Skip to content

Jak může algoritmické zkreslení dospívajícím ublížit

30 de Červen de 2021
GettyImages 1249101964 22f30f347af046bbb47f8155bda4a4e4

Klíčové jídlo

  • Algoritmická zkreslení je škodlivá pro teenagery, kteří tráví spoustu času na internetu, říkají odborníci.
  • Uživatelé Twitteru se nedávno setkali s problémem, kdy byly černé tváře vyřazeny ve prospěch těch bílých.
  • Vědci tvrdí, že mozek vyvíjející se u teenagerů může být zvláště citlivý na škodlivé účinky algoritmického zkreslení.
Předsudky zapletené do některé technologie, známé jako zkreslení algoritmu, mohou být škodlivé pro mnoho skupin, ale odborníci tvrdí, že je obzvláště škodlivá pro dospívající. Algoritmické zkreslení, kdy počítačové systémy vykazují předsudky, je rostoucím problémem. Uživatelé Twitteru nedávno našli příklad zaujatosti na platformě, když algoritmus detekce obrazu, který ořezává fotografie, vyřezával černé tváře ve prospěch těch bílých. Společnost se za problém omluvila, ale dosud nevydala opravu. Je to příklad předpojatosti, s níž se teenageři potýkají, když se připojí k internetu, což dělají více než kterákoli jiná věková skupina, říkají odborníci. „Většina mladistvých si neuvědomuje, že společnosti poskytující sociální média je mají k dispozici pro propagaci konkrétního obsahu, o kterém si myslí, že se uživatelům bude líbit [in order] přimět je, aby na platformě zůstali co nejdéle, “uvedla v e-mailovém rozhovoru Dr. Mai-Ly Nguyen Steers, odborná asistentka na School of Nursing na Duquesne University, která studuje využití sociálních médií mezi dospívajícími / vysokoškoláky.“ I když existuje určitá úroveň povědomí o algoritmu, účinek nedostání dostatečného počtu lajků a komentářů je stále silný a může ovlivnit sebevědomí dospívajících, “dodal Steers.

Rozvoj mozku

Algoritmické zkreslení může nepříznivým způsobem ovlivnit dospívající, protože jejich prefrontální kůra se stále vyvíjí, vysvětlila v e-mailovém rozhovoru Mikaela Pisani, hlavní vědecká pracovník v Rootstrapu. „Účinek nedostatečného získání lajků a komentářů je stále silný a může ovlivnit sebevědomí dospívajících.“ „Mládež je obzvláště zranitelná vůči fenoménu„ Sociální továrny “, kde algoritmy vytvářejí společenské klastry na online platformách, což vede k úzkosti a depresi, pokud nebudou splněny potřeby sociálního schválení dospívajících,“ řekl Pisani. „Algoritmy se zjednodušují na základě předchozích nedokonalých dat – což vede k nadměrnému zastoupení stereotypů na úkor nuancovanějších přístupů k formování identity.“ Pokud vezmeme z širšího hlediska, jsme jako společnost ponecháni na otázku, jestli chceme algoritmy formující naše dospívající „cesty do dospělosti a podporuje tento systém spíše než potlačení osobního osobního růstu?“

Kvůli těmto problémům roste potřeba myslet na teenagery při navrhování algoritmů, říkají odborníci. „Na základě příspěvků vývojových specialistů, datových vědců a obhájců mládeže lze politiky 21. století týkající se ochrany osobních údajů a algoritmického designu také vytvořit s ohledem na konkrétní potřeby adolescentů,“ napsala doktorka z Harvardu Avriel Epps-Darlingová. nedávno. „Pokud místo toho budeme nadále bagatelizovat nebo ignorovat způsoby, kterými jsou dospívající zranitelní vůči algoritmickému rasismu, škody se pravděpodobně budou ozývat po celé další generace.“

Boj proti zaujatosti

Dokud nebude řešení, někteří vědci se snaží najít způsoby, jak snížit škody způsobené mladým lidem zkreslenými algoritmy. „Intervence byly zaměřeny na to, aby dospívající rozpoznaly, že jejich vzorce sociálních médií negativně ovlivňují jejich duševní zdraví a snaží se přijít se strategiemi, které to zmírní (např. Omezené používání sociálních médií),“ řekl Steers. „Někteří z vysokoškolských studentů, s nimiž jsme hovořili, naznačili, že se cítí nuceni vytvářet obsah, aby zůstali„ relevantní “, i když nechtějí chodit ven nebo zveřejňovat příspěvky,“ pokračovala. „Cítí však, že potřebují generovat obsah, aby udrželi spojení se svými následovníky nebo přáteli.“

Konečnou odpovědí by mohlo být odstranění lidské předpojatosti z počítačů. Ale protože programátoři jsou jen lidé, je to podle odborníků těžká výzva. Jedním z možných řešení je vývoj počítačů, které jsou decentralizované a naprogramované tak, aby zapomínaly na věci, které se naučily, říká John Suit, technologický ředitel robotické firmy KODA. „Prostřednictvím decentralizované sítě jsou data a analýza těchto dat shromažďována a analyzována z více bodů,“ uvedl Suit v e-mailovém rozhovoru. „Data nejsou shromažďována a zpracovávána nikoliv z jediného zpracování mysli AI v mezích jejího algoritmu, ale stovek nebo dokonce tisíců.“ Jak jsou tato data shromažďována a analyzována, jsou zapomenuty staré „závěry“ nebo nadbytečná data. Prostřednictvím tohoto systému algoritmus, který mohl začít se zkreslením, nakonec tuto zkreslení napraví a nahradí, pokud se ukáže, že je nesprávná. “Zatímco zkreslení může být starodávným problémem, mohou existovat způsoby, jak s ním bojovat, přinejmenším online. počítače, které zbavují našich předsudků, je prvním krokem.