Skip to content

Co je spouštěcí soubor?

16 de Srpen de 2021
windows 10 boot files 5971fadcb501e8001149eb5d

Slovo „boot“ má v různých kontextech různé významy. Možná máte do činění se souborem, který používá příponu souboru .BOOT, nebo možná hledáte informace o tom, kdy se váš počítač spustí, například různé typy možností spuštění a jak používat zaváděcí soubory a programy.

Jak otevřít soubory .BOOT

Soubory, které končí příponou .BOOT, jsou soubory InstallShield. Jedná se o prosté textové soubory, které ukládají nastavení instalace programu InstallShield, což je aplikace, která se používá k vytváření instalačních souborů pro instalace softwaru. Protože se jedná o textové soubory, můžete obsah s největší pravděpodobností zobrazit v textovém editoru, jako je například Poznámkový blok ve Windows nebo aplikace z našeho seznamu nejlepších editorů volného textu. Tyto druhy spouštěcích souborů jsou někdy uloženy společně s podobnými instalačními soubory, jako jsou soubory INI a EXE.

Co jsou spouštěcí soubory?

Spouštěcí soubory nemají nic společného se soubory, které končí příponou .BOOT a které používá InstallShield. Místo toho jsou to jednoduše soubory, které byly nakonfigurovány tak, aby se spustily při spuštění počítačů. Tedy před načtením operačního systému.

Existují však dva typy, které musíme pokrýt. Jedna sada jsou soubory, které Windows vyžaduje k úspěšnému spuštění, které jsou uloženy na pevném disku. Druhým jsou spouštěcí soubory, které jsou uloženy na jiných spuštěných zařízeních před spustí se operační systém.

Spouštěcí soubory systému Windows

Při první instalaci operačního systému Windows jsou na pevný disk umístěny určité soubory, které jsou vyžadovány pro načtení operačního systému, ať už v normálním režimu nebo v nouzovém režimu. Například Windows XP vyžaduje, aby byl NTLDR, kromě jiných souborů, načten ze spouštěcího záznamu svazku před spuštěním operačního systému. Novější verze systému Windows vyžadují BOOTMGR, Winload.exe a další. Pokud jeden nebo více těchto spouštěcích souborů chybí, je běžné, že během spouštění dochází k škytavce, kdy obvykle vidíte nějakou chybu související s chybějícím souborem, například „BOOTMGR chybí“. Na této stránce najdete komplexnější seznam spouštěcích souborů potřebných ke spuštění různých verzí systému Windows.

Jiné druhy spouštěcích souborů

Za normálních podmínek je počítač nakonfigurován tak, aby se spustil z pevného disku, který ukládá operační systém, například Windows. Při prvním spuštění počítače se načtou výše uvedené správné spouštěcí soubory a operační systém se může načíst z jednotky. Odtud můžete otevírat běžné soubory, které nelze spustit, jako jsou obrázky, dokumenty, videa atd. Tyto soubory lze otevřít jako obvykle pomocí souvisejících programů, jako jsou soubory Microsoft Word pro DOCX, VLC pro MP4 atd. V za určitých okolností je nutné zavést systém z jiného zařízení než z pevného disku, například z jednotky flash nebo disku CD. Když je spouštěcí sekvence správně změněna a zařízení je nakonfigurováno pro spuštění, můžete tyto soubory považovat za „spouštěcí soubory“, protože se spouštějí při zavádění. To je nezbytné při provádění přeinstalací systému Windows z disku nebo jednotky flash, spouštění zaváděcího antivirového softwaru, testování paměti počítače, rozdělení pevného disku na nástroje jako GParted, vymazání všech dat z pevného disku nebo jakýkoli jiný úkol, který zahrnuje manipulaci nebo čtení z pevného disku, aniž byste na něj ve skutečnosti nabootovali. Například AVG Rescue CD je soubor ISO, který je třeba nainstalovat na disk. Jakmile jste tam, můžete změnit pořadí zavádění v systému BIOS, aby se místo pevného disku spustila optická jednotka. Co se stane dál, je to, že místo toho, aby počítač hledal spouštěcí soubory na pevném disku, hledal spouštěcí soubory na disku a poté načetl to, co našel; Záchranné CD AVG, v tomto případě. Chcete -li zopakovat rozdíl mezi zaváděcími soubory a běžnými počítačovými soubory, zvažte, že byste na pevný disk počítače mohli nainstalovat jiný program AVG, například verzi AVG AntiVirus pro stolní počítače. Chcete -li jej spustit, musíte změnit pořadí zavádění, abyste mohli spustit operační systém pevného disku. Jakmile se počítač spustí na pevný disk a načte OS, budete moci otevřít AVG AntiVirus, ale ne AVG Rescue CD. FAQ

  • Jak odstraníte spouštěcí soubor pro čisté spuštění systému Windows?

    Staré možnosti spouštěcí nabídky v systému Windows 10 můžete odstranit pomocí nástroje BCDEdit. Otevřete zvýšený příkazový řádek, zadejte bcdedit /export c: bcdbackup, lis Vstupte vytvořte zálohu nastavení BCD a poté zadejte bcdedit /v seznam zaváděcích zavaděčů aktuálně ve vašem systému. Zkopírujte identifikátor zavaděče, který chcete odstranit, zadejte bcdedit /smazat {identifier} nahraďte identifikátor vlastním alfanumerickým řetězcem a stiskněte Vstupte jej smazat.

  • Kde je spouštěcí soubor uložen v systému Windows 10?

    Konfigurační data zavádění systému Windows (BCD) lze považovat za databázi konfiguračních dat při spuštění. Soubor BCD Store je obvykle umístěn ve spouštěcí složce oddílu Windows System Reserved. V mnoha případech nemá přiřazeno písmeno jednotky.