S explozí skenerů, digitálních fotoaparátů a World Wide Web se formát obrazu JPEG rychle stal nejpoužívanějším formátem digitálního obrazu. Je to také nejvíce nepochopené. Zde jsou některé běžné mylné představy a fakta.
JPEG je správný pravopis: Pravda
Ačkoli soubory často končí třípísmennou příponou JPG nebo JP2 pro JPEG 2000, formát souboru je hláskován JPEG. Je to zkratka pro Společná skupina fotografických odborníků, organizace, která formát vyvinula.
JPEG ztrácí kvalitu pokaždé, když jsou otevřeny: Nepravda
Pouhé otevření nebo zobrazení obrázku JPEG jej nijak nepoškodí. Uložení obrázku opakovaně během stejné relace úprav bez jeho zavření bude ne akumulovat ztrátu kvality. Kopírování a přejmenování souboru JPEG nepřinese žádnou ztrátu, ale některé editory obrázků dělat překomprimujte soubory JPEG, když se použije příkaz „Uložit jako“. Duplikujte a přejmenujte soubory JPEG spíše ve správci souborů, než abyste v editačním programu používali možnost „Uložit jako JPEG“, abyste předešli dalším ztrátám.
JPEG ztrácí kvalitu pokaždé, když jsou otevřeny, upraveny a uloženy: pravda
Když se obrázek JPEG otevře, upraví a znovu uloží, má to za následek další degradaci obrázku. Minimalizujte počet relací úprav mezi počáteční a finální verzí obrázku JPEG. Pokud musíte provádět editační funkce v několika relacích nebo v několika různých programech, měli byste před uložením konečné verze použít pro mezilehlé editační relace neztratitelný formát obrazu, například TIFF, BMP nebo PNG. Opakované ukládání ve stejné relaci úprav nezpůsobí další poškození. Stává se to pouze tehdy, když je obrázek zavřený, znovu otevřený, upravený a znovu uložený.
JPEG ztrácí kvalitu pokaždé, když se použijí v programu pro rozvržení stránky: False
Použití obrázku JPEG v programu pro rozložení stránky není možné Upravit zdrojový obraz, takže nedojde ke ztrátě kvality. Možná však zjistíte, že vaše dokumenty s rozvržením jsou podstatně větší než součet vložených souborů JPEG, protože každý softwarový program pro rozvržení stránky používá na své vlastní soubory dokumentů různé typy komprese,
Pokud komprimuji JPEG na 70 procent a později jej znovu otevřu a komprimuji na 90 procent, bude výsledný obraz obnoven na nastavení kvality 90 procent: False
Počáteční úspora na 70 procentech zavádí a trvalý ztráta kvality, kterou nelze obnovit. Opětovné uložení na 90 procent přináší pouze další degradaci obrazu, který již měl značnou ztrátu kvality. Pokud musíte dekomprimovat a znovu komprimovat obrázek JPEG, zdá se, že pokaždé použití stejného nastavení kvality přináší malou nebo žádnou degradaci neupravených oblastí obrazu. Stejné vysvětlené pravidlo nastavení neplatí, když oříznutí JPEG, nicméně. Komprese se aplikuje v malých blocích, obvykle v krocích po 8 nebo 16 pixelech. Když oříznete soubor JPEG, posune se celý obraz tak, aby bloky nebyly zarovnány na stejných místech. Některý software nabízí pro soubory JPEG bezztrátové ořezávání, například freeware JPEGCrops.
Výběr stejného nastavení numerické kvality pro soubory JPEG uložené v jednom programu poskytne stejné výsledky jako stejné nastavení numerické kvality v jiném programu: False
Nastavení kvality není u grafických softwarových programů standardní. Nastavení kvality 75 v jednom programu může mít za následek mnohem horší obraz než stejný původní obrázek uložený s nastavením kvality 75 v jiném programu. Některé programy mají číselnou stupnici s kvalitou v horní části stupnice, takže hodnocení 100 je nejvyšší kvalita s malou kompresí. Jiné programy založí měřítko na kompresi, kde nastavení 100 je nejnižší kvalita a nejvyšší komprese. Některý software a digitální fotoaparáty používají terminologii jako nízký, střední a vysoký pro nastavení kvality.
