Skip to content

Co je to webinář?

13 de Červenec de 2021
GettyImages 148249128 57045e3f3df78c7d9e803311

Webinář je živá webová videokonference, která využívá internet k připojení jednotlivce (nebo více jednotlivců), který je hostitelem webináře, k publiku diváků a posluchačů z celého světa. Hostitelé se mohou projevit, přepnout na své počítačové obrazovky pro prezentace nebo ukázky, a dokonce mohou pozvat hosty z jiných míst, aby spolu s nimi hostili webinář.

Webinářské platformy také nabízejí interaktivní funkce, které mohou diváci použít k položení otázek a chatování s hostitelem. Mnoho lidí, kteří pořádají webináře, zahrnuje na konci sekce Otázky a odpovědi, aby odpověděli na otázky diváků ohledně obsahu prezentace.

Proč hostit nebo naladit se na webinář?

Profesionálové používají webináře k pořádání vzdělávacích prezentací souvisejících s jejich firmami nebo organizacemi a k ​​mnohem bližšímu propojení s jejich publikem. Hlavní výhodou je, že jsou živé a vyskytují se v reálném čase, což členům publika usnadňuje interakci s hostitelem (hostiteli). Mnoho hostitelů webinářů považuje své prezentace na webinářích za přednášky nebo semináře, které pomohou něco naučit jejich publikum. Někteří také využívají webináře k prodeji svých vlastních produktů a služeb. Kromě výuky a prodeje jsou webináře také užitečnými nástroji pro vedení živých rozhovorů s jinými profesionály. Živý aspekt je opravdu přitažlivý pro lidi, kteří chtějí příležitost spojit se a komunikovat v reálném čase. Zjednodušeně řečeno, pokud se chcete dozvědět něco o konkrétním tématu, které vás zajímá, jsou webináře jedním z nejlepších způsobů, jak rozšířit své znalosti učením přímo od odborníků. A pokud jste sami odborníky, hostování webinářů může být skvělým způsobem, jak vám pomoci spojit se s publikem.

Funkce webináře

Zde jsou jen některé z věcí, které webináře nabízejí.

  • Zobrazit snímky: Host může zobrazit prezentaci pomocí aplikace Microsoft PowerPoint nebo Apple Keynote, stejně jako v běžné učebně, zasedací místnosti nebo přednáškovém sále.
  • Streamujte video: Host může zobrazit video uložené v počítači nebo nalezené online, například na YouTube.
  • Promluvte si s publikem: Webinary use VoIP to make real-time audio communication possible.
  • Zaznamenejte vše: Webináře často poskytují hostiteli možnost zaznamenat celou jejich prezentaci – včetně všech vizuálních a zvukových záznamů.
  • Upravit: Hostitel může často pomocí myši vytvářet poznámky, zvýrazňovat věci nebo vytvářet značky na obrazovce.
  • Povídat si: Hostitel může otevřít chatovací pole pro textový chat s publikem, což je užitečné zejména pro členy publika, kteří chtějí klást otázky.
  • Provádějte průzkumy a hlasování: Někteří poskytovatelé webinářů nabízejí možnost vytvářet ankety dané členům publika za účelem kvízů nebo průzkumů.

Naladění na webinář

V závislosti na tom, jakou službu hostitel používá, bude zřejmě nutné nejprve stáhnout počítačovou aplikaci, abyste se dostali na webinář. Někteří hostitelé také vyžadují, abyste si rezervovali místo kliknutím na odkaz v e-mailu s pozvánkou – zejména pokud webinář umožňuje omezený počet spotů publika. Mnoho hostitelů pošle alespoň jeden připomenutí e-mailem hodinu nebo několik minut před spuštěním webináře. Někteří hostitelé dokonce půjdou tak daleko, že budou hostit dva webináře se stejnou prezentací, aby uspokojily velké publikum – zejména pokud jsou z celého světa v různých časových pásmech. Když je čas naladit se, členové publika musí „zavolat“, něco jako zavolat, aby se dostali na webinář. Členům publika je hostitelem webináře často poskytnut vlastní odkaz nebo dokonce heslo, aby se dostali dovnitř. U některých webinářů existuje dokonce možnost zavolat si telefon a poslouchat živě. Někteří hostitelé také umožní svým divákům přístup k přehrávání jejich webináře, pokud se nemohli zúčastnit živého sezení.

Hostování vlastního webináře

Pokud chcete hostit svůj vlastní webinář, musíte si vybrat poskytovatele služeb webináře. Z dlouhodobého hlediska může být obtížné najít jeden, který byste mohli používat zdarma, ale většina alespoň nabízí nějaký druh bezplatného zkušebního období po dobu přibližně 30 dnů.

Poskytovatelé webinářských služeb

Tady jsou tři populární poskytovatelé webinářských služeb, které lidé používají, mimo jiné:

  • GoToWebinar: Mnoho lidí používá tento. Jako jedna z nejpopulárnějších webinářských platforem současnosti můžete začít s GoToWebinar s jeho 14denní bezplatnou zkušební verzí.
  • AnyMeeting: AnyMeeting je další oblíbená platforma pro webináře a nabízí levnější plán než GoToWebinar spolu s 30denní bezplatnou zkušební verzí. Má skvělé možnosti sdílení obrazovky, integraci sociálních médií a také řadu nástrojů pro správu.
  • Zvětšení: Zoom je skvělý nástroj pro úsporu nákladů, protože nabízí zcela bezplatný plán až pro 100 účastníků a 40minutový limit na schůzky. Cena této služby je škálovatelná v závislosti na tom, kolik účastnických míst chcete, a začíná již od 20 $ měsíčně.