Pokud jste součástí rostoucí mobilní pracovní síly, vzdálený přístup k vašim souborům odkudkoli znamená, že se nikdy nemusíte bát zapomenout na něco důležitého. Můžete cestovat snadno a podnikat téměř odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Existuje několik způsobů, jak přistupovat k souborům, vzdáleně ovládat počítač nebo spravovat počítač odkudkoli. Metoda, kterou si vyberete, závisí na tom, jak plánujete přístup k souborům a co musíte použít, když nejste u stolu.
Cloud Computing – servery vzdálených souborů
Chcete-li na dálku přistupovat k souborům odkudkoli, aniž byste museli nastavovat jakýkoli hardware, využijte služby cloud computingu, konkrétně online zálohování a webové aplikace pro synchronizaci souborů. Vyhrazené služby a aplikace pro synchronizaci souborů jsou navrženy tak, aby vaše nejdůležitější dokumenty byly přístupné, ať jste kdekoli. Apple iCloud, Microsoft OneDrive a Disk Google poskytují přístup, možnosti úprav a sdílení kdekoli máte internet. Základní plány jsou zdarma a další úložný prostor je k dispozici za nízký poplatek.
Služby online zálohování zajišťují automatické ukládání souborů mimo pracoviště a obvykle vám umožňují stahovat jednotlivé soubory z webového prohlížeče nebo mobilní aplikace. Carbonite, Mozy, CrashPlan a BackBlaze je třeba vzít v úvahu. Existují další možnosti bezplatného nebo levného zálohování, včetně použití vaší webové pošty nebo webové hostingové služby k ukládání souborů online. Pokud například vlastníte web a chcete mít přístup k hrsti souborů, když jste pryč, vytvořte na svém webu speciální složku, do které budete mít přístup pouze vy. Pokud používáte e-mail, je vzdálený přístup k souborům stejně snadný jako odeslání souborů v e-mailové zprávě. Dropbox, Box a SugarSync automaticky zrcadlí složku nebo několik složek v počítači na jejich online servery. Je to jako mít souborový server v cloudu; můžete sdílet soubory s ostatními a v některých případech je upravovat v prohlížeči a synchronizovat s mobilními zařízeními.
Nástroj pro vzdálenou plochu
Dalším způsobem, jak získat soubory odkudkoli, kde je Wi-Fi nebo jiná forma internetu, je vzdálené přihlášení k počítači. Když to uděláte, vytvoříte nastavení, které simuluje, že sedíte před počítačem doma. Cokoli, co za normálních okolností můžete získat z počítače, když jste u stolu, je dostupné vzdáleně pomocí nástroje pro vzdálenou plochu. Existuje několik forem programů vzdálené plochy založených na předplatném, ale existuje i několik bezplatných nástrojů pro vzdálený přístup, které jsou pro většinu lidí ideální. Své soubory si můžete prohlížet doma, když jste pryč, lokálně tisknout vzdálené soubory a kopírovat soubory do az domácího počítače.
Mnoho softwarových programů pro vzdálenou plochu vás neomezuje na připojení k domácímu počítači s jiným počítačem. Můžete také použít mobilní aplikaci, díky níž je vzdálený přístup k vašim souborům stejně snadný jako spuštění aplikace v telefonu nebo tabletu.
Zařízení NAS
Pokud nepotřebujete dálkově ovládat nebo spravovat svůj domácí počítač a chcete pouze přistupovat ke sdíleným souborům přes internet, použijte zařízení NAS (Network Attached Storage).
Externí pevný disk
Přidání externího pevného disku ke stávajícímu směrovači – pokud je směrovač schopen sdílení souborů – je dalším způsobem přístupu k souborům. Protože externí pevné disky mohou být dodávány ve velkých velikostech, je snadné okamžitě poskytnout terabajty úložiště pro vzdálený přístup. Používání externího pevného disku připojeného k routeru je pomalejší než vyhrazený NAS, ale tato možnost může být levnější, pokud máte externí disk nebo kompatibilní router. I když však nemáte externí pevný disk, jsou obvykle levné pro množství úložiště, které obsahují.
Domácí server
Pokud nechcete používat řešení jiného výrobce, nastavte VPN a server. Tato možnost je nejnákladnější a časově nejnáročnější pro nastavení – software obvykle stojí a musíte směrovat porty routeru – ale nabízí největší kontrolu. U počítačů Mac je server macOS jednou z možností, která usnadňuje vytváření sítí a vzdálený přístup v domácnostech a malých firmách. K dispozici jsou také možnosti serveru Linux, jako je Ubuntu Server, openSUSE a Oracle Linux. Existují také servery HTTP, které se snadno používají a nastavují okamžitě (HFS je jedním příkladem bezplatného programu vzdáleného souborového serveru pro Windows a Linux). Pokud byste raději šli s FTP, existuje mnoho bezplatných programů pro FTP servery.