Skip to content

Co je soubor XPS?

10 de Září de 2021
xps files 5911c2f95f9b58647074915d

Co vědět?

  • Soubor XML je soubor XML Paper Specification.
  • Otevřete jeden pomocí prohlížeče XPS Viewer (je součástí systému Windows) nebo NiXPS View.
  • Převést na PDF, JPG, DOCX a další pomocí Zamzar nebo PDFaid.com.

Tento článek vysvětluje, co jsou soubory XPS, jak je otevřít a jaké programy dokážou převést jeden do známějšího formátu, jako je PDF nebo JPG.

Co je soubor XPS?

Soubor .XPS je Specifikace papíru XML soubor, který popisuje strukturu a obsah dokumentu, včetně rozložení a vzhledu. Soubory XPS mohou mít jednu stránku nebo několik. Soubory XPS byly poprvé implementovány jako náhrada za formát EMF a jsou trochu jako verze souborů PDF společnosti Microsoft, ale místo toho jsou založeny na formátu XML. Vzhledem ke struktuře souborů XPS se jejich popis dokumentu nemění na základě operačního systému nebo tiskárny a je konzistentní na všech platformách. Soubory XPS sdílejí dokument s ostatními, takže to, co vidíte na stránce, je stejné jako to, co uvidí, když používají program XPS Viewer. Vytvořte soubor XPS ve Windows „tiskem“ do Spisovatel dokumentů Microsoft XPS na dotaz, jakou tiskárnu použít. Některé soubory XPS mohou místo toho souviset se soubory Action Replay používanými u některých videoher, ale formát Microsoftu je mnohem běžnější.

Soubory XPS.

Jak otevřít soubory XPS

Nejrychlejším způsobem, jak otevřít soubory XPS ve Windows, je použít XPS Viewer, který je součástí Windows Vista a novějších verzí Windows. Balíček XPS Essentials Pack můžete nainstalovat k otevírání souborů XPS v systému Windows XP. XPS Viewer nastavuje oprávnění pro soubor XPS a digitálně podepisuje dokument. Windows 10 a Windows 8 mohou také používat aplikaci Microsoft Reader k otevírání souborů XPS. Otevírejte soubory XPS na počítačích Mac pomocí Pagemark, NiXPS View nebo Edit a doplňku Pagemark XPS Viewer pro webové prohlížeče Firefox a Safari. Uživatelé Linuxu mohou také používat programy Pagemark k otevírání souborů XPS. Soubory her Action Replay, které používají příponu XPS, lze otevřít pomocí PS2 Save Builder. Protože k otevření různých souborů XPS můžete potřebovat různé programy, přečtěte si téma Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru ve Windows, pokud se automaticky otevírá v programu, se kterým ho nechcete používat.

Jak převést soubor XPS

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak převést soubor XPS na PDF, JPG, PNG nebo jiný formát založený na obrázku, je nahrát soubor na Zamzar. Po načtení souboru na tento web vyberte z několika formátů, do kterých chcete soubor XPS převést, a poté si nový soubor stáhněte zpět do počítače. UnitePDF ukládá XPS do PDF online. Přetáhněte soubor na stránku nebo klikněte Vyberte soubor, a poté vyberte tlačítko převést, až budete připraveni stáhnout soubor PDF. Web PDFaid.com umožňuje převést soubor XPS přímo na dokument aplikace Word ve formátu DOC nebo DOCX. Stačí nahrát soubor XPS a zvolit formát převodu. Převedené si stáhněte přímo z webových stránek. Program Able2Extract dělá to samé, ale není zdarma. Umožňuje vám však převést soubor XPS na dokument aplikace Excel, což může být velmi užitečné v závislosti na tom, pro co soubor plánujete použít. Microsoft XpsConverter převádí soubor XPS na OXPS. Pomocí souborů Action Replay jej můžete přejmenovat z cokoli. xps na cokoli. spp pokud chcete, aby se váš soubor otevíral v programech, které podporují formát souboru Sharkport Saved Game (soubory .SPS). Můžete jej také převést na MD, CBS, PSU a další podobné formáty pomocí výše uvedeného programu PS2 Save Builder.

Další informace o formátu XPS

Formát XPS je pokusem společnosti Microsoft o formát PDF. PDF je však mnohem, mnohem populárnější než XPS, a proto jste se pravděpodobně setkali se spoustou PDF ve formě digitálních bankovních výpisů, produktových příruček a možností výstupu v mnoha čtečkách/tvůrcích dokumentů a elektronických knih. Když někomu pošlete soubor XPS, může si myslet, že je to malware, pokud toto rozšíření nezná. Také proto, že mobilní zařízení a počítače Mac neobsahují vestavěný prohlížeč XPS (a většina dělat mít vestavěnou podporu PDF), je pravděpodobnější, že někdo stráví čas hledáním prohlížeče XPS, než byste měli čtečku PDF. Zapisovač dokumentů v systému Windows 8 a novějších verzích systému Windows používá namísto .XPS příponu souboru .OXPS. To je důvod, proč nemůžete otevřít soubory OXPS v systému Windows 7 a starších verzích systému Windows.