Nastavení kvality 100 obraz vůbec nezhorší: Nepravda
Uložení obrázku do formátu JPEG vždy zavádí určitou ztrátu kvality, i když ztrátu při nastavení kvality 100 průměrné oko jen stěží zjistí. Kromě toho použití nastavení kvality 100 ve srovnání s nastavením kvality 90 až 95 bude mít za následek podstatně vyšší velikost souboru ve srovnání se stupněm ztráty obrazu. Pokud váš software neposkytuje náhled, zkuste uložit několik kopií obrazu v kvalitě 90, 95 a 100 a porovnejte velikost souboru s kvalitou obrazu. Je pravděpodobné, že mezi 90 a 100 obrázky nebude žádný rozlišitelný rozdíl, ale rozdíl ve velikosti může být významný. Jemné posunutí barev je jedním z efektů komprese JPEG – a to i při nastavení vysoké kvality – takže v situacích, kdy je důležité přesné sladění barev, je třeba se JPEG vyhnout.
Progresivní soubory JPEG se stahují rychleji než běžné soubory JPEG: nepravdivé
Progresivní soubory JPEG se při stahování zobrazují postupně, takže se zpočátku budou zobrazovat ve velmi nízké kvalitě a pomalu budou jasnější, dokud nebude obrázek plně stažen. Progresivní JPEG má větší velikost souboru a vyžaduje více výpočetního výkonu pro dekódování a zobrazení. Některý software také není schopen zobrazit progresivní soubory JPEG – zejména bezplatný zobrazovací program dodávaný se staršími verzemi systému Windows.
Soubory JPEG vyžadují k zobrazení větší výkon zpracování: Je to pravda
Soubory JPEG musí být nejen stahovány, ale také dekódovány. Pokud byste porovnali dobu zobrazení pro GIF a JPEG se stejnou velikostí souboru, GIF by se zobrazil nepatrně rychleji než JPEG, protože jeho schéma komprese nevyžaduje tolik dekódovacího výkonu. Toto mírné zpoždění je sotva patrné, snad s výjimkou extrémně pomalých systémů.
JPEG je univerzální formát vhodný téměř pro jakýkoli obrázek: Falešný
JPEG je nejvhodnější pro velké fotografické obrázky, kde je nejdůležitějším faktorem velikost souboru, například obrázky, které budou zveřejněny na webu nebo přeneseny e-mailem a FTP. JPEG je není vhodné pro většinu malých obrázků o rozměrech několik stovek pixelů a není vhodný pro snímky obrazovky, obrázky s textem, obrázky s ostrými čarami a velkými barevnými bloky nebo obrázky, které budou upravovány opakovaně.
JPEG je ideální pro dlouhodobý archiv obrázků: False
JPEG by měl být použit pro archivaci pouze tehdy, když je primárně zohledněn prostor na disku. Protože obrázky JPEG ztrácejí kvalitu při každém otevření, upraveno a uloženo, je třeba se mu vyhnout pro archivní situace, kdy obrázky vyžadují další zpracování. Vždy si nechte bezztrátovou primární kopii jakéhokoli obrázku, který v budoucnu očekáváte znovu upravit.
Obrázky JPEG nepodporují průhlednost: Je to pravda
Možná si myslíte, že jste na webu viděli soubory JPEG s průhledností, ale obraz byl ve skutečnosti vytvořen se zamýšleným pozadím začleněným do obrazu takovým způsobem, že objeví se bezproblémové na webové stránce se stejným pozadím. Tato mimika funguje nejlépe, když je pozadí jemnou texturou, kde švy nelze rozeznat. Protože soubory JPEG podléhají určitému barevnému posunu, překrytí se v některých případech nemusí jevit jako zcela plynulé.
Můžu ušetřit místo na disku převedením mých obrázků GIF na JPEG: False
Obrázky GIF již byly sníženy na 256 barev nebo méně. Snímky JPEG jsou ideální pro velké fotografické snímky s miliony barev. GIF jsou ideální pro obrázky s ostrými čarami a velkými plochami jedné barvy. Převod typického obrázku GIF na JPEG bude mít za následek barevné posunutí, rozmazání a ztrátu kvality. Výsledný soubor bude často větší. Převod GIF na JPEG obecně nemá žádnou výhodu, pokud je původní obrázek GIF větší než 100 kB. PNG je lepší volba.
Všechny obrázky JPEG mají vysoké rozlišení a fotografie v kvalitě tisku: Falešné
Kvalita tisku je určena rozměry obrazových bodů v pixelech. Obrázek musí mít alespoň 480 x 720 pixelů pro tisk průměrné kvality fotografie 4 „x 6“. Musí mít 960 x 1440 pixelů nebo i více pro tisk střední až vysoké kvality. JPEG se často používá pro obrázky, které se mají přenášet a zobrazovat na webu, takže tyto obrázky se obvykle redukují na rozlišení obrazovky a neobsahují dostatek dat v pixelech, aby bylo možné získat vysoce kvalitní tisk. Při ukládání souborů JPEG z digitálního fotoaparátu můžete použít vyšší kvalitu komprese, abyste snížili poškození způsobené kompresí.