Únava zoomu je formou psychické zátěže způsobené nadměrným videokonferencí. Není to omezeno na Zoom. Termín se vztahuje na jakoukoli videokonferenční službu, včetně Google Meet, GoToMeeting, Skype a dalších, ale přezdívka Zoom uvízla kvůli popularitě této služby.
Co způsobuje únavu při přiblížení?
Stejně jako namáhání očí počítače je i únava zoomu částečně způsobena zíráním na obrazovku počítače (nebo smartphonu). Je to také zdanění mozku několika způsoby, včetně nedostatku vizuálních podnětů a nadměrné stimulace.
Řeč těla
Možná si neuvědomujete, jak moc jste závislí na řeči těla a dalších podnětech, které lze snadno osobně vyzvednout, ale během videokonference je obtížné nebo nemožné. Podobně se mnoho lidí spoléhá na formu čtení rtů, která jim pomůže lépe „slyšet“. Pokud se obraz a zvuk neshodují, způsobí to také zmatek v mozku. Svou roli hraje také vaše řeč těla. Když jste všichni ve stejné místnosti, lidé chápou, že stále věnujete pozornost, i když se podíváte z okna nebo si prohlédnete poznámky. Pokud však při videohovoru nedíváte přímo do kamery, může to vypadat, že neposloucháte. Ale neustálé zírání na stejnou věc není přirozené a může také výjimečně vyčerpávat.
Vizuální podněty
Je také náročnější přijímat všechny vizuální podněty prostřednictvím videa než osobně. Podle National Geographic „pohled na galerii – kde se všichni účastníci schůzky objevují ve stylu Bradyho Buncha – zpochybňuje centrální vizi mozku a nutí jej dekódovat tolik lidí najednou, že nikdo nepřijde smysluplně, ani mluvčí.“
Přerušení
A konečně, v konferenční místnosti není možné vést boční rozhovory nebo požádat, abyste se podívali na poznámky souseda, a je těžké to prohodit. Neustálý falešný start a vzájemné rozhovory zabíjejí hybnost.
Jak zmírnit únavu zoomu
Způsoby, jak zmírnit nebo zabránit únavě zoomu, spočívají ve snížení mozkové zátěže. Metody zahrnují omezování vizuálních podnětů, udržování soustředění a časté přestávky. Tipy níže vám mohou také pomoci při osobních schůzkách.
-
Udržujte videokonference krátké a soustředěné. V ideálním případě by neměly běžet déle než hodinu bez přestávky. Pokud se jedná o vaši schůzku, připravte si jasnou agendu; pokud jde o schůzku někoho jiného, požádejte o shrnutí. Během účasti na schůzkách se vyvarujte dalších činností.
-
Pokud nemluvíte, vypněte fotoaparát. Tímto způsobem se nemusíte starat o to, kam se díváte nebo jaký obličej děláte. Jít do Nastavení > Video > Když se připojujete ke schůzce, vypněte video zahájit schůzky bez videa. Pokud musíte být před kamerou, skryjte své video, abyste se nemuseli bát, že vás někdo rozptýlí.
-
Pokud je k dispozici, použijte spíše zobrazení reproduktorů než zobrazení mřížky nebo galerie, takže nemusíte vidět všechny najednou.
-
Dělejte si časté přestávky na počítači. Blokujte časy před a po schůzkách, abyste ustoupili od obrazovky.
-
Omezte videokonference. Než se rozhodnete pro videohovor, zjistěte, co děláte prostřednictvím chatu, e-mailu nebo běžného telefonního hovoru. Spolupracujte se svými kolegy a vyčleňte si dny v týdnu, kdy se nebudou konat žádné videokonference, aby se každý mohl soustředit na jinou práci.
-
Omezte velikost schůzky. Omezení seznamu pozvaných vám pomůže udržet schůzky krátké a soustředěné. Pokud musíte mít velké shromáždění, zvažte použití únikových místností.