Skip to content

Co přesně je souborový systém?

2 de Červenec de 2021
hard drive 91165223 56a6f9a45f9b58b7d0e5cae5

Počítače používají k ukládání a organizaci dat na médiích, jako je pevný disk, disky CD, DVD a BD v optické jednotce nebo na jednotce flash, určité typy souborových systémů. Souborový systém lze považovat za index nebo databázi obsahující fyzické umístění všech dat na pevném disku nebo jiném úložném zařízení. Data jsou obvykle uspořádána do složek zvaných adresáře, které mohou obsahovat další složky a soubory. Jakékoli místo, kde počítač nebo jiné elektronické zařízení ukládá data, využívá nějaký typ souborového systému. To zahrnuje váš počítač se systémem Windows, váš Mac, smartphone, bankomat vaší banky – dokonce i počítač v autě!

Souborové systémy Windows

Operační systémy Microsoft Windows vždy podporovaly různé verze systému souborů FAT. FAT znamená Tabulka alokace souborů, termín, který popisuje, co dělá: udržuje tabulku rozdělení prostoru každého souboru. Kromě FAT podporují všechny operační systémy Windows od Windows NT novější systém souborů s názvem NTFS – systém souborů nové technologie. Pro Windows NT je NT stál za nová technologie.

Všechny moderní verze Windows také podporují exFAT, který je určen pro flash disky. ReFS (Resilient File System) je novější systém souborů pro Windows 10 a Windows 8, který obsahuje funkce, které nejsou k dispozici u NTFS, ale v současné době je omezený několika způsoby. V této tabulce můžete vidět, které verze Windows podporují jednotlivé verze ReFS. Během formátování je na jednotce nastaven systém souborů. Další informace najdete v části Jak formátovat pevný disk.

Více o souborových systémech

Soubory na úložném zařízení jsou uchovávány v sektorech. Sektory označené jako nepoužívané mohou ukládat data, obvykle ve skupinách volaných sektorů bloky. Je to souborový systém, který identifikuje velikost a umístění souborů a také sektory, které jsou připraveny k použití. V průběhu času způsobí způsob, jakým souborový systém ukládá data, zápis do a mazání z úložného zařízení způsobí fragmentaci kvůli mezerám, které se nevyhnutelně vyskytují mezi různými částmi souboru. Opravit to může bezplatný nástroj pro defragmentaci. Bez struktury pro organizaci souborů by bylo nejen nemožné odstranit nainstalované programy a načíst konkrétní soubory, ale nemohly by existovat dva soubory se stejným názvem, protože všechno by mohlo být ve stejné složce (což je jeden z důvodů, proč jsou složky tak užitečný). Co se rozumí pod soubory se stejným názvem, je například jako obrázek. Soubor IMG123.jpg může existovat ve stovkách složek, protože každá složka slouží k oddělení souboru, takže nedochází ke konfliktu. Soubory však nemohou nést stejný název, pokud jsou ve stejném adresáři. Systém souborů neukládá pouze soubory, ale také informace o nich, jako je velikost bloku sektoru, informace o fragmentu, velikost souboru, atributy, název souboru, umístění souboru a hierarchie adresářů. Některé operační systémy jiné než Windows také využívají výhod FAT a NTFS, ale horizont operačního systému dotváří mnoho různých druhů souborových systémů, jako je HFS + používaný v produktech Apple, jako jsou iOS a macOS. Pokud vás toto téma více zajímá, má Wikipedia komplexní seznam souborových systémů. Někdy se v kontextu oddílů používá výraz „souborový systém“. Například výrok „na mém pevném disku jsou dva souborové systémy“ neznamená, že je disk rozdělen mezi NTFS a FAT, ale že existují dva samostatné oddíly, které používají stejný fyzický disk. Většina aplikací, se kterými přijdete do styku, vyžaduje pro fungování souborový systém, takže každý oddíl by jej měl mít. Programy také závisejí na systému souborů, což znamená, že nemůžete použít program v systému Windows, pokud byl vytvořen pro použití v systému macOS.