Skip to content

Nástroj Facebook Image Rights Tool je určen spíše pro ně než pro vás

8 de Červenec de 2021
ScreenShot2020 09 22at2.06.47PM 47c3b6caa9b44ede9ddf6715326164ef

Klíčové jídlo

  • Fotografové si nyní mohou nárokovat autorská práva na své obrázky a Facebook odstraní příspěvky porušující autorská práva.
  • Tento nový nástroj je určen pro Instagram i Facebook.
  • Je nepravděpodobné, že ty nebo já někdy získáme přístup k těmto ochranám.
Nové nástroje Facebooku k ochraně autorských práv na obrázky zastaví lidi v krádeži fotografií nebo používání obrázků jiných lidí bez svolení. Úlovek? To nikomu nezabrání v krádeži vaše Fotky z Instagramu, pokud nejste dostatečně slavní. Aktualizace přidala práva na obrázky do nástroje pro správu práv Facebooku a spojila práva na hudbu a videa. Nejprve budou nástroje pro práva na obrázky k dispozici pouze vybraným lidem a organizacím. To znamená, že nebudete moci zveřejňovat obrázky jiných lidí bez svolení (dobré), ale nebudete moci zabránit lidem v krádeži vaší vlastní práce (špatné). A ano, to vše platí i pro Instagram. „Pro běžné uživatele bude nejpravděpodobnější výhodou okamžité odstranění obrázků, které by se mohly stát mnohem vážnějšími právními problémy,“ řekl Jonathan Bailey z Plagiátorství dnes. Záchranný drát prostřednictvím e-mailu. „Možná to nevypadá jako velká výhoda, ale vzhledem k množství soudních sporů týkajících se Instagramu to může hodně lidem pomoci.“

Jak funguje nástroj Facebook Image Copyright Tool

Řekněme, že nahráváte video na Facebook. Správce práv to analyzuje a pokud obsahuje hudbu, může být tato hudba z videa ztlumena. Objeví se upozornění a vy se můžete rozhodnout zveřejnit ztlumené video nebo tvrdit, že hudba je buď vaše, nebo že máte oprávnění k jejímu použití.

Správce práv na Facebooku

Nový nástroj pro práci s obrázky funguje stejným způsobem. Pokud jste slavný fotograf nebo provozujete knihovnu obrázků, můžete nahrát soubor CSV (v zásadě tabulkový procesor) obsahující metadata všech vašich obrázků. Můžete také určit užívací práva pro tyto obrázky. Můžete například udělit povolení k použití v rozvojových zemích, ale nikde jinde. Facebook ověří, že se metadata shodují s vašimi nahranými obrázky, a poté si je na svých stránkách pozor. Když pak někdo nahraje obrázek, který odpovídá vašemu seznamu, nástroj použije vaše nastavení. Můžete také zobrazit přehled všech odpovídajících obrázků. V případě stížnosti na porušení autorských práv bude Facebook upřednostňovat kohokoli, kdo nahrál soubory jako první. A tím se dostáváme k omezením.

Limity

Právě teď jsou tyto nové funkce otevřené pouze pro „určité partnery“ The Verge. To z logistického hlediska dává smysl. Pokud by to bylo kdokoli, pak by se jistě objevily riskantní společnosti, které by co nejdříve zaregistrovaly každý obrázek, který mohli. Tento limit ale také odhaluje skutečný motiv Facebooku. Jako platforma se Facebook určitě nestará o autorská práva. Více sdílení znamená koneckonců více „zapojení“. Zajímá se o to, že nese odpovědnost za porušení autorských práv společnostmi s dostatečnou mocí, aby způsobily Facebooku potíže. A problémem mám na mysli budoucí legislativu, která nutí Facebook hlídat práva všech. „Možná to nevypadá jako velká výhoda, ale vzhledem k množství soudních sporů souvisejících s Instagramem to může pomoci mnoha lidem.“ Proto jsou nástroje pro vás i pro mě zbytečné. „Pokud nebudeme bránit významnému rozšíření toho, co Facebook umožňuje, nevidím velké výhody ani pro malé komerční fotografy,“ říká Bailey.

Jak se vás dotknou omezení autorských práv k obrázkům Facebooku?

Většina lidí se nestará o to, zda jsou sdíleny jejich nahrané selfie se snídaní na Instagramu, ale pokud jste fotograf nebo umělec, pak může být rip-off velký problém. Na rozdíl od retweetů Twitteru nemá Instagram dobrý způsob, jak jednotlivě sdílet existující příspěvky, takže se uživatelé uchylují k přeposílání snímků obrazovky. Příběhy Instagramu pomáhají udržovat tento „řetězec úvěrů“ neporušený, ale nepomáhají, když instagramér předá fotografii jiného fotografa jako svou vlastní. Dostaneme tedy my smrtelníci někdy přístup k těmto nástrojům? „Produktový manažer Facebooku pro tvůrce a vydavatele“ naznačuje, že to uděláme. Mluvit s The Verge, řekl, že „nástroj, jako je tento, je velmi citlivý a velmi silný a my se chceme ujistit, že máme zavedeny zábradlí, abychom zajistili, že ho lidé budou moci bezpečně a správně používat.“ Zeptal jsem se Jonathana Baileyho, jestli si myslí, že běžný uživatel bude mít z těchto ochran někdy užitek. „Pravděpodobně ne,“ řekl. „Content ID je na YouTube k dispozici od roku 2007 a nikdy nebyl zpřístupněn (v plném rozsahu) široké veřejnosti.“ „Pro běžné uživatele bude nejpravděpodobnější výhodou okamžité odstranění obrázků, které by se mohly stát mnohem závažnějšími právními problémy.“ Není to tak, že jedinec nepotřebuje ochranu. Je to tak, že je to hodně práce pro Facebook a Google, s malými nebo žádnými výplatami pro ně. Tento příběh připomíná, že tyto platformy se nejdříve starají o sebe, o své zákazníky (inzerenty) a o své uživatele (nás) jako poslední. Nejsme si vážení zákazníci. Jsme zdroj, který má být směrován a využíván.