Skip to content

Soubor XWB (co to je a jak jej otevřít)

3 de Srpen de 2021
xwb files 5877998a3df78c17b6d194f2

Soubor s příponou XWB je soubor XACT Wave Bank, formát, který obsahuje sbírku zvukových souborů pro použití ve videohrách. Mohou obsahovat zvukové efekty i hudbu na pozadí. Skutečným zdrojovým programem pro soubory XWB je Microsoft Cross-Platform Audio Creation Tool (XACT), součást programu Microsoft XNA Game Studio. Tento software existuje proto, aby pomáhal s vývojem videoher pro Xbox, Windows OS a další platformy. Soubory XWB jsou často uloženy společně se soubory XSB (XACT Sound Bank), ale pouze odkazují na zvuková data v souboru XWB, takže neobsahují žádné skutečné zvukové soubory.

Jak otevřít soubor XWB

Přestože jsou soubory XWB spojeny s Microsoft XNA Game Studio, „otevření“ jednoho pomocí tohoto programu není příliš praktické. Ve většině případů chcete soubor XWB převést na jiný, běžnější typ zvukového souboru. Soubory XWB jsou obvykle založeny na některých velmi standardních zvukových formátech (jako je WAV), takže je lze obvykle přehrávat s jakýmkoli zvukovým programem, který umožňuje import „raw“ nebo WAV. Audacity, iTunes, KMPlayer a několik dalších zvukových nástrojů to umožňují. Po importu do vybraného zvukového nástroje můžete soubor XWB převést do libovolného použitelnějšího formátu. Než si stáhnete a použijete Audacity, nezapomeňte si přečíst jeho zásady ochrany osobních údajů, abyste se ujistili, že vám jeho podmínky vyhovují. Existují také nejméně tři vyhrazené nástroje, které mohou při extrakci zvuku ze souborů XWB fungovat ještě lépe než metoda, kterou jsme právě popsali. Jedním z nich je EkszBox-ABX a druhým XWB Extractor (k otevření tohoto nástroje potřebujete nástroj pro rozbalení). Třetí program se nazývá unxwb (rozbalovač souborů XWB/ZWB), program příkazového řádku. Další pomoc s používáním tohoto nástroje najdete v tomto příspěvku na fóru komunity Steam. Pokud zjistíte, že se program pokouší otevřít váš soubor XWB, ale je to špatná aplikace, nebo byste raději nechali jiný nainstalovaný program otevřít soubory XWB, podívejte se na náš návod Jak změnit asociace souborů ve Windows, jak tuto změnu provést ve Windows.

Jak převést soubor XWB

Soubory XWB není třeba „převádět“ v běžném smyslu, jako u nástroje pro převod souborů, protože výše uvedený software lze použít buď k přímému přehrávání souboru XWB, nebo k extrahování jeho zvukových souborů. Jakmile však získáte soubory WAV (nebo jakýkoli formát, ve kterém jsou zvukové soubory), měli byste být schopni použít bezplatný softwarový program pro převod zvuku pro převod souboru do formátu MP3 nebo jiného formátu. Pokud potřebujete převést několik souborů, příponu online převodník zvuku, jako je FileZigZag nebo Zamzar, může být lepší volbou než ten, který si musíte stáhnout a nainstalovat do počítače. Můžete například použít XWB Extractor k vytažení všech souborů WAV, abyste se s nimi mohli přímo vypořádat. Odtud můžete připojit soubory WAV do Zamzaru nebo jiného převaděče a zvolit výstupní formát, jako je MP3, aby byly všechny tyto soubory WAV uloženy jako MP3. To je v podstatě stejné jako převod XWB na MP3, ale uprostřed musíte udělat trochu práce.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Pokud se vám soubor stále nedaří otevřít ani po vyzkoušení těchto programů, ujistěte se, že si ho nezaměňujete se souborem, který má podobnou příponu. Dva zcela odlišné formáty souborů mohou používat podobně vypadající rozšíření, i když tyto formáty vůbec nesouvisejí. Soubory XNB a XLB například sdílejí stejná písmena jako soubory XWB, ale nejsou zvukovými soubory. XWD je velmi podobně jako XWB, ale vyžaduje prohlížeč obrázků, jako je GIMP. Další příklad lze vidět u souborů CWB. Soubory Cakewalk Bundle používají tuto příponu a formát je příbuzný pro zvukové soubory, není to stejné jako formát XACT Wave Bank. Soubory CWB se otevírají zcela jiným programem: softwarem SONAR od Cakewalku.