Skip to content

Co je to soubor AVIF?

4 de Srpen de 2021
av1 logo 915dd5b8e176459e87e7bfd18125558c

Soubor AVIF je obrazový soubor AV1, který lze otevřít v prohlížeči Chrome nebo nomacs. Chcete -li převést jeden na PNG, JPG nebo SVG, doporučujeme Convertio.

Co je to soubor AVIF?

Soubor AVIF je obrázek ve formátu souboru AV1 Image. Podobně jako JPEG používá kompresi ve snaze zachovat kvalitu při menší velikosti souboru. Na rozdíl od Soubory JPEG a AVIF mají větší poměr kvality a komprese, takže mohou být mnohem menší bez stejné ztráty kvality. Formát vyvinula Alliance for Open Media, sdružení spravované společnostmi jako Amazon, Netflix, Google a Mozilla. Soubory jsou komprimovány pomocí algoritmů AV1 (AOMedia Video 1) a uloženy ve formátu kontejneru HEIF. Technologie komprese AV1, kterou tento formát obrazu používá, je bez autorských poplatků. Existují tedy nulové licenční poplatky, což znamená, že komprimaci a dekódování souborů lze provádět bez placení licenčních poplatků.

AVIF vs JPEG

Nejviditelnější výhodou AVIF oproti jiným formátům, jako je JPEG, je menší velikost souboru. Zmenšená velikost znamená menší šířku pásma, což zase znamená nižší využití dat a úložiště. Webová stránka, která nahradila všechny jejich JPEG soubory AVIF, zaznamenala poloviční spotřebu dat, kterou zabíraly obrázky. Barevná hloubka je dalším způsobem, jakým AVIF překonává JPEG. Ten je omezen na 8bitovou barevnou hloubku, zatímco AVIF podporuje HDR. To znamená bohatší barvy a více detailů. Netflix má několik dobrých vizuálních příkladů porovnávajících identické obrázky při komprimaci jako JPEG vs. AVIF. Za kontrolu stojí také další srovnání formátů WebP a PNG.

Jak otevřít soubor AVIF

Prohlížeč Chrome je pro většinu lidí nejjednodušší způsob, jak zobrazit soubory AVIF, protože nejsou nutné žádné doplňky ani další stahování. Jen se ujistěte, že je vaše verze prohlížeče Chrome plně aktualizována, protože verze starší než v85 ji nepodporují. Pokud raději používáte Firefox, zadejte o: config v adresním řádku a poté vyhledejte a přepněte na skutečný image.avif. povoleno vlajka. Na této testovací stránce AVIF můžete vyzkoušet, zda funguje. Další možností je bezplatný prohlížeč obrázků nomacs. Je to program ke stažení, který běží na Windows a Linux.

Jak převést soubor AVIF

Convertio je nejjednodušší způsob, jak převést soubor AVIF. Probíhá zcela online, takže nemusíte stahovat převaděč a je podporováno několik výstupních formátů, včetně PNG, JPG, SVG a GIF.

Stále to nemůžete otevřít?

Některé soubory sdílejí některé stejné znaky ve svých příponách souborů, takže je opravdu snadné zaměnit jeden s druhým, i když formáty spolu vůbec nesouvisí. Když k tomu dojde, může se zobrazit chybová zpráva, že program váš soubor nepodporuje. Pokud k tomu dojde, je velká šance, že ve skutečnosti nemáte soubor AVIF. Například AVI je formát videa, který sdílí první tři písmena přípony souboru. Videa a obrázky se ale neotevírají vždy stejným programem. Totéž platí pro další podobně vypadající, jako je AIFF a AVL.