Skip to content

Spotify by se měl zbavit podcastů, než bude příliš pozdě

21 de Duben de 2023
Spotify by se mel zbavit podcastu nez bude prilis pozde

Klíčové věci

  • Budoucnost Spotify závisí na podcastingu.
  • Spotify je platforma i vydavatel – podle toho, co mu v tu chvíli vyhovuje.
  • Podcasty jsou mnohem levnější než licencování hudby pro streamování.

Když Spotify zaplatilo Joe Roganovi 100 milionů dolarů, aby proměnil svůj podcast na audio streamingovou show, začalo odpočítávání tikající bomby. A ta bomba je teď uprostřed zpomalené detonace. Rogan může nebo nemusí být technicky zaměstnancem Spotify, ale v duchu jím je. Švédská hudební streamovací společnost mu platí za produkci audio show. A to je ten problém. Pokud Spotify, Tidal nebo Apple Music streamují explicitní hudbu od misogynního rappera, nikdo neobviňuje doručovací platformu. Jsou to jen trubky, kterými se špína přivádí. Ale Rogan je nejen placený Spotify, aby dělal přesně to, co dělá, ale je také jejich figurálním podcasterem. A riskuje celou operaci. „Důvod, proč to dělá, se neliší od toho, proč Netflix vytváří originální obsah – je to levnější než platit věčné licenční poplatky velkým studiím,“ řekl Lifewire e-mailem kulturní blogger a podcaster Brian Penny.

Proč podcasty?

Proč je Spotify, aplikace pro streamování hudby, i v prostoru podcastů? Jde o licenční poplatky. Stále slyšíme, jak málo hudebníci dostávají zaplaceno od Spotify, ale ty opakované poplatky jsou stále příliš vysoké. Zředěním poslechu svých předplatitelů originálním obsahem Spotify zkracuje hodiny, které tráví streamováním hudby. „Je to levnější než platit věčné licenční poplatky velkým studiím.“ Další výhodou domácích audio show je, že mohou být exkluzivní. Většina hudby je k dispozici na většině streamovacích platforem, s tím zvláštním výkyvem pro exkluzivní vydání. Ale pokud Spotify dokáže svou nabídku podcastů dostatečně posílit, pak má něco, co jiné platformy nemají. Opět, stejně jako Netflix a další služby pro streamování videa.

„Svobodná“ řeč

A proto se Spotify Rogana zastává. Jeho podporou Spotify implicitně propaguje dezinformace. Začátkem tohoto týdne přednesl generální ředitel Spotify Daniel Ek 15minutový projev k zaměstnancům, ve kterém se pokusil tento problém zarámovat jako problém svobody projevu. Tento argument by mohl obstát pro něco jako adresář podcastů společnosti Apple, což je víceméně otevřený seznam všech dostupných podcastů, ke kterým má přístup jakákoliv aplikace pro podcasty. Ale v případě Rogana není Spotify žádnou neutrální platformou. Je to manažer a promotér. Měla by být jako taková zodpovědná za jeho názory? „Ano, protože ho najali a platí,“ řekl Lifewire e-mailem Joshua T. Bergen, mediální stratég, producent, moderátor pořadu a podcaster. „To znamená, že v něj věří.“ Podle Eka před exkluzivní dohodou Zkušenost Joea Rogana (JRE) již byl nejvyhledávanějším podcastem na Spotify, přestože tam ještě nebyl dostupný. Řekl, že JRE je licencovaný, spíše než publikovaný obsah, a proto Spotify „nemá kreativní kontrolu“ nad show. A přesto Spotify odstranilo několik epizod JRE, protože porušovaly jeho pravidla. Zdá se tedy, že přece jen existuje určitá úroveň kontroly.

Velký nepořádek

Tenhle nepořádek už nebude menší. I když se problém Roganových dezinformací může provalit, Spotify bude i nadále obviňován z jakýchkoli kontroverzních podcastů, které zveřejňuje. Podcasting je stále malou součástí celkového podnikání Spotify, ale roste, a protože společnost může umístit reklamy do podcastů, je to potenciálně obrovský zdroj příjmů. Zejména proto, že Spotify nemůže zvýšit své měsíční ceny streamování. Zdá se možné, že podcasty se v určitém okamžiku stanou hlavním příjmem Spotify, a proto musí Rogana držet, ať se děje cokoliv. Je velkým lákadlem pro platformu, a jakmile se uživatelé zaregistrují k poslechu jednoho podcastu v aplikaci Spotify, proč neposlouchat všechny vaše podcasty ve Spotify?

muž sedí u počítače, píše a mluví do mikrofonu

Podcasteři by se měli mít na pozoru. Velká jména jako Rogan mohou nadále získávat velké peníze, ale Spotify také rozšiřuje své vlastní podcasty. „Uspořádali program akcelerátoru pro tvůrce a zaplatili několika 20letým začínajícím podcasterům prostřednictvím tohoto programu, aby vytvořili pravidelné živé zvukové programy, jako jsou True Crime Tuesdays. Přitom platili tvůrcům něco jako 5 000 $ měsíčně, aby uzavřít je do exkluzivních smluv,“ říká Penny. „Spotify v podstatě sklízí práci za minimální mzdu od lidí, kteří chtějí být nejlepší Joe Rogen,“ pokračoval. „Vyvine to velký tlak na tvůrce, aby se vzdali práv na své kreativní IP a zároveň si vybudovali publikum, které si Spotify doufá, že si udrží.“ Stejně jako u hudebníků to vypadá, že se Spotify chystá ošálit i podcastery.