Skip to content

Formáty grafických souborů podporované GIMP

6 de Srpen de 2021
gimp 5a317cdce258f80036aaf119

Jednou z prvních otázek, které by si měl kdokoli zajímat o používání GIMP, je, jaké typy souborů můžeme v GIMPu otevřít? Naštěstí odpověď je, že GIMP podporuje téměř jakýkoli typ souboru obrázku, který můžete potřebovat.

XCF

Toto je přirozený formát souboru GIMP, který ukládá všechny informace o vrstvě. Přestože formát podporují některé jiné editory obrázků, toto je obecně použitelné pouze při práci se soubory s více vrstvami. Když dokončíte práci na obrázku ve vrstvách, můžete jej uložit do jiného běžnějšího formátu pro sdílení nebo konečné použití.

JPG/JPEG

JPG je jedním z nejpopulárnějších formátů digitálních fotografií, protože umožňuje použít různé úrovně komprese obrázků, což je ideální pro sdílení obrázků online nebo e -mailem.

TIF/TIFF

Toto je další populární formát pro obrazové soubory. Hlavní výhodou je, že se jedná o zcela bezeztrátový formát souboru, což znamená, že při ukládání ve snaze zmenšit velikost souboru nedochází ke ztrátě informací. Temnou stránkou věci je, že obrázky jsou obecně výrazně větší než verze stejné fotografie ve formátu JPEG.

GIF/PNG

Popularita těchto dvou formátů je hlavně proto, že se dobře hodí pro grafiku na webových stránkách. Některé soubory PNG také podporují transparentnost alfa, díky čemuž jsou mnohem univerzálnější než soubory GIF.

ICO

Tento formát vznikl jako formát pro ikony systému Microsoft Windows, ale mnoho lidí nyní tento formát lépe zná, protože je to typ souboru používaný favicons, malými grafikami, které se často objevují v adresním řádku vašeho webového prohlížeče.

PSD

Ačkoli je to aplikace s otevřeným zdrojovým kódem, GIMP lze dokonce otevřít a uložit do patentovaného formátu PSD Photoshopu. Je však třeba poznamenat, že GIMP nemůže podporovat skupiny vrstev a vrstvy úprav, takže tyto nebudou při otevření v GIMPu viditelné a uložení takového souboru z GIMPu může vést ke ztrátě některých vrstev.

Jiné typy souborů

Existuje několik dalších typů souborů, které může GIMP otevírat a ukládat, i když se obecně jedná o specializovanější typy souborů. Úplný seznam podporovaných typů souborů v GIMPu můžete zobrazit na stránce Soubor> Otevřít nebo pokud máte otevřený dokument, Soubor> Uložit a kliknutím na Vyberte Typ souboru. Pokud je při ukládání obrázku nastaven Vybrat typ souboru na Podle přípony, můžete při pojmenování souboru přidat příponu typu souboru a bude automaticky uložen jako tento typ souboru za předpokladu, že je podporován GIMP. Pro drtivou většinu uživatelů výše uvedené typy souborů zajistí, že GIMP nabízí veškerou potřebnou flexibilitu editoru obrázků k otevírání a ukládání základních typů obrazových souborů.