Skip to content

Jsou kodekové avatary Facebooku příliš realistické? Odborníci říkají, že je to dobrá věc

13 de Červenec de 2021
clouds 1845517 1280 db7ada3572b64eadbc08a3d840f992d1

Klíčové jídlo

  • Facebook pracuje na avatarech virtuální reality, které mohou napodobovat sociální výrazy člověka.
  • I když se to může zdát příliš reálné, odborníci si myslí, že je to pro VR průmysl velkou výhrou.
  • Vzhledem k tomu, že další velké technologické společnosti investují do technologie VR, bude si více uživatelů jistotu, že VR budou používat, říkají odborníci.
Facebook plánuje spustit avatary pro virtuální realitu, které začlení do reálných sociálních výrazů uživatelů, což se může pro někoho zdát příliš reálné a rušivé. Technologická společnost pracuje na svých produktech pro virtuální realitu již nějakou dobu. Dokonce spustila Facebook Reality Labs, aby spojila výzkumné pracovníky, vývojáře a inženýry pod jednou střechou, aby se zaměřili na technologie virtuální a rozšířené reality společnosti. Jedno zaměření laboratoře bylo vytváření Kodekové avatary, projekt, ve kterém Facebook pomocí strojového učení shromažďuje a znovu vytváří lidské sociální výrazy a přidává je k avatarům virtuální reality. „Lidé se již ve VR chovají špatně. Od úsvitu VR Chatu uživatelé zažili obtěžování ze strany ostatních. Často je to zaměřeno na lidi s hlasem, který prezentuje ženy,“ řekl pro Lifewire Joel Garcia, technologický ředitel Urban District Realty. v e-mailovém rozhovoru. „Ve virtuálním světě s kreslenými avatary je to tak znepokojivé, že mě děsí, když pomyslím na virtuální svět, kde se uživatelé musí prezentovat jako sami, a urážky těchto špatných herců se stanou ještě cílenějšími a osobnějšími.“

Co je na těchto avatarech tak skutečné?

Yaser Sheikh, ředitel výzkumu ve společnosti Facebook Reality Labs v Pittsburghu, vede projekt technologické společnosti Codec Avatars. Představuje si tento projekt jako začátek zcela nového světa virtuální reality a chce, aby lidé byli schopni komunikovat jako nejskutečnější já prostřednictvím avatarů. Plánované realistické avatary Facebooku by nejen zachytily sociální výrazy uživatele; v podstatě by také napodobovaly celou tvář té osoby. Uživatelé by stále museli nosit náhlavní soupravu pro virtuální realitu, protože jejich avatary komunikují v digitální sféře.

Na rozdíl od Garcie vidí CEO Floreo Vijay Ravindran z práce Facebooku s Codec Avatars jen dobré věci. Hodnotu v používání VR vidí jako první komunikační linku v budoucnu. „Myslím, že to, co se Facebook snaží udělat, je skutečně vytvářet digitální osobnosti,“ řekl generální ředitel společnosti Floreo Vijay Ravindran pro Lifewire. v telefonickém rozhovoru. „Celkově si myslím, že jsou skvělé, protože součástí toho, co drží virtuální realitu zpět jako médium pro společenská setkání a způsob budování komunity, je schopnost číst řeč těla a mimiku.“ Virtuální realita již může změnit sociální interakci lidí, ale odborníci touží po tom, jak může projekt této povahy emocionálně ovlivnit lidi. Když Garcia nedávno hrál několik online her, řekl, že si více užíval sociální aspekt, protože se cítil jako VR umožnilo mu rychlejší získání lepších přátel. Konec konců hráli šachy nebo se plavili společně. Neexistovala žádná agenda, ale nedocházelo ani k nepříjemnostem v interakci s někým online během těchto aktivit. “I když jsem si jistý, rozhovory o soukromí a umožnění uživatelům mít správnou míru anonymity, myslím, že taková schopnost by mohla skutečně přispět k vytvoření propojenějšího a emotivnějšího komunitního prostředí, “řekl Ravindran.

Co dál pro superrealistické avatary?

Kodekoví avatary Facebooku jsou stále ve fázi napodobování výrazů obličeje. Nakonec chce technologická společnost zachytit řeč celého těla člověka, včetně jedinečných vlastností, jako je to, jak člověk chodí nebo používá gesta rukou. „Celkově si myslím, že jsou skvělé, protože součástí toho, co drží virtuální realitu zpět jako médium … je schopnost číst řeč těla a mimiku.“ Navzdory určitým pochybnostem se Ravindran i Garcia shodují na tom, že projekt Codec Avatars společnosti Facebook má schopnost změnit budoucnost technologie virtuální reality. „Avatarový systém Facebooku je druh věci, díky níž by se schůzky ve virtuální realitě mohly stát novým standardem,“ řekl Garcia. “ Představil bych si, že po zdokonalení kodekového systému by dalším krokem bylo umožnit uživatelům převléknout se jim vlasy a vlasy, poté barvu nosu a očí a zanedlouho by kdokoli mohl vypadat jako kdokoli. Je v tom něco děsivého a také něco osvobozujícího. ““