Klíčové jídlo
- Spotify spouští svoji službu předplatného podcastů týden po Apple.
- Podcasting je obrovský nevyužitý trh pro velké firmy.
- Tvůrci jsou chytřejší a lepší v placení.
Apple to zahájil
Po roky se podcasting choulil bez velkého zájmu velkých hráčů. Apple udržoval otevřený adresář podcastů, který se stal de-facto standardem, ale neudělal nic pro zpeněžení podcastingu.
Apple vs. Spotify
Služba předplatného společnosti Apple funguje pouze v aplikaci Podcasts, která je v současné době k dispozici pouze na zařízeních Apple. Tvůrci musí poskytnout svůj původní zvuk, ke kterému Apple přidá vlastní vrstvu DRM, aby zabránil kopírování. Apple se vloží mezi podcastera a posluchače a odřízne jakýkoli přímý vztah mezi nimi. K tomu je zapotřebí 30% snížení předplatného v prvním roce a poté pokles na 15%. „Jedním z klíčových faktorů je to, že podcasting ve skutečnosti nevlastní žádná společnost – vše, co potřebujete, je začít, je nějaký úložný prostor a RSS kanál.“ Nový plán placených předplatných Spotify umožňuje podcasterům účtovat 2,99 $, 4,99 $ nebo 7,99 $ měsíčně. Placené epizody můžete poslouchat v aplikaci Spotify nebo si je můžete předplatit v aplikaci podcast podle vašeho výběru prostřednictvím kanálu RSS – stejně jako jakýkoli běžný podcast. Spotify nebere první dva roky žádné peníze a poté bere 5%. Ale pak se to zkomplikuje. Uživatelé Spotify se nemohou v aplikaci přihlásit k odběru placených podcastů. Neexistuje žádné tlačítko „přihlásit se k odběru“. Je to téměř jistě, protože Apple omezuje veškeré nákupy provedené v aplikacích pro iPhone.
Cenné a nevyužité
Podcasting je tak cenný, částečně proto, že zůstává nevyužit. Ve srovnání s velkou sítí potřebuje individuální tvůrce relativně malý příjem, aby uspěl a vydělával si na živobytí. Je třeba vydělat mnohem více peněz, zejména pro kohokoli, kdo monopolizuje trh, ve stylu YouTube. „Odvolání je jasné,“ říká Bossig. „Tím, že se stanou strážci podcastingu, získají výhodu monetizace miliard hodin obsahu vytvořeného miliony podcasterů.“ Stejně nedostatečně využívaný je posluchač. Za den můžeme přečíst pouze tolik vláken na Facebooku a Twitteru, stačí se podívat na tolik Instagramů a TikToků. Můžeme ale poslouchat podcasty, zatímco děláme jiné úkoly.
Moudřejší tvůrci
Tvůrci podcastů jsou zároveň chytřejší. „Za posledních 12 měsíců se staly dvě hlavní věci,“ říká Stewart. „Zaprvé, vzestup ekonomiky tvůrců a jejich skutečné přijetí ze strany velkých technologií, že tvůrci jsou těmi, kdo řídí skutečné využití – nikoli vydavatelé, značky apod.“ „Druhým je to, že spotřebitelé si velmi často zvykají nakupovat, platit a předplatit si věci online od samotných podniků a tvůrců.“ „Podcasting je opravdu inovace z rádia. Je to něco, co můžeme mít doma a dokonce i multitasking.“ To prozatím staví autory do silné pozice. Služby jako Patreon, Memberful a Substack umožňují uživatelům platit tvůrcům přímo za jejich práci. A zejména Apple a Spotify přizpůsobily své placené plány předplatného pro tvůrce. Na rozdíl od hudební tvorby, která vyžaduje, aby hudebníci procházeli prostředníkem, jako je nahrávací společnost, aby se mohli dostat na Spotify a Apple Music, podcasters se mohou přímo zaregistrovat, nastavit jejich cenu a mít kontrolu. „Myslím si, že dnešní kreativy jsou moudřejší než kreativy z minulosti,“ řekl Patrick Hill, zakladatel nezávislé streamovací služby Disctopia, prostřednictvím Lifewire prostřednictvím e-mailu. „Pokud tedy existují platformy, které jsou ochotné dát kreativcům způsoby, jak zpeněžit jejich obsah, nemyslím si, že se dočkáme stejné podnikové chamtivosti, jakou vidíme v něčem, jako je hudební průmysl.“