Skip to content

Co je to WOFF (Web Open Font Format)?

17 de Srpen de 2021
001 what is woff web open font format 4800761 abcb53e65fb2471ea71ec48f02a06357

Web Open Font Format (WOFF) je formát souboru pro webová písma vyvinutý společností Mozilla. Soubor WOFF může obsahovat komprimované soubory TTF a OTF, stejně jako licenční informace a další metadata. Zde je to, co potřebujete vědět o WOFF. Informace v tomto článku platí pro soubory WOFF a WOFF2.

Co je to soubor WOFF?

Podobně jako soubory ZIP fungují soubory WOFF jako kontejnery pro jiné soubory, konkrétně soubory TrueType Font (TTF) a OpenType Font (OTF). Tyto typy souborů dávají webovým návrhářům možnost používat písma mimo standardní znaky používané na většině počítačů. WOFF byl nahrazen formátem WOFF2. WOFF2 nabízí ještě lepší kompresní algoritmy, které zmenšují původní velikost souboru o dalších 30 procent. Soubory WOFF2 proto zabírají menší šířku pásma a načítají se ještě rychleji. Soubory WOFF mají příponu .woff, zatímco soubory WOFF2 mají příponu .woff2.

Jak fungují soubory WOFF?

Prakticky všechny webové stránky používají kaskádové styly (CSS) k definování rozložení HTML a dalších prvků na obrazovce. Vývojáři mohou například pomocí CCS měnit webová písma odkazováním na písma, která jsou již nainstalována v počítači uživatele. Pokud však váš počítač nebo prohlížeč písmo nepodporuje, zobrazí se jako jiné písmo nebo se vůbec nenačte podle toho, jak je nastaven zásobník písem stránky. Abyste se tomuto problému vyhnuli, lze vlastní písma ukládat do souboru WOFF, který je uložen na server se všemi ostatními prvky webové stránky. Návrhář pak může použít vlastnost @font-face CSS k odkazu na soubor WOFF a vykreslení písma v prohlížeči. Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Opera a Safari podporují formát WOFF, ale možná budete muset aktualizovat svůj webový prohlížeč na nejnovější verzi.

Výhody WOFF

Kromě rozšíření typů písem, která jsou k dispozici pro webové vývojáře, má používání souborů WOFF několik výhod. Například:

  • Komprese: Protože jsou soubory WOFF komprimovány, načítají se rychleji než jiné typy souborů písem.
  • Podpora HTML a CSS: Na rozdíl od obrazových souborů lze soubory WOFF stylizovat pomocí HTML a CSS.
  • SEO: Fonty WOFF jsou pro optimalizaci pro vyhledávače (SEO) lepší než obrázky textu.
  • Optimalizované vykreslování: Soubory WOFF obsahují typografické informace včetně kontextových forem a figur ve starém stylu, což umožňuje optimální vykreslování na všech zařízeních.
  • Přístupnost webových stránek: Soubory WOFF zpřístupňují weby, protože text lze číst nahlas a obrázky textu nikoli.
  • Vkládání: Písma WOFF pomáhají s internacionalizací tím, že vám umožňují vkládat písma se znaky z jiných jazyků.

Vytvořte si vlastní písma WOFF

Editory písem, jako je FontForge, vám umožňují navrhovat vlastní sady písem a exportovat je jako soubory WOFF. Soubory WOFF můžete také převést na soubory TTF nebo OTF pomocí FontForge. Pokud máte jiný oblíbený editor písem, který podporuje pouze TTF nebo OTF, můžete použít nástroj sfnt2woff k převodu písem na soubory WOFF. Open Font Library a Font Squirrel mají stovky písem ve formátu WOFF, která jsou zdarma pro komerční i nekomerční použití.