Skip to content

Co je to soubor WPS?

12 de Srpen de 2021
wps files 58226bca5f9b58d5b1c5006f

Většina souborů s příponou WPS je pravděpodobně souborem dokumentu Microsoft Works, ale software WPS Writer také produkuje tyto typy souborů. Formát souboru dokumentu Microsoft Works byl společností Microsoft ukončen v roce 2006, když byl nahrazen formátem souboru DOC společnosti Microsoft. Ty dva jsou podobné v tom, že oba podporují formátovaný text, tabulky a obrázky, ale formát WPS postrádá některé pokročilejší funkce formátování podporované DOC. WPS také znamená Wi-Fi Protected Setup, ale nemá nic společného se soubory dokumentů, jak je popsáno na této stránce. Nezaměňujte také soubor WPD s tímto.

Jak otevřít soubor WPS

Protože většina souborů WPS, které najdete, byla pravděpodobně vytvořena pomocí Microsoft Works, lze je určitě tímto programem otevřít. Služba Microsoft Works byla ukončena a získat kopii softwaru může být obtížné. Pokud vlastníte kopii nejnovější verze Microsoft Works verze 9 a potřebujete otevřít soubor WPS vytvořený pomocí Microsoft Works verze 4 nebo 4.5, budete si muset nejprve nainstalovat bezplatný převaděč souborů Microsoft Works 4. Naštěstí lze soubory WPS otevřít také pomocí jakékoli z nejnovějších verzí aplikace Microsoft Word. V aplikaci Microsoft Word 2003 nebo novější stačí vybrat typ souboru „Works“ z Otevřeno dialogové okno. Poté můžete přejít do složky obsahující soubor WPS, který chcete otevřít. V závislosti na vaší verzi sady Microsoft Office a verzi Microsoft Works, ve které byl vytvořen soubor WPS, který chcete otevřít, budete možná muset nainstalovat bezplatný nástroj Microsoft Works 6-9 File Converter, než budete moci otevřít soubor WPS v otázka. Bezplatný textový procesor AbiWord také otevírá soubory WPS, alespoň ty, které byly vytvořeny v určitých verzích Microsoft Works. LibreOffice Writer a OpenOffice Writer jsou další dva bezplatné programy, které mohou otevírat soubory WPS. Pokud máte potíže s otevřením souboru WPS některou z těchto metod, může místo toho jít o dokument WPS Writer, který také využívá příponu WPS. Tyto typy souborů WPS můžete otevřít pomocí softwaru WPS Office Writer. WPS Cloud je online verze WPS Office, která dokáže otevřít soubor WPS online.

Microsoft Word Viewer je další možností, pokud to prostě potřebujete Pohled WPS a ve skutečnosti ne Upravit to. Tento bezplatný nástroj funguje i pro jiné dokumenty, například DOC, DOT, RTF a XML.

Jak převést soubor WPS

Soubor WPS lze převést dvěma způsoby. Můžete jej buď otevřít v některém z programů podporovaných WPS, které jsme uvedli výše, a poté jej uložit do jiného formátu, nebo můžete použít speciální převodník souborů a převést WPS do jiného formátu dokumentu. WPS Office Writer například umožňuje převést dokument WPS na DOC, DOCX, PDF, XML, WPT, HTML a další podobné formáty dokumentů.

WPS Office Writer uložit jako výzvu

Pokud vám někdo poslal soubor WPS nebo jste jej stáhli z internetu a nechcete instalovat některý z programů podporujících WPS, důrazně doporučujeme použít Zamar nebo CloudConvert. Toto jsou jen dva příklady bezplatných převaděčů dokumentů, které podporují převod WPS do formátů jako DOC, DOCX, ODT, PDF, TXT a další. U těchto dvou převaděčů WPS stačí soubor nahrát na web a poté vybrat formát, do kterého jej chcete převést. Poté převedený dokument stáhněte zpět do počítače, abyste jej mohli použít. Jakmile byl soubor WPS převeden na rozpoznatelnější formát, můžete jej bez problémů používat v programech textového procesoru a online textových procesorech.