Skip to content

Co jsou soubory WAV a WAVE?

5 de Červenec de 2021
wav files 586fbbd35f9b584db30f80cd

Soubor s příponou .WAV nebo .WAVE je zvukový soubor Waveform. Toto je standardní zvukový formát, který lze vidět hlavně na počítačích se systémem Windows. Soubor je obvykle nekomprimovaný, ale komprese je podporována. Nekomprimované soubory WAV jsou větší než jiné populární zvukové formáty, například MP3, takže se obvykle nepoužívají jako preferovaný zvukový formát při sdílení hudebních souborů online nebo při nákupu hudby, ale místo toho pro věci, jako je software pro úpravu zvuku, funkce operačního systému a video hry.

Waveform Audio je rozšíření bitstreamového formátu Resource Interchange File Format (RIFF), o kterém si můžete přečíst mnohem více na soundfile.sapp.org. WAV je podobný souborům AIFF a 8SVX, oba jsou běžněji k vidění v operačních systémech Mac.

Jak otevřít soubor WAV / WAVE

Soubory WAV lze otevírat pomocí Windows Media Player, VLC, iTunes, Groove Music, Winamp, Clementine, XMMS a velmi pravděpodobně i některých dalších populárních aplikací pro přehrávání médií. V některých případech se zvukový kodek DTS používá k vytvoření souboru DTS-WAV, který používá příponu .WAV. Pokud to máte, zkuste to otevřít pomocí foobar2000. Vezmeme-li v úvahu počet programů audiopřehrávače, a že je velmi pravděpodobné, že právě teď máte nainstalovaných více než jeden, možná zjistíte, že jeden program automaticky otevírá soubory WAV a WAVE, když ve skutečnosti dáváte přednost jinému. Pokud ano, přečtěte si náš návod Jak změnit přidružení souborů v systému Windows. Je nepravděpodobné, že váš soubor je něco jiného než zvukový soubor, ale je možné, že by mohl být uložen v jiném formátu, ale přesto používat příponu WAV nebo WAVE. Chcete-li to otestovat, otevřete jej ve volném textovém editoru a zobrazte jej jako textový dokument. Pokud je první položka, kterou vidíte, „RIFF“, pak se jedná o zvukový soubor, který by se měl otevřít s jedním z výše uvedených programů. Pokud se tak nestane, může být váš konkrétní soubor poškozen (zkuste jej stáhnout nebo zkopírovat znovu). Pokud text čte něco jiného, ​​nebo víte jistě, že nejde o zvuk, můžete zkusit hledat v souboru jiné slovo nebo frázi, které by vám mohly pomoci začít hledat, jaký typ souboru by to mohl být. V nepravděpodobné situaci, kdy je soubor pouze textovým dokumentem, což by byl případ, kdyby byl text čitelný a nebyl by blábol, lze k otevření a čtení souboru použít libovolný textový editor.

Jak převést soubor WAV / WAVE

Soubory WAV se nejlépe převádějí do jiných zvukových formátů (jako MP3, AAC, FLAC, OGG, M4A, M4B, M4R atd.) Pomocí jednoho z nástrojů v našem seznamu softwarových programů bezplatného převaděče zvuku. Pokud máte nainstalovaný iTunes, můžete převést WAV na MP3, aniž byste museli stahovat jakýkoli další software. Zde je postup:

  1. S otevřeným iTunes přejděte na Upravit > Předvolby nabídka v systému Windows nebo iTunes > Předvolby na počítači Mac.

  2. S Všeobecné vyberte kartu Nastavení importu.

  3. Vedle Importovat pomocí z rozevírací nabídky vyberte Kodér MP3.

    Nastavení importu iTunes

  4. Vybrat OK několikrát ukončete okna nastavení.

  5. Vyberte jednu nebo více skladeb, které má iTunes převést na MP3, a poté je použijte Soubor > Konvertovat > Vytvořit verzi MP3 možnost nabídky. Tím se zachová původní zvukový soubor, ale také se vytvoří nový MP3 se stejným názvem.

Některé další bezplatné převaděče souborů, které podporují převod souboru WAV do jiného formátu, jsou FileZigZag a Zamzar. Tyto jsou online převaděče, což znamená, že musíte soubor nahrát na web, nechat jej převést a poté stáhnout zpět do počítače. Tato metoda je skvělá pro menší soubory.

Další informace o souborech WAV a WAVE

Tento formát souboru omezuje velikost souborů na 4 GB a některé softwarové programy to mohou ještě dále omezit na 2 GB. Některé soubory WAV se ve skutečnosti používají k ukládání jiných než zvukových dat, například volaných forem signálu křivky.

Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud se váš soubor po použití výše uvedených programů neotevře, je opravdu velká šance, že nesprávně čtete příponu souboru. Může být snadné zaměnit jednu příponu souboru za druhou, pokud jsou hláskovány podobně, což znamená, že i když mohou vypadat příbuzně, mohou být ve dvou zcela odlišných formátech souborů, které vyžadují různé otevírání souborů. WVE je jedním příkladem přípony souboru, která se podobá WAVE a WAV, ale vůbec to není zvukový soubor. Soubory WVE jsou soubory projektu Wondershare Filmora, které se otevírají programem pro úpravy videa Wondershare Filmora. Jinými mohou být soubory WaveEditor Project používané s CyberLink Media Suite. Pokud to vlastně není soubor WAV nebo WAVE, prozkoumejte aktuální příponu souboru a zjistěte, které programy jej mohou otevřít nebo převést.