabulkový nástroj Tabulky Google. Tímto způsobem převedete soubor do zvláštního formátu, abyste v něm mohli provádět změny. Zde je postup:

  1. Nahrajte jej na svůj účet Google Drive přes Nový > Nahrání souboru volba. Vybrat Nahrání složky místo toho, pokud potřebujete nahrát celou jejich složku.

    Možnosti nahrávání na Disk Google

  2. Pravým tlačítkem klikněte na soubor XLSM na Disku Google a vyberte Otevřít s > Tabulky Google.

    Otevřete soubor XLSM v Tabulkách Google

  3. Automaticky se převede do formátu, který vám umožní číst a používat soubor s Tabulkami Google.

Původní i převedený soubor nyní existuje ve vašem účtu Disku Google. Ten, který lze upravovat v Tabulkách Google, je označen zelenou ikonou s vycentrovaným bílým křížkem. Můžete dokonce použít Tabulky Google k převodu souboru XLSM do jiného formátu. S otevřeným souborem přejděte na Soubor > Stažení stáhnout jako soubor XLSX, ODS, PDF, HTML, CSV nebo TSV.

Více informací o souborech XLSM

Makra v souborech XLSM se ve výchozím nastavení nespustí, protože je Excel deaktivuje. Společnost Microsoft má vysvětlení, jak povolit a zakázat makra v souborech Office, pokud potřebujete pomoc. Soubor aplikace Excel s podobnou příponou souboru je soubor XLSMHTML, který je podobný souborům XLS, ale je archivovaným tabulkovým souborem HTML MIME HTML, který se používá u starších verzí aplikace Excel k zobrazení dat tabulky v HTML. Novější verze aplikace Excel používají k publikování dokumentů aplikace Excel do HTML MHTML nebo MHT. Soubory XLSX mohou obsahovat také makra, ale Excel je nebude používat, pokud soubor není v tomto formátu XLSM.