Skip to content

Jak se liší formáty zvukových souborů a co to znamená pro posluchače

26 de Červenec de 2021
different types of music files 3134920 b0ff4fab7a9e441ba792f8d9f7c58615

Většina zařízení dokáže ihned po vybalení přehrávat širokou škálu formátů digitálních médií, často bez jakýchkoli požadovaných aktualizací softwaru nebo firmwaru. Pokud listujete v manuálu k produktu, možná vás překvapí, kolik různých typů existuje. Čím se navzájem liší a mělo by to být pro vás důležité?

Vysvětlení formátů hudebních souborů

Opravdu záleží na formátu digitální hudby? Odpověď: Záleží. Existují komprimované a nekomprimované zvukové soubory, které mohou mít buď ztrátovou nebo bezztrátovou kvalitu. Bezztrátové soubory mohou mít obrovskou velikost, ale pokud máte dostatek úložného prostoru (např. PC nebo notebook, síťový úložný disk, mediální server atd.) A vlastníte špičkové zvukové zařízení, je použití nekomprimovaného nebo bezztrátového zvuku výhodné. .

Pokud je však prostor prémiový, například na smartphonech, tabletech a přenosných přehrávačích, nebo plánujete používat základní sluchátka nebo reproduktory, pak jsou menší komprimované soubory opravdu vše, co potřebujete.

Běžné formáty

Jak si tedy vybrat? Zde uvádíme rozpis běžných typů formátů, některé z jejich důležitých charakteristik a důvody, proč je použít.

  • MP3: MPEG-1 / MPEG-2 Layer 3 (MP3), navržený organizací Moving Pictures Experts Group (MPEG), která vyvíjí standardy pro kódované zvukové a video programy, je pravděpodobně nejběžnějším a podporovaným typem zvukových souborů.
    MP3 je jak komprimovaný, tak ztrátový zvukový formát s datovým tokem od 8 kbit / s do maxima 320 kbit / s a ​​vzorkovacími frekvencemi od 16 kHz do maximálně 48 kHz. Menší velikost souborů MP3 znamená rychlejší přenos souborů a méně použitého prostoru, ale za cenu určitého snížení kvality zvuku ve srovnání s bezztrátovými formáty souborů.
  • AAC: Populární formát Apple iTunes, formát Advanced Audio Coding (AAC) je podobný MP3, ale s jednou další výhodou vyšší efektivity.
    AAC je komprimovaný i ztrátový zvukový formát s datovým tokem od 8 kbit / s do maxima 320 kbit / s a ​​vzorkovacími frekvencemi od 8 kHz do maxima – se správným procesem kódování – 96 kHz.
  • Soubory AAC mohou poskytovat stejnou kvalitu zvuku jako soubory MP3 a přitom zabírají méně místa. ACC také podporuje až 48 kanálů, zatímco většina souborů MP3 zvládne pouze dva. AAC je široce kompatibilní s iOS, Android a ručními herními zařízeními, ale bez omezení na ně.
  • WMA: Soubory Windows Media Audio, vyvinuté společností Microsoft jako konkurent MP3, nabízejí podobný, i když proprietární zážitek. Standardní WMA je komprimovaný i ztrátový zvukový formát, i když novější, odlišné dílčí verze s pokročilejšími kodeky mohou nabídnout bezztrátovou možnost.
    Zatímco mnoho typů přenosných přehrávačů médií a domácí zábavy podporuje soubory WMA ve výchozím nastavení, málo mobilních zařízení, jako jsou smartphony a tablety, to podporuje. Mnoho z nich vyžaduje stažení kompatibilní aplikace, aby bylo možné přehrávat zvuk WMA, což může snížit jeho pohodlnost oproti MP3 nebo AAC.
  • FLAC: Free Lossless Audio Codec (FLAC), vyvinutý nadací Xiph.Org Foundation, má díky svým licencím bez licenčních poplatků a otevřenému formátu velkou přitažlivost.
    FLAC je jak komprimovaný, tak bezztrátový zvukový formát s kvalitou souborů schopný dosáhnout až 32-bit / 96 kHz (pro srovnání, CD je 16-bit / 44,1 kHz). FLAC má výhodu snížené velikosti souboru (přibližně o 30 až 40 procent menší než původní data), aniž by musel obětovat kvalitu zvuku, což z něj dělá ideální médium pro digitální archivaci (tj. Jeho použití jako primární kopie k vytvoření komprimované / ztrátové soubory pro obecný poslech).
  • ALAC: Verze FLAC společnosti Apple, Apple Lossless Audio Codec (ALAC) sdílí mnoho s ohledem na kvalitu zvuku a velikost souboru s FLAC.
    ALAC je komprimovaný a bezztrátový zvukový formát. Je také plně podporován zařízeními iOS a iTunes, zatímco FLAC nemusí být podporován. Jako takový by ALAC nejčastěji používali uživatelé produktů Apple.
  • WAV: Formát Waveform Audio File Format, který také vyvinula společnost Microsoft, je standardem pro systémy založené na systému Windows a je kompatibilní s celou řadou softwarových aplikací.
    WAV je jak nekomprimovaný (ale může být také kódován jako komprimovaný), tak bezztrátový zvukový formát, v podstatě přesná kopie zdrojových dat. Jednotlivé soubory mohou zabírat značné množství místa, takže je formát ideální pro archivaci a úpravy zvuku. Zvukové soubory WAV jsou podobné zvukovým souborům PCM a AIFF.
  • AIFF: Také vyvinutý společností Apple, Audio Interchange File Format (AIFF) je standard pro ukládání zvuku v počítačích Mac.
    AIFF je nekomprimovaný (existuje také komprimovaný varianta) a bezztrátový zvukový formát. Stejně jako formát souborů WAV společnosti Microsoft mohou soubory AIFF zabírat spoustu digitálního úložného prostoru, což je nejlepší pro archivaci a úpravy.
  • PCM: Používá se k digitálnímu znázornění analogových signálů. Pulse Code Modulation (PCM) je standardní zvukový formát pro disky CD, ale také pro počítače a další digitální zvukové aplikace.
    PCM je nekomprimovaný a bezztrátový zvukový formát, který často funguje jako zdrojová data pro vytváření dalších typů zvukových souborů.