Skip to content

Co jsou soubory TGZ, GZ a TAR.GZ?

8 de Červenec de 2021
tgz files 5823aa2d5f9b58d5b150d669

Soubor s příponou TGZ nebo GZ je soubor archivu GZIP Compressed Tar Archive. Jsou tvořeny soubory, které byly umístěny do archivu TAR a poté komprimovány pomocí Gzip. Tyto typy komprimovaných souborů TAR se nazývají tarballs a někdy použijte „dvojitou“ příponu jako .TAR.GZ, ale obvykle se zkrátí na .TGZ nebo .GZ. Soubory tohoto typu se obvykle zobrazují pouze u instalačních programů softwaru v operačních systémech založených na Unixu, jako je macOS, ale někdy se také používají pro účely běžné archivace dat. To znamená, že i když jste uživatelem systému Windows, můžete se setkat a chtít extrahovat data z těchto druhů souborů.

Jak otevírat soubory TGZ a GZ

Soubory TGZ a GZ lze otevřít pomocí nejpopulárnějších programů zip / unzip, jako je 7-Zip nebo PeaZip. Vzhledem k tomu, že soubory TAR nemají možnosti přirozené komprese, uvidíte je někdy komprimované pomocí archivních formátů dělat podporují kompresi, což je způsob, jakým skončí s příponou .TAR.GZ, GZ nebo .TGZ. Některé komprimované soubory TAR mohou vypadat podobně Data.tar.gz, s dalším rozšířením nebo dvěma navíc k TAR. Je to proto, že, jak jsme popsali výše, soubory / složky byly nejprve archivovány pomocí TAR (vytváření Data.tar) a poté komprimován pomocí komprese GNU Zip. Podobná struktura pojmenování by nastala, kdyby byl soubor TAR komprimován pomocí komprese BZIP2 a vytvořil by se Data.tar.bz2. V těchto případech se po extrakci souboru GZ, TGZ nebo BZ2 zobrazí soubor TAR. To znamená, že po otevření počátečního archivu musíte pak otevřete soubor TAR. Stejný proces probíhá bez ohledu na to, kolik archivních souborů je uloženo v jiných archivních souborech – stále je extrahujte, dokud se nedostanete ke skutečnému obsahu souborů. Například v programu jako 7-Zip nebo PeaZip, když otevřete Data.tar.gz (nebo .TGZ) soubor, uvidíte něco jako Data.tar. Uvnitř Data.tar soubor je místo, kde jsou umístěny skutečné soubory, které tvoří TAR (jako hudební soubory, dokumenty, software atd.). Soubory TAR komprimované pomocí komprese GNU Zip lze otevřít v systémech Unix bez 7-Zip nebo jiného softwaru, jednoduše pomocí následujícího příkazu. V tomto příkladu file.tar.gz je název komprimovaného souboru TAR. Tento příkaz provede dekompresi a poté rozšíření archivu TAR. gunzip -c soubor.tar.gz | tar -xvf –

Soubory TAR, které byly komprimovány Unixem komprimovat příkaz lze otevřít nahrazením příkazu „gunzip“ shora příkazem „dekomprimovat“.

Jak převést soubory TGZ a GZ

Pravděpodobně nejste po skutečném převaděči archivu TGZ nebo GZ, ale místo toho pravděpodobně hledáte způsob, jak převést jeden nebo více souborů z uvnitř archiv do nového formátu. Například pokud má váš soubor TGZ nebo GZ uvnitř obrazový soubor PNG, můžete jej převést do nového formátu obrázku. Způsob, jak to udělat, je použít informace shora k extrakci souboru ze souboru TGZ / GZ / TAR.GZ a poté použít bezplatný převaděč souborů na libovolná data uvnitř, která chcete, v jiném formátu. Pokud však dělat Chcete-li převést soubor GZ nebo TGZ do jiného formátu archivu, například ZIP, RAR nebo CPIO, měli byste být schopni použít bezplatný online převodník souborů Convertio. Musíte nahrát komprimovaný soubor TAR (např. cokoliv. tgz) na tuto webovou stránku a poté stáhněte převedený archivní soubor, než jej budete moci použít. ArcConvert je jako Convertio, ale je lepší, pokud máte velký archiv, protože nemusíte čekat na jeho nahrání před zahájením převodu – program je instalovatelný jako běžná aplikace. Soubory TAR.GZ lze také převést na ISO pomocí softwaru AnyToISO. Komprese GZIP se také používá v souborech CPIO k vytváření souborů CPGZ.