Soubor s příponou .SO je soubor sdílené knihovny. Obsahují informace, které může jeden nebo více programů použít k uvolnění zdrojů, takže aplikace volající soubor SO nemusí soubor ve skutečnosti poskytnout. Jeden soubor SO může například obsahovat informace a funkce o tom, jak rychle prohledávat celý počítač. Několik programů pak může vyzvat tento soubor k použití této funkce ve svých vlastních příslušných programech.
Místo toho, aby jej musel kompilovat do vlastního binárního kódu programu, slouží soubor SO jako přípona, kterou musí program jen zavolat, aby mohl využívat své nástroje. Soubor SO lze dokonce aktualizovat/nahradit později, aniž by tyto programy musely provádět jakékoli změny vlastního kódu. Soubory sdílené knihovny jsou podobné souborům Dynamic Link Library (DLL) používaným v systému Windows a souborům Mach-O Dynamic Library (DYLIB) v systému macOS, kromě toho, že soubory SO se nacházejí v systémech založených na Linuxu a operačním systému Android. SO tedy neodkazuje pouze na soubor sdílené knihovny. Je to také zkratka pro možnosti serveru, servisní objekt, přetížení systému, pouze poslat, výpadek systému, sériový výstup, a přilepená otevřená. Nepleťte si to však s OS, zkratkou pro operační systém.
Jak otevřít soubor SO
Soubory SO lze technicky otevřít pomocí GNU Compiler Collection, ale tyto typy souborů nejsou určeny k prohlížení ani k použití, jako byste mohli mít jiný typ souboru. Místo toho jsou pouze umístěny do příslušné složky a automaticky je používají jiné programy pomocí dynamického zavaděče odkazů Linuxu. Soubor SO však můžete přečíst jako textový soubor tak, že jej otevřete v textovém editoru, jako je Leafpad, gedit, KWrite nebo Geany, pokud používáte Linux nebo Notepad ++ ve Windows. Je však nepravděpodobné, že by text byl v čitelném formátu.
Jak převést soubory SO
Nejsme si vědomi žádných programů, které mohou převádět SO na DLL pro použití v systému Windows a vzhledem k tomu, jaké tyto soubory jsou a co dělají, není pravděpodobné, že by tam nějaký byl. Není to také přímý úkol převést SO na jiné formáty souborů, jako je JAR nebo A (soubor Stat Library). Soubory SO můžete „převést“ na soubory JAR tak, že je jednoduše zazipujete do formátu archivního souboru, jako je .ZIP, a poté jej přejmenujete na .JAR.
Další informace o souborech SO
Název souboru sdílené knihovny se nazývá a soname. Začíná „lib“ na začátku, následuje název knihovny a poté přípona souboru .SO. Některé soubory sdílené knihovny mají na konci čísla za „.SO“ připojena další čísla, která označují číslo verze. Zde je jen několik příkladů: libdaemon.SO.14, libchromeXvMC.SO.0, libecal-1.2.SO.100, libgdata.SO.2, a libgnome-bluetooth.SO.4.0.1. Číslo na konci umožňuje, aby existovalo více verzí stejného souboru, aniž by docházelo k problémům s překrývajícími se názvy. Tyto soubory jsou obvykle uloženy v /lib/ nebo /usr/lib/. Na zařízení Android jsou soubory SO uloženy v APK pod /lib //. Zde „ABI“ může být složka s názvem armeabi, armeabi-v7a, arm64-v8a, mips, mips64, x86, nebo x86_64. Soubory SO ve správné složce, která se vztahuje k zařízení, se používají při instalaci aplikací prostřednictvím souboru APK. Soubory sdílené knihovny se někdy nazývají dynamicky propojené knihovny sdílených objektů, sdílené objekty, sdílené knihovny, a knihovny sdílených objektů.
Stále nemůžete otevřít soubor?
Zjevným důvodem, proč nemůžete soubor otevřít, je to, že to ve skutečnosti není soubor SO. Jako přípona souboru to může sdílet některá běžná písmena. Podobně znějící přípony souborů nemusí nutně znamenat, že jsou formáty souborů podobné, ani že by mohly fungovat se stejnými programy. Například formát souboru ISO je oblíbený formát, který na konci souboru vypadá hodně jako „.SO“, ale ty dva spolu nesouvisí a nelze je otevřít pomocí stejných programů. Další příklad lze vidět u souborů SOL, což jsou soubory Flash Local Shared Object. Používají se s dnes již zaniklým Adobe Flash a nesouvisí se soubory SO.