Skip to content

Jak otevírat, upravovat a převádět soubory LZH

5 de Říjen de 2021
lzh files 5a6a5da1119fa8003705eec9

Soubor s příponou LZH je komprimovaný soubor LZH, který byl komprimován algoritmem Lempel-Ziv a Haruyasu, což jsou jména vynálezců algoritmu. Tento kompresní formát je populární v Japonsku, ale nikde jinde není. Ačkoli to bylo použito ke kompresi instalačních souborů videoher, jako jsou ty v id Software Osud a Zemětřesení, a také se používá jako formát archivu v počítači Amiga. Soubory LZH jsou jako jiné kompresní formáty (např. ZIP, 7Z, RAR) v tom, že jejich účel je dvojí – dva oba zmenšují velikost souborů a drží pohromadě více souborů v jednom archivu. Formát LZH v zásadě nahradil původní formát LHARC Compressed Archive (.LHA) (který byl dříve pojmenován LHarc a pak LH), ze kterého původně vycházelo.

Jak otevřít soubor LZH

Japonské verze operačního systému Windows obsahují doplněk k nativní podpoře souborů LZH, aniž byste museli používat další software. Pokud však používáte jinou než japonskou verzi, můžete soubor LZH stále otevřít pomocí softwaru jiného výrobce. Víme o několika programech, které to dokážou. Naše oblíbené jsou 7-Zip a PeaZip (oba podporují také formát LHA), ale existují i ​​další. Pokud dáváte přednost, měli byste také být schopni otevřít soubory LZH při jiných než japonských instalacích systému Windows bez těchto programů, pokud nainstalujete doplněk s názvem Doplněk složky Microsoft Compressed (LZH). Můžete to získat prostřednictvím Windows Update s japonským jazykovým balíčkem (Microsoft vysvětluje jak), ale musíte k tomu použít verzi Windows 7 Enterprise nebo Ultimate. Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor LZH, ale je to nesprávná aplikace, nebo pokud byste raději nechali otevřít jiný soubor LZH jiným nainstalovaným programem, můžete změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru.

Jak převést soubor LZH

Málokdy je nezbytným úkolem převést formát archivního souboru, jako je LZH, na jiný typ archivu, protože je nepravděpodobné, že byste chtěli uložit skutečný soubor LZH do jiného formátu. Je pravděpodobnější, že se jedná o soubor uvnitř archiv, který chcete převést. Pokud například máte v souboru LZH nějaké soubory PDF, převedení celého souboru LZH do jiného formátu archivu by mnoho neprovedlo. Místo toho byste chtěli extrahovat soubory PDF ze souboru LZH a poté převést soubory PDF do nového formátu. Jakmile soubor extrahujete z archivu LZH, použijte převodní program, pokud jej chcete převést do nového formátu souboru. Víme však o několika převaděčích LZH, které mohou uložit soubor LZH do archivního formátu, jako je ZIP, 7Z, CAB, TAR, YZ1, GZIP, BZIP2, TBZ atd. Pamatujte, že tímto způsobem se soubory uvnitř nepřevádějí (což je pravděpodobně to, co chcete udělat), ale místo toho pouze převede celý archivní soubor samotný. FileZigZag a Zamzar jsou dva online převaděče souborů, které to dokážou. Pomocí těchto nástrojů musíte svůj soubor LZH nejprve nahrát na některý z těchto webů, než jej budete moci převést, poté jej poté budete moci stáhnout zpět do počítače, než jej budete moci použít.