Skip to content

Co jsou torrenty a jak fungují?

5 de Červenec de 2021
torrent file 2622839 d18e45f50e36403faac7dfcb4f2dc32b

Torrenty jsou metoda distribuce souborů přes internet. Pracují přes protokol BitTorrent, aby usnadnili to, co se nazývá peer-to-peer (P2P) sdílení souborů. Torrentové sdílení souborů má oproti tradičnímu sdílení souborů řadu výhod. Drahé serverové vybavení není nutné k odesílání souborů mnoha lidem najednou a sítě s nízkou šířkou pásma (pomalé) mohou stejně snadno stahovat velké soubory dat. Nejběžnějším způsobem použití torrentů je speciální soubor, který používá příponu souboru .TORRENT. V souboru jsou pokyny, jak sdílet konkrétní data s ostatními lidmi.

Soubor Ubuntu TORRENT otevřený v programu Poznámkový blok ++.

Torrenty mohou být nebezpečné

Než se dozvíme více o tom, jak torrenty fungují, je velmi důležité si uvědomit, že také představují větší riziko oproti jiným formám sdílení souborů. Torrenty nejsou neodmyslitelně nebezpečné používat nebo vytvářet, ale je důležité si uvědomit, že pokud zdroji nedůvěřujete, je příliš snadné náhodně stáhnout soubory, které nebyly nahrány se správným svolením, nebo dokonce stáhnout soubory infikované malwarem. Pokud máte zájem používat torrenty ke sdílení vlastních souborů nebo ke stahování velkých souborů od jiných lidí, zůstaňte v bezpečí s antivirovým programem a stahujte torrenty pouze od uživatelů, kterým důvěřujete.

Jak jsou torrenty jedinečné

Torrenty jsou jako jiné formy stahování do počítače. Způsob, jakým soubory získáte, však není tak přímočarý a sdílení vlastních dat je mnohem jednodušší. Zde je příklad toho, jak tradiční sdílení souborů funguje přes protokol HTTP:

 1. Navštivte webovou stránku v prohlížeči.
 2. Proces stahování zahájíte kliknutím na odkaz pro stažení.
 3. Uložte soubor do počítače.

Soubor, který jste stáhli, byl na serveru, pravděpodobně špičkovém se spoustou místa na disku a dalšími systémovými prostředky, navržený tak, aby sloužil tisícům nebo milionům lidí najednou. Soubor o tom existuje pouze jeden serversi jej může stáhnout kdokoli s přístupem. Torrenty fungují trochu jinak. Zatímco se váš webový prohlížeč připojuje k webům pomocí protokolu HTTP, torrenty používají BitTorrent, takže je místo toho potřeba program, který může komunikovat přes BitTorrent:

 1. Otevřete torrentový program.
 2. Otevřete soubor TORRENT a zahajte proces stahování.
 3. Uložte soubor do počítače.

V tomto scénáři mohou existovat data, která stahujete prostřednictvím torrentu na stovkách serverů najednou, ale tyto servery jsou téměř vždy standardním osobním počítačem v domácnosti, stejně jako váš. Pokročilý hardware není vyžadován a účastníkem tohoto typu výměny souborů se může stát kdokoli. Ve skutečnosti může každý, kdo si stáhne i jen část souboru, nyní pracovat jako svůj vlastní torrentový server.

Jak fungují torrenty

To vše může znít trochu matoucí, ale myšlenka je ve skutečnosti docela jednoduchá. Torrenty, jak jste četli výše, se spoléhají na síť peer-to-peer. To jen znamená, že k datům torrentu, ať už jsou jakákoli, lze získat přístup více než jeden server najednou. Kdokoli si stáhne torrent, dostane ho na kusy z ostatních serverů. Představte si například, že bych vytvořil torrent pro sdílení mnou vytvořeného programu. Povolím torrent a sdílím soubor online. Stahují jej desítky lidí a vy jste jedním z nich. Váš torrentový program vybere a vybere, ze kterého serveru má soubor převzít, v závislosti na tom, kdo jej aktuálně sdílí a které servery mají část souboru, kterou aktuálně potřebujete. V tradičním nastavení sdílení souborů, které používá souborový server, by sdílení 200 MB programu 1 000 lidem rychle vyčerpalo veškerou moji šířku pásma nahrávání, zvláště pokud všichni požadovali soubor najednou. Torrenty tento problém eliminují tím, že nechávají klienty škrábat jen trochu dat ode mě, trochu od jiného uživatele atd., Dokud si nestáhnou celý soubor. Jakmile si celý soubor stáhne více než jedna osoba, původní sdílející může jej přestat distribuovat, aniž by to ovlivnilo kohokoli jiného. Soubor zůstane k dispozici všem ostatním uživatelům tohoto torrentu z důvodu decentralizovaného P2P základu BitTorrentu.

Jak jsou torrenty distribuovány

Jakmile je torrent vytvořen, může tvůrce sdílet jednu ze dvou věcí: soubor .TORRENT nebo hash torrentu, který se často nazývá magnetický odkaz. Odkaz na magnet je jednoduchý způsob, jak identifikovat torrent v síti BitTorrent, aniž byste se museli zabývat souborem TORRENT. Je to specifické pro tento konkrétní torrent, takže i když je odkaz jen řetězec znaků, je stejně dobrý jako mít soubor. Odkazy na magnet a soubory TORRENT jsou často uvedeny v rejstřících torrentů, což jsou weby vytvořené speciálně pro sdílení torrentů. Můžete také sdílet informace o torrentech prostřednictvím e-mailu, textu atd. Protože odkazy na magnet a soubory TORRENT jsou pouze pokyny pro klienta BitTorrent, aby pochopili, jak získat data, jejich sdílení je rychlé a snadné.

Společné torrentové podmínky

Tady je několik užitečných výrazů, které byste měli vědět, pokud plánujete používat torrenty:

 • Semínko: Nasazení torrentu znamená jeho sdílení. Počet semen torrentu je počet lidí sdílejících celý soubor. Nulová semínka znamenají, že nikdo nemůže stáhnout celý soubor.
 • Peer: Peer je někdo, kdo stahuje soubor ze secí stroje, ale kdo ještě nemá celý soubor.
 • Pijavice: Pijavice stahují více než nahrávají. Po stažení celého souboru může leecher místo toho nahrát vůbec nic.
 • Roj: Skupina lidí stahujících a sdílejících stejný torrent.
 • Stopař: Server, který sleduje všechny připojené uživatele a pomáhá jim najít se navzájem.
 • Klient: Program nebo webová služba používaná souborem torrentu nebo magnetickým odkazem k pochopení způsobu stahování nebo nahrávání souborů